Pravděpodobná příští šéfka Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová může při přebírání funkce počítat s plnou podporou aparátu EK i končícího předsedy komise Jeana-Claudea Junckera.
Novinářům to v Bruselu řekl Junckerův mluvčí Margaritis Schinas. Nynější německá ministryně obrany von der Leyenová a současný předseda EK se dopoledne setkali, von der Leyenovou dnes čeká také jednání s předsedou Evropské rady Donaldem Tuskem.
Delighted to welcome @vonderleyen with open arms to the @EU_Commission today. A true European, we are on the same page when it comes to speaking up for ?? interests. Ich freue mich, Hand in Hand mit ihr zusammenarbeiten. Je lui souhaite le meilleur au l’@Europarl_EN. pic.twitter.com/nCraHdAGrB
— Jean-Claude Juncker (@JunckerEU) 4. července 2019
"Bylo to setkání dvou skutečných Evropanů, kteří se navzájem znají dlouhé roky," poznamenal Schinas. Oba podle něj mají zájem na hladkém předání komise v případě, že Němku později tento měsíc Evropský parlament (EP) ve funkci potvrdí. Von der Leyenová se europoslancům ve Štrasburku představila už ve středu, k nástupu do funkce bude potřebovat souhlas nadpoloviční většiny z nich.
Německá ministryně obrany se kandidátkou do čela Evropské komise stala po překvapivé úterní nominaci na summitu EU. Středoevropské země, Itálie a některé další státy totiž zablokovaly předjednaný kompromis, který počítal s nominací nizozemského socialisty a nynějšího prvního místopředsedy EK Franse Timmermanse. Prezidenti a premiéři zemí EU ale očekávají, že von der Leyenová z Timmermanse učiní jednoho z klíčových členů svého týmu.
Související
Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu
"Brutální zabiják" Juncker bilancoval. Varuje státy EU před jinými světovými hráči
Jean-Claude Juncker , Ursula von der Leyenová , evropská komise , EU (Evropská unie)
Aktuálně se děje
před 46 minutami
Rusko zaútočilo na Kyjev balistickými raketami, nejméně devět mrtvých
před 2 hodinami
Počasí hraje zásadní roli. V Česku nastane nejhorší stav za čtyři roky
včera
Knížakovi bude na pohřbu mluvit i bývalý prezident Klaus
včera
V Jablonci došlo k napadení dvou žen. Policisté se obrátili na veřejnost
včera
Dvě pošty přepadl muž, který si měl jít sednout za mříže
včera
Policie posílí bezpečnostní opatření na Prague Pride, oznámil Metnar
včera
Pavel bude mít nového spolupracovníka. Mění se ředitel zahraničního odboru
včera
První Čech přeplaval La Manche před 55 lety. Po několika letech si to zopakoval
včera
Zemřel divadelní režisér František Laurin, otec známé herečky
včera
Ebola se stává stále větší hrozbou. Šíří se nejrychleji v historii
včera
Putinova hlásná trouba ve Francii skončila. Paříž vyhostila bývalou šéfku proruské televize
včera
Nová data: Do španělské exklávy už dorazilo 60 tisíc migrantů. Téměř polovina se vrátila do Maroka
včera
Babiš vyzval k uzavření Schengenu pro Španělsko. Macinka by volil mírnější postup
včera
Evropa se bojí přílivu uprchlíků. Francie posiluje hraniční kontroly, Itálie žádá pro Španělsko stopku v Schengenu
včera
Na bojišti nemají šanci, pořád chtěli jen přestávky na kávu, říkají po společném cvičení s NATO ukrajinští vojáci
včera
Přijde změna počasí. Meteorologové varují před bouřkami
včera
Souboj titánů: Jak se liší přístup nejdražších firem světa k AI?
včera
Macinka odvolal šéfku Českých center Pánek Jurkovou
včera
Do španělské enklávy dorazilo za jediný den na 50 tisíc migrantů. Zdravotnictví zkolabovalo
včera
Masivní lesní požáry dál spalují Evropu. Podle vědců budou stále častější
Změna klimatu způsobená lidskou činností dvakrát zvýšila pravděpodobnost výskytu extrémního počasí, které způsobuje lesní požáry v jihozápadní Francii, a v případě středního Španělska učinila tyto podmínky dokonce dvacetkrát pravděpodobnějšími. K tomuto závěru dospěla ve své nejnovější studii mezinárodní skupina vědců World Weather Attribution. Pokračující požáry v obou zemích si již vyžádaly evakuaci stovek tisíc lidí a sežehly obrovské rozlohy krajiny.
Zdroj: Libor Novák