Video zachycující při korupčním jednání dlouholetého šéfa rakouských svobodných (FPÖ) Heinze-Christiana Stracheho nese podle předsedy německého Spolkového sněmu Wolfganga Schäubleho znaky práce tajných služeb. Otázky u něj vzbuzuje například i načasování zveřejnění videa v německých médiích. Vyplývá to z videa, které dnes zveřejnil německý magazín Stern.
"Nějak to zavání něčím, jako je tajná služba," řekl přední politik německé Křesťanskodemokratické unie (CDU), který v minulosti zastával také posty ministra vnitra či financí.
Video z apartmánu na španělském ostrově Ibiza z roku 2017 zachycuje pozdějšího rakouského vicekancléře a šéfa poslanců protiimigrační FPÖ Johanna Gudenuse v rozhovoru s domnělou neteří ruského oligarchy a rodině slibuje rakouské státní zakázky, pokud svobodným dopomůže k vítězství ve volbách.
"Nastražení takové léčky, která nebyla neinteligentní, přece vyžaduje hodně organizační a finanční síly... To, co tady tomu Strachemu předvedli, působilo do jisté míry věrohodně. Ani to nemusel být naprostý idiot," řekl Schäuble podle Sternu v pondělí na akci gymnázia ve Freiburgu.
Šestasedmdesátiletý německý politik poznamenal, že je každopádně napjatý, zda budou okolnosti vzniku videa objasněny. "Člověk si klade otázky: Proč teď? A kdo to vytvořil. A za jakým účelem? Mysleli si, že ho mohou vydírat. Vydírali ho snad už v posledních dvou letech?" ptá se Schäuble necelý týden před volbami do Evropského parlamentu.
Kompromitující video přimělo Stracheho k odstoupení a vedlo k rozpadu vládní koalice. Zemi nyní čekají pravděpodobně v září předčasné volby.
V rakouských i německých médiích se v posledních dnech objevovaly spekulace, že natočení videa z Ibizy má na svědomí německý satirik Jan Böhmermann, který o jeho obsahu veřejně hovořil v náznacích již v dubnu. Stanice ZDF, která vysílá Böhmermannův satirický pořad Neo Magazin Royale, to ale popřela.
Samotný Strache trvá na tom, že se nedopustil ničeho ilegálního. Dvaatřicetiletý rakouský kancléř a šéf lidové strany (ÖVP) mezitím navrhuje odvolání ministra vnitra Herberta Kickla, který byl v době pořízení videa v FPÖ zodpovědný za finance. Podle Kurze není možné, aby v době vyšetřování skandálu stál v čele ministerstva vnitra právě on.
FPÖ už oznámila, že s Kicklem z vlády odejdou i ostatní její ministři a ambicióznímu Kurzovi nyní hrozí, že jeho vláda nedovede zemi ani do předčasných voleb.
Kickl patří mezi nejkontroverznější ministry rakouské vlády i kvůli loňské policejní razii v rakouské kontrarozvědce BVT. Policie při razii zabavila i nosiče dat s velmi citlivými informacemi, například o pravicových extremistech. Opozice pak Kickla vinila z pokusu o čistku v BVT.
Související
Češi havarovali v Rakousku při návratu z dovolené. Zasahoval vrtulník
Rakušané potrestali mladíka, který chtěl útočit na koncertech Taylor Swift
Rakousko , Německo , Wolfgang Schäuble
Aktuálně se děje
před 48 minutami
Po zásahu na pražském magistrátu policie obvinila šest lidí a dvě firmy
před 2 hodinami
Írán podporuje Čína i Rusko. Podle Hegsetha je ale na kolenou
před 3 hodinami
„Nikdo nás nezachrání před bombami ani režimem.“ Jak se žije lidem v Íránu pod každodenními nálety?
před 4 hodinami
Francie jako první země v EU zakáže přístup na sociální sítě dětem mladším 15 let
před 5 hodinami
Zelenskyj pod tíhou protestů odvolal Syrského. Fedorov se do funkce nevrátí
před 7 hodinami
Počasí moc léto nepřipomíná. Podle meteorologů to v srpnu nebude lepší
včera
WHO: Vedra nejsou jednorázový, ale trvalý problém. Za čtyři roky zabila jen v Evropě 200 tisíc lidí
včera
Lukašenko čelí rostoucímu tlaku ze strany Putina. Do války s Ukrajinou se mu ani trochu nechce
včera
Nový žebříček: Nejsilnější pas světa má asijský stát. USA se rapidně propadly, lépe je na tom i Česko
včera
Nespokojenost na Ukrajině narůstá. Lidé hrozí neomezenými protesty, žádají výměnu Syrského za Fedorova
včera
Kanada hasí požáry i nový skandál. Domorodé kmeny údajně nikdo nevaroval, evakuovat se musely samy
včera
Na pražském magistrátu zasahuje policie, údajně měla několik osob zadržet
včera
Novým britským ministrem zahraničí je zastánce ochrany klimatu. Bílý dům se bouří, Londýnu poslal varování
včera
Češka nesla na pláži v Chorvatsku slunečník. Zasáhl ji blesk, v nemocnici bojuje o život
včera
Trump uvalil na Kanadu padesátiprocentní cla
včera
V Nikaragui už nikdy neproběhnou žádné volby, oznámil tamní prezident
včera
Odbory na Letišti Václava Havla vyhlásily stávkovou pohotovost
včera
USA provedly desátou vlnu útoků na Írán v řadě
včera
Pravé letní počasí si vzalo pauzu. Meteorologové naznačili, kdy se vrátí
20. července 2026 21:57
Češi jako sběrači. Ministerstvo odhalilo, kolik hub či borůvek si lidé vzali domů
Každá česká domácnost, jejíž členové vyrážejí na sběr, si loni v průměru odnesla z lesa 6,2 kilogramu hub, 2,6 kilogramu borůvek a něco přes 1 kilogram malin. Houbařsky byl rok 2025 spíše podprůměrný. Vyplývá to z šetření Ministerstva zemědělství (MZe), který vyhodnotila Fakulta lesnická a dřevařská České zemědělské univerzity (ČZU).
Zdroj: Jan Hrabě