Maďarský občanský svaz (Fidesz) premiéra Viktora Orbána jasně vyhrál volby do Evropského parlamentu, kde bude i nadále dominantní silou své země. Konzervativně nacionalistické uskupení získalo přes 52 procent hlasů a opoziční strany nechalo daleko za sebou. Nejúspěšnější z nich je levicová Demokratická koalice, která má po sečtení takřka všech okrsků 16 procent hlasů.
Rétorika namířená proti imigraci i samotné Evropské unii vynesla Orbánovi podobný zisk jako před pěti lety. Podle agentury Reuters si však Fidesz polepší o jeden mandát a bude mu patřit 13 z 21 maďarských křesel. Otázkou je, zda bude Fidesz nadále náležet do řad evropských lidovců, jejichž frakce podle odhadů oslabí, či zda se přidá k jiné europarlamentní skupině.
Třetí místo v Maďarsku patří nové straně Momentum, která získala téměř deset procent hlasů. Výrazně oslabili socialisté i nacionalistický Jobbik, kteří jen mírně překročili šest procent.
Zájem voličů o evropské volby v Maďarsku podobně jako v dalších středoevropských zemích vzrostl. K urnám se jich dostavilo téměř 42 procent, což je nejvíce od vstupu země do EU.
Související
Za dvojí hlasování v evropských volbách bude hrozit sankce
Rok 2019 pohledem EU: Klíčové výzvy, kterým jsme čelili
Evropské volby 2019 , volby , Maďarsko , Viktor Orbán
Aktuálně se děje
před 19 minutami
Tropické počasí doputuje do Česka v pátek. Bude dusno, varují experti
před 1 hodinou
Čechům bude druhý zápas na MS pískat žena. Ještě se jim to nestalo
před 1 hodinou
Chorvatská policie zadržela člověka kvůli nehodě, kterou nepřežili Češi
před 2 hodinami
Já jsem tady šéf, řekl Trump státníkům na úvod jednání G7
před 3 hodinami
Starmer se poprvé vyjádřil ke střelbě ruské lodi na britskou jachtu
před 4 hodinami
Macron hodlá spustit námořní operaci na ochranu Hormuzského průlivu
před 5 hodinami
Česko nesplnilo svůj závazek vůči NATO, potvrdil Rutte
před 6 hodinami
Lídři G7 včetně Trumpa se zavázali posílit vojenskou pomoc Ukrajině
před 7 hodinami
Trump Netanjahuovi nevěří, odmítl mu ukázat mírovou dohodu. Tak Izrael zaútočil na Libanon
před 8 hodinami
Jak ebola dopadá na stomilionové Kongo? Lidem se mění život od základu
před 8 hodinami
Změnili jsme kurz, přesto vystřelili. Majitelé jachty, která se ocitla pod ruskou palbou, promluvili
před 9 hodinami
CNN: Mírová dohoda s Íránem nemá ani dvě stránky. Je mimořádně nejasná
před 11 hodinami
Počasí přinese do Česka vlnu veder. Teploty vyrostou na 36 stupňů
včera
Evropa vyzvala Trumpa, aby uspořádal setkání Zelenského s Putinem
včera
Americká rozvědka: Írán získal schopnost kdykoli zablokovat Hormuzský průliv
včera
Ruská válečná loď vystřelila v Lamanšském průlivu směrem k britské jachtě
včera
Ebola v Kongu je smrtící. Zdravotníci oslavují každého vyléčeného pacienta
včera
FBI zmařila atentát na Trumpa. Útočníci měli vtrhnout do Bílého domu
včera
Lodě se ani po uzavření míru do Hormuzského průlivu neženou
včera
Zelenskyj: Rusko si najde způsob, jak cestu Ukrajiny do EU zablokovat
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se vyjádřil k jednáním s německým kancléřem Friedrichem Merzem ohledně myšlenky přidruženého členství v Evropské unii. Merze ocenil s tím, že stojí jasně na straně Kyjeva a dobře ví, že Ukrajina doufá v nějakou formu zrychleného postupu při integraci do sedmadvacítky.
Zdroj: Libor Novák