Drsné obvinění: Boris Johnson má na svědomí tisíce lidských životů

NÁZOR - Nezájem premiéra Borise Johnsona o britský systém veřejného zdravotnictví vyústil v množství tragédií a pokud by byl lékař, byl by suspendován. S tímto obviněním vystoupil v komentáři pro server The Guardian britský lékař Andrew Meyerson.

Lidé umírají v čekárnách

V medicíně, na rozdíl od politiky, existují takzvané "nežádoucí události", tedy situace, kdy je pacient silně poškozen navzdory všem protokolům a opatřením, která tomu mají zabránit, nastiňuje Meyerson. Vysvětluje, že jde o natolik závažná lidská selhání, že většina zdravotníků, kteří se jich dopustí, nese důsledky těchto tragédií po celou svou kariéru.

"Jako mnoho začínajících lékařů, kteří pracují v přeplněných a nedostatečně obsazených urgentních příjmech, jsem zažil věci, které se staly v důsledku vypjatých podmínek, a o kterých si myslím, že by měly být klasifikovány jako 'nežádoucí události'," píše Meyerson. Konstatuje, že od roku 2016 jen v Anglii zemřelo téměř 5.500 pacientů v přímém důsledku příliš dlouhého čekání na příjem v nemocnici, což je skoro dvojnásobek obětí všech teroristických útoků na britském území od roku 1970.

Lékař to považuje za důvod k rozhořčení. Apeluje na Johnsona, aby si představil, že pracuje jako lékař či zdravotník v britském veřejném zdravotnictví, v podmínkách vypjatých natolik, že v ambulancích se tvoří nebezpečné fronty, v důsledku kterých umírají pacienti na vozících v čekárnách.

Premiér by se měl podle lékaře zamyslet nad dopady podfinancovaného britského veřejného zdravotnictví. Celkové podfinancování a nedostatečné personální obsazení přičítá Meyerson právě Johnsonovi a jeho vládnoucí Konzervativní straně, která odmítá napravit systémové problémy, které vyústily ve více než 5 tisíc "nežádoucích událostí".

"Pane premiére, zklamal jste tyto pacienty a váš nezájem přispěl k jejich smrti," nebere si servítky Meyerson. Kritizuje, že Johnson a Konzervativní strana měli za desetiletí u moci dostatečnou příležitost, aby situaci zlepšili, ale selhali v každém měřitelném aspektu, což je dennodenně patrné v britských veřejných nemocnicích.

Jen v Anglii chybí 40 tisíc zdravotních sester a 10 tisíc lékařů, čekací doba na urgentním příjmu je nejdelší v historii britského veřejného zdravotnictví, což platí i o čekání na vyšetření onkologických pacientů, uvádí Meyerson. Připomíná, že došlo k uzavření mnoha obecních nemocnic, chybí nemocniční lůžka, sociální péče je zanedbaná, psychologická péče nedostupná a došlo k likvidaci mnoha služeb, které udržovaly lidi zdravé a mimo nemocnice.

Jako lékař by byl Johnson za mřížemi  

"A teď zemřelo téměř 5.500 lidí v přímém důsledku vašich opatření. To je odkaz Konzervativní strany 'jednoho národa'," pokračuje lékař. Náprava podle něj nespočívá v překvapivých, neohlášených návštěvách premiéra ve veřejných nemocnicích za účelem fotografií pro média, kde se Johnson bojí čelit tvrdým otázkám zdravotníků, ale v naslouchání zdravotnickým expertům.

Není nutná další privatizace britského zdravotnictví americkým společnostem, nejsou nutné další nákladní konzultanti a management na střední úrovni, konstatuje Meyerson. Johnsona nabádá, aby poslouchal předsedkyni Royal College of Emergency Medicine, doktorku Katherine Hendersonovu, podle které pacienty opakovaně zklamal parlament, který nedokáže vidět rozsah problému, skutečnost, že zdravotníci pracují za svým limitem a že zdravotnictví potřebuje více lůžek, pracovníků a sociální péče.  

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Pokud nastane "nežádoucí událost", zdravotníci jsou zdlouhavě vyšetřováni a čelí závažným důsledkům, mezi které spadá i ztráta licence k provozování lékařského povolání, upozorňuje Meyerson. Konzervativce kritizuje, že po devíti letech silného nezájmu, který doplňovaly fráze o straně "jednoho národa", která dokáže veřejné zdravotnictví zlepšit a zefektivnit, jsou výsledkem nejdelší čekací lhůty v historii britského veřejné zdravotnické péče a lidé umírající na chodbách nemocnic v páté nejbohatší zemi světa.  

"Nejste způsobilí, abyste nás dál poučoval o tom, co potřebují naše veřejné nemocnice. Zklamal jste britský lid, zklamal jste mou milovanou královskou nemocnici ve Worcestershiru a zklamal jste náš skvělý a tvrdě pracující personál veřejného zdravotnictví v celé zemi, který je vaší lhostejností traumatizován," kritizuje lékař Johnsona. Tvrdí, že situace ohrožuje bezpečnost pacientů do takové míry, že využívá svého práva veřejně promluvit, jelikož britská veřejnost má právo vědět, kdo je za situaci zodpovědný.

Britské veřejné zdravotnictví není v rukou Borise Johnsona bezpečné, varuje Meyerson. Premiéra a jeho stranu obviňuje, že za poslední dekádu přispěli k úmrtí téměř 5.500 pacientů. Dodává, že pokud by byl Johnson začínajícím lékařem, byla by mu odebrána licence a putoval by do vězení.

Související

Hackeři, ilustrační foto.

Britové řeší čínský hackerský útok, zatímco je Si Ťin-pching v Evropě

Čína je podle informací Sky News zodpovědná za hackerský útok, při němž došlo k nabourání počítačového systému britského ministerstva obrany a úniku personálních údajů zaměstnanců úřadu. Vláda má v úterý o incidentu informovat poslance. Věc vyšla najevo v době, kdy je čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě v Evropě. 

Více souvisejících

Velká Británie Zdravotnictví lékaři Boris Johnson

Aktuálně se děje

před 17 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Izraelská armáda

Izrael opatrně rozšířil operace v Rafahu, Nechce naštvat Bidena

Izraelský bezpečnostní kabinet schválil "mírné rozšíření" operací armády ve městě Rafah na jihu Pásma Gazy. Zároveň nařídil svým vyjednavačům pokračovat ve snahách o uzavření dohody o výměně rukojmí s militantním hnutím Hamás. S odvoláním na server Axios o tom v pátek informovala agentura Reuters.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

MS v hokeji

Švýcaři si v úvodu bez potíží poradili s Nory, Němci dali Slovákům lekci z produktivity

Dvěma odpoledními zápasy vypuklo v pátek v pořadí již 87. mistrovství světa v ledním hokeji, které se letos koná v Praze a Ostravě. Prvními mužstvy, která se střetla v rámci pražské skupiny A, byla mužstva Švýcarska a Norska. V tomto duelu nakonec k žádnému překvapení nedošlo, přestože po první třetině byl stav nerozhodný 1:1. Druhá třetina ale byla v režii favoritů ze Švýcarska, když v ní díky brankám Löffela, Sentelera a Scherweye šli postupně do vedení 4:1. Niederreiter pak přidal poslední pátou švýcarskou branku, Norové už jen korigovali na konečných 5:2. To v Ostravě se hrál do konce druhé třetiny vyrovnaný duel, když se Slovákům v zápase s Němci podařilo dorovnat z 0:2 na 2:2. Závěrečná třetina ale ukázala, že stříbrní medailisté z posledního šampionátu byli více produktivní a nakonec to i přes snahu Slováků dotáhli k výhře 4:6. 

před 9 hodinami

před 15 hodinami

Česko - Finsko 1:0 (po sn)

Češi vstoupili do mistrovství světa infarktovým zápasem. Finy porazili až v nájezdech

V zahajovacím duelu mezi Českem a Finskem na Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze to byla bitva až do samotného konce. Ani v základní hrací době, ani v prodloužení nepadl jediný uznaný gól, a tak o vítězi rozhodly až samostatné nájezdy. Ondřej Kaše a kapitán Roman Červenka se blýskli góly, zatímco brankář Lukáš Dostál zůstal na stodesetprocent čistý.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Policie pátrá kvůli Vrběticím po generálovi z ruské GRU. Chtějí ho i Britové

Policie v souvislosti s tragickými explozemi ve Vrběticích pátrá po generálovi z ruské vojenské rozvědky GRU. Policisté na konci dubna odložili případ výbuchů muničních skladů v obci na Zlínsku s tím, že se podařilo prokázat podíl ruských agentů.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy