Na půdě Evropského parlamentu bude i v tomto týdnu poměrně rušno. Nejvýznamnější agendy se budou řešit přesně uprostřed týdne, ve středu proběhnou debaty ohledně práv dětí nebo Turecka. I čtvrtek bude v europarlamentu rušným dnem – poslanci si připomenou pád Berlínské zdi, opět se dostanou k záležitosti migrace a na programu jsou i veřejná slyšení tří kandidátů na posty komisařů nové Evropské komise Ursuly von der Leyenové.
Již tuto středu si evropští poslanci připomenou výročí třiceti let od přijetí Úmluvy o právech dítěte z 20. listopadu 1989. Členové Evropského parlamentu se proto budou zabývat tím, jak moc se v otázce dětských práv v rámci uplynulých třiceti let pokročilo, a také tím, jakým výzvám čelí mladí lidé dnes. Další výročí, kteří si nejen evropští poslanci budou v tomto týdnu připomínat, je beze sporu pád Berlínské zdi, který před třiceti lety představoval zcela klíčový okamžik, který napomohl sjednocení nejen Německa, ale i celé Evropy.
Na program se znovu dostane i Turecko, jehož říjnovou ofenzivu v Sýrii EU již několik týdnů kritizuje, a hodlá tak proti zemi zavést i určitá opatření. Poslanci se navíc budou zabývat nedávnými vrty v unijních vodách východního Středozemí, které také způsobují rozpory.
Hlavním bodem čtvrtečního programu budou zajisté veřejná slyšení nových kandidátů na komisaře Evropské komise za státy Maďarsko, Rumunsko a Francii. Kandidáti těchto tří zemí již prošli vyšetřováním jejich finančních zájmů, nyní je čekají slyšení, během kterých budou vyslýcháni poslanci europarlamentu za účelem prověření jejich kompetencí a schopností v oblastech, které jim mají být svěřeny.
Ve čtvrtek se budou členové Evropského parlamentu dále věnovat problematice migrace, konkrétně se budou zabývat situací v Řecku a Bosně. Posledním bodem čtvrtečních parlamentních debat pak bude situace v Polsku a situace ohledně rezoluce žádající vládní zrušení zákona, který kriminalizuje sexuální výchovu.
Související
Brusel vrací úder. Tlaku USA ustoupit nehodlá
Transatlantická roztržka graduje: USA zakázaly vstup do země strůjcům evropské digitální regulace
EU (Evropská unie) , evropský parlament , migrace , evropská komise , Ursula von der Leyenová , Berlínská zeď , Polsko , Turecko
Aktuálně se děje
před 25 minutami
Izraelská policie zatkla palestinského muže. Převlékl se za Santa Clause
před 51 minutami
Předvánoční úspěch českých sportovců, které dávají naději směrem k Zimním olympijským hrám
před 53 minutami
Ještě v neděli závodil, před Štědrým dnem ho našli v hotelu. Zemřel biatlonista Bakken
před 56 minutami
Zůna ukázal SPD tvrdou realitu. Bohužel však skončil dříve, než vůbec začal
před 1 hodinou
Na Kilimandžáru se zřítil vrtulník s pěti lidmi na palubě. Mezi mrtvými jsou čeští turisté
před 2 hodinami
Papež vyzval Ukrajinu a Rusko, aby zasedly k jednomu stolu a začaly jednat
před 3 hodinami
Soud poslal MMA zápasníka Karlose Vémolu do vazby
před 4 hodinami
Turecko zadrželo stovku sympatizantů Islámského státu. Chystali teroristické útoky během novoročních oslav
před 5 hodinami
Islámský stát v tichosti opět sílí. Vytváří statisíce nových uprchlíků
před 6 hodinami
Úřady oznámily, že našly přes milion nových dokumentů v kauze Epsteina
před 7 hodinami
Evropa může čelit válce s Ruskem do několika let. Podle expertů na to není vůbec připravena
před 9 hodinami
Počasí bude mrazivé i po svátcích, o víkendu se přidá sněžení
včera
Brusel vrací úder. Tlaku USA ustoupit nehodlá
včera
RECENZE: Záhada strašidelného zámku se bojí i vlastního stínu. Neurazí, ale upadne v zapomnění
včera
Napětí na Blízkém východě: Izrael stupňuje údery v Libanonu před klíčovým termínem
včera
Referendum o konci války, budoucnost Záporožské jaderné elektrárny. Co obsahuje 20bodový mírový plán?
včera
Jihomoravští záchranáři jsou na pokraji sil: Místo nehod řeší rýmu a teploty
včera
Ruské jednotky v noci vtrhly do ukrajinské vesnice. Odvlekly desítky lidí
včera
Transatlantická roztržka graduje: USA zakázaly vstup do země strůjcům evropské digitální regulace
včera
Spor USA s Venezuelou má nečekaného vítěze. Zatím z něj těží pouze Čína
Peking má hned několik důvodů, proč ostře vystupovat proti stupňujícímu se vojenskému tlaku USA na Venezuelu. Nedávné zadržení ropných tankerů americkou pobřežní stráží v rámci Trumpovy „úplné blokády“ zasahuje ekonomické srdce jednoho z nejbližších partnerů Číny v Latinské Americe. Právě Čína je přitom hlavním odběratelem venezuelské ropy – v posledních měsících k ní směřovalo zhruba 80 % veškerého exportu této jihoamerické země.
Zdroj: Libor Novák