Děti v Nizozemsku čekají na psychiatrickou léčbu týdny

Systém péče o děti s psychiatrickými obtížemi v Nizozemsku se potýká se závažnými obtížemi. Děti s poruchami stravování, depresemi nebo sebevražednými sklony čekají na odbornou pomoc dlouhé týdny. Tisícovky dětí podle listu NOS jsou na čekacích listinách i téměř rok. Současná epidemie situaci ještě zhoršila.

"Koronavirus prohloubil a zhoršil problémy, které již v péči o duševní zdraví mládeže existovaly. (...) Zaznamenali jsme i případy zdravotnických institucí, které musely odmítnout pacienty, přestože podle nich tyto děti péči potřebovaly. Vidíme také sklíčenost jejich rodičů," uvedla Korrie Louwesová, šéfka inspektorátu pro zdraví a péči o mládež, který zkoumal situaci v nizozemských zařízeních.

Nedostatek míst na dětské psychiatrii se začal projevovat po reformě v roce 2015, která systém decentralizovala a převedla jeho správu na lokální úroveň. Země je rozdělena do 42 regionů a v rámci těchto regionů jsou obce finančně odpovědné za psychiatrickou pomoc pro mládež.

"Pokud má dítě sebevražedné sklony nebo poruchu stravování a žije na vesnici, musí si obec zvolit, zda nechá otevřený městský bazén, nebo poskytne prostředky na náležitou péči," popisuje situaci dětský psychiatr Marco Bottelier, který vede zařízení na severu země.

V současnosti děti s obtížemi se stravováním v průměru čekají na péči 13 týdnů, čekání na jakoukoliv psychiatrickou léčbu je v průměru šest týdnů, píše list NOS. Podle inspektorky Louwesové se situace po epidemii covidu-19 nadále zhorší, protože vzroste počet rodin, které budou potřebovat pomoc.

Související

Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina)

Putin si zaslouží být souzen v Haagu, pak zvítězíme, řekl Zelenskyj při návštěvě Nizozemska

Ruský prezident Vladimir Putin si zaslouží být za své zločiny souzen v Haagu a jsem si jistý, že na to dojde, až vyhrajeme, prohlásil dnes ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při své návštěvě Nizozemska. Zelenskyj také v projevu v Haagu opět prosazoval zřízení tribunálu, který by Rusko soudil za jeho agresi vůči Ukrajině. Je to podle něj jediná cesta, jak dosáhnout spravedlnosti.

Více souvisejících

Nizozemí děti psychiatrie

Aktuálně se děje

před 23 minutami

Volodymyr Zelenskyj

Rusové jsou divoši a hrozba pro svět, shodují se Ukrajinci po zničení přehrady. Záplavy zabily pět lidí

Rusové dále ostřelují Chersonskou oblast na jihu Ukrajiny, z níž se evakuují obyvatelé ohrožení záplavami. Ty s nejvyšší pravděpodobností rozpoutali právě okupanti likvidací Kachovské vodní nádrže. Zemřelo nejméně pět lidí, dalších 13 se pohřešuje. V důsledku ostřelování bylo zraněno 11 lidí. Ukrajinským úřadům se podařilo evakuovat bezmála tři tisíce osob. 

před 40 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Jihočínské moře, ilustrační fotografie.

Napětí v Jihočínské moři: Zajímá Čínu i USA, brzy tu hodlá cvičit ASEAN

Asijský blok Sdružení národů jihovýchodní Asie (ASEAN) uspořádá první společné vojenské cvičení v Jihočínském moři. Podle stanice CNN půjde o nejnovější mnohostranné bezpečnostní cvičení v době rostoucího napětí a nejistoty v regionu. V Jihočínském moři se přou o moc zejména Washington s Pekingem, nicméně tato vodní plocha hraničí s břehy několika členských zemí ASEAN – a ty si nárokují svůj podíl.  

před 2 hodinami

před 2 hodinami

II. světová válka

Před 81 lety nacisté obklíčili Lidice, vypálili je do základů

9. a 10. června roku 1942 se v Československu odehrála jedna z nejtemnějších kapitol druhé světové války. Malé městečko Lidice, ležící nedaleko Prahy, bylo zcela vymazáno z mapy nacisty jako odvetná akce za atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Tento brutální čin se stal symbolem hrůzy a nespravedlnosti, kterou válka přinesla do životů mnoha nevinných lidí.

před 3 hodinami

Ilustrační fotografie.

Rusové předali Maďarsku válečné zajatce s ukrajinským občanstvím. Kyjevu nic neřekli

Ruská pravoslavná církev údajně zorganizovala předání 11 válečných zajatců zakarpatského původu Maďarsku. Bojovali na straně ukrajinských ozbrojených sil, přesto Moskva jejich navrácení nekoordinovala s Kyjevem. V zakarpatské oblasti žije výrazná maďarská menšina, která však má ukrajinské občanství. Bojovníci patrně pocházeli z řad tohoto etnika. 

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Boris Kollár

Slovensko míří k volbám, startuje kampaň. Politici si jdou po krku už delší dobu

Předseda Národní rady Slovenské republiky (NR) Boris Kollár v pátek vyhlásil konání předčasných parlamentních voleb na sobotu 30. září. Politické strany, hnutí a koalice musí 90 dní před dnem konání voleb podat kandidátní listiny a zaplatit kauci 17 tisíc eur. Ta se vrátí stranám, které ve volbách dostanou alespoň 2 % hlasů. Zveřejněním rozhodnutí o konání voleb ve sbírce zákonů začíná oficiální volební kampaň, uvedla TASR. Stalo se tak dnes. Kampaň může odstartovat, politici si ale jdou po krku už dlouho.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Terminátora měl hrát O.J.Simpson, prozradil Schwarzenegger v novém dokumentu

Bývalý hráč amerického fotbalu O.J. Simpson měl být původně obsazen do kultovní role zabijáckého robota Terminátora ve stejnojmenném filmu. Producenti ale měli dojem, že by mu nikdo neuvěřil, že může někoho zabít, prozradil v novém dokumentárním seriálu Netflixu americký herec rakouského původu Arnold Schwarzenegger.

Zdroj: ČTK

Další zprávy