Covid komplikuje volbu možného nástupce Merkelové. Sjezd CDU se v prosinci neuskuteční

Prosincový sjezd německé vládní Křesťanskodemokratické unie, který by vybral nové vedení strany a možného kandidáta na kancléře, se kvůli pandemii nemoci covid-19 neuskuteční.

Dnes to na tiskové konferenci prohlásil generální tajemník CDU Paul Ziemiak. Dodal, že strana bude sledovat vývoj pandemie, protože sjezd upřednostňuje v prezenční formě, pokud se ale situace nebude vyvíjet příznivě, rozhodne o alternativách včetně korespondenčního hlasování.

"Za současné situace není konání stranického sjezdu 4. prosince s účastní delegátů možné," řekl Ziemiak po jednání vedení CDU. Uvedl, že vedení strany nadále podporuje jako nejlepší řešení prezenční konání sjezdu.

Es besteht weitgehend Einigkeit darüber, dass die pandemische Lage einen #Präsenzparteitag am 4.12. nicht zulässt. Das bezieht sich sowohl auf eine zentrale wie eine dezentrale Variante. (2/8)

— CDU Deutschlands (@CDU) October 26, 2020

Sjezd, který se tak očividně přesouvá na příští rok, rozhodne o nástupci dosavadní předsedkyně CDU Annegret Krampové-Karrenbauerové. Budoucí šéf CDU se může v nadcházejících parlamentních volbách v roce 2021 ucházet o funkci kancléře, kterou dosud zastává Angela Merkelová.

Zájem o funkci šéfa CDU zatím oznámili ministerský předseda Severního Porýní-Vestfálska Armin Laschet, šéf zahraničního výboru Spolkového sněmu Norbert Röttgen a bývalý šéf poslanců CDU/CSU Friedrich Merz. Zmiňováno v médiích je také jméno spolkového ministra zdravotnictví Jense Spahna.

Sjezd byl původně plánován již na letošní duben, kvůli koronaviru byl ale termín přesunut na prosinec, kdy se místo jindy třídenního plánovalo jen jednodenní shromáždění. Pokud se pandemická situace v dohledné době nezlepší, bude strana jednat o alternativách v podobě korespondenčního hlasování či takzvaného hybridního sjezdu, kterého by se delegáti účastnili prostřednictvím videokonference z různých míst po celém Německu.

Související

Friedrich Merz (CDU)

Merz byl zvolen novým předsedou německé CDU

Německá Křesťanskodemokratická unie (CDU) na dnešním digitálním sjezdu zvolila novým předsedou Friedricha Merze, který v čele největší opoziční strany střídá dosavadního šéfa Armina Lascheta. Delegáti sjezdu dnešní volbou podle očekávání potvrdili prosincový výsledek vnitrostranického referenda, které se pro Merze jasnou většinou hlasů vyslovilo.

Více souvisejících

CDU Německo Annegret Krampová-Karrenbauerová Armin Laschet (CDU) Norbert Röttgen Friedrich Merz (CDU) Jens Spahn (CDU) Angela Merkelová

Aktuálně se děje

před 34 minutami

před 1 hodinou

Kritik Kremlu Alexej Navalnyj

Navalného tým nabízí odměnu za informace, které objasní jeho "vraždu"

Spolupracovníci ruského opozičního vůdce Alexeje Navalného nabízejí odměnu ve výši 20 000 eur za jakékoli informace související s jeho "vraždou" ve vězeňském táboře IK-3 za polárním kruhem. Tuto výzvu adresovali příslušníkům ruské armády, policie, zaměstnancům Federální bezpečnostní služby (FSB), Vyšetřovacího výboru (Sledkem) a prokuratuře.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Petr Moos

Zemřel bývalý ministr dopravy a zakladatel dopravní fakulty Petr Moos

Ve věku 78 let dnes zemřel Petr Moos, vedoucí týmu, který připravoval rozšíření Krajské nemocnice Liberec o objekt Centra urgentní medicíny. V roce 1998 byl ministrem dopravy ČR v Tošovského vládě a jiného založil Fakultu dopravní na Českém vysokém učení technickém v Praze.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

FT: Česko po Evropě shání 1,5 miliardy dolarů na munici pro Ukrajinu. Ví, kde ji koupit

Česká republika se postavila do čela iniciativy usilující o shromáždění 1,5 miliardy dolarů (35 miliard korun) na dělostřeleckou munici pro Ukrajinu. Uvedl to deník Financial Times (FT) s tím, že ve hře je možnost zakoupit munici v zemích mimo EU. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy