Berlín chce do měsíce naočkovat 450 tisíc lidí, má minutový plán

Jakmile bude mít Berlín k dispozici vakcínu proti koronaviru, chce do tří až čtyř týdnů naočkovat 450.000 lidí. Zahraničním korespondentům v Německu to dnes řekl Albrecht Broemme, který je hlavním plánovačem očkovacích center v Berlíně. Broemme, kterému při přípravách pomohla i stavebnice lego, uvedl, že harmonogram je rozpracován na minuty. Zájemce o vakcínu, která nebude povinná, stráví v očkovacím centru 70 minut.

"Příchozí se v kabince posadí na židli, vyhrne si rukáv. Přijde k němu očkovací tým, dezinfikuje místo vpichu, to udělá jeden člověk, pak přijde další, který aplikuje vakcínu, poté se ranka krátce přitlačí, aby nevznikla modřina, a následuje nalepení náplasti a zpracování dokumentace," vysvětlil Broemme, jak bude samotné očkování vypadat.

"Dezinfekce, vpíchnutí látky, přitlačení a přelepení vychází dvě minuty na každého očkovaného. Je to těsné, ale domníváme se, že je to dostatečný čas, vyzkoušeli jsme to," uvedl. "Pokud započítáme příchod do očkovací kabiny, pověšení bundy či kabátu na háček, posazení se na židli, dostaneme se na čtyři minuty na jednoho očkovaného," uvedl. Další čtyři minuty jsou pak plánovány na obléknutí a odchod.

"Máme tedy čtyři minuty na příchod a přípravu, dvě minuty na očkování a čtyři minuty na obléknutí a odchod, celkem deset minut na jednu očkovací kabinu," vypočítal. Jeden očkovací tým pak bude obsluhovat vždy pět kabin.

"Abych věděl, že to takto lze provést, postavil jsem si očkovací místo z lega," řekl. "S legem mi to vyšlo, takže jsem tento model předal architektům," uvedl.

Příprava na očkování začne doručením pozvánek. Ty jsou již v Berlíně připravené a čeká se na pokyn, aby byly doručeny. Ten bude vydán tehdy, až bude jasné, že Berlín látku dostane. V první vlně budou očkováni senioři a zdravotníci. Hlavní německé město, kde žije 3,8 milionu lidí, by mělo dostat 900.000 dávek, které i se započítáním následného přeočkování po třech týdnech vystačí pro 450.000 lidí.

Po obdržení dopisu se člověk rozhodne, zda očkování chce. Pokud ano, objedná se telefonicky či přes internet na vybrané středisko, kterých bude šest. "Předpokládáme, že 400.000 lidí dostane vakcínu ve středisku, zbývajících 50.000 navštíví mobilní očkovací týmy v domovech pro seniory či v nemocnicích," uvedl Broemme. Denní kapacita je plánována na 20.000 očkování.

Pobyt v očkovacím centru nebude vymezen jen dobou strávenou v očkovací kabině. Nutné je započítat i odbavení při příchodu včetně pořízení dokumentace a také následnou půl hodinu, kdy člověk po očkování v areálu zůstává na pozorování pro případ špatné snášenlivosti. Takovéto pozorování je běžné i při jiných očkováních.

Očkovací střediska budou otevřená sedm dní v týdnu od 9:00 do 19:00, zavřeno bude na Štědrý den a na silvestra. Tím největším centrem je podle Broemmea aréna v Treptowě na východě, následovaná výstavištěm na západě. Očkovat se bude také na bývalých letištích Tegel a Tempelhof, na velodromu a zimním stadionu.

Související

Složený snímek bolidu z videozáznamu pořízeného videokamerou na stanici Frýdlant v Čechách.

Země se u Berlína srazila s planetkou 2024 BX1

Podíl astronomů z Oddělení meziplanetární hmoty Astronomického ústavu AV ČR na vysvětlení tohoto vzácného případu je především v pozorování tohoto velmi výjimečného typu tělesa ještě před jeho srážkou, jehož podstata se ukázala ovšem až po jeho vlétnutí do atmosféry ze světla, které jsme zachytili našimi přístroji, a byla poté potvrzena nalezením meteoritů v oblasti, kterou jsme přesně určili.

Více souvisejících

Berlín očkování Německo Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 18 minutami

Joe Biden

Biden přijal Fialu v Bílém domě a ocenil Česko jako skvělého spojence

Americký prezident Joe Biden přijal v pondělí odpoledne místního času v Oválné pracovně Bílého domu českého premiéra Petra Fialu (ODS), který je na dvoudenní pracovní návštěvě USA. Podle Fialy je klíčové, že obě země sdílejí hodnoty, jakými jsou lidská práva, svoboda a demokracie. Biden řekl, že Praha je pro Washington skvělým spojencem. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Madame de Pompadour

Nejslavnější královská milenka Madame de Pompadour zemřela před 260 lety

Je tomu přesně 260 let, co zemřela jedna z nejslavnějších královských milenek, která vstoupila do dějin jako Madame de Pompadour. Ačkoliv pocházela z prostých poměrů, dokázala se během několika let vyšplhat mezi společenskou elitu a zajistit si vlivné postavení i bohatství. Majetek ani vliv pro ni však nikdy nebyly na prvním místě.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izraelská odveta za íránský útok může přijít už dnes, píše Wall Street Journal

Izraelská reakce na víkendový íránský útok může přijít už dnes, napsal americký deník Wall Street Journal s odkazem na své zdroje. Podle webu Times of Israel již proběhlo pondělní zasedání válečného kabinetu, který se zabýval možnostmi odvety. Podle stanice Channel 12 je několik variant, přičemž Tel Aviv hodlá zvolit takovou, kterou nezablokují Američané. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Dmytro Kuleba je ukrajinský politik a diplomat, od března 2020 ministr zahraničí ve vládě premiéra Denyse Šmyhala.

Kyjev srovnal Izrael s Ukrajinou: Kdybychom měli stejnou podporu Západu jako Izraelci, ubránili bychom se taky

Úspěch Izraele a jeho spojenců, kterým se v noci na neděli ve velké míře podařilo zmařit masivní útok íránských raket a dronů, naznačuje, čeho by Ukrajina mohla dosáhnout proti ruským vzdušným útokům, pokud by měla větší podporu od svých partnerů. V reakci na nejnovější vývoj na Blízkém východě to v pondělí podle agentury AP uvedl ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba.

před 7 hodinami

Ilustrační foto

Dovolená se blíží. Kde na ni vzít, když nejsou peníze?

Letní sezóna se blíží a s ní se zvyšuje i touha po odpočinku a dobrodružství. Mnoho lidí si ale dovolenou nemůže kvůli nedostatku financí dovolit. Naštěstí existuje hodně možností, jak si užít volno naplno i s nízkým rozpočtem a jak nemilou situaci vyřešit.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Přeživší útoku na koncertě Ariany Grande podali žalobu na tajnou službu MI5

Více než 250 lidí, kteří přežili sebevražedný bombový útok na popovém koncertě v anglickém Manchesteru z roku 2017, podalo žalobu na britskou kontrarozvědku MI5.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy