EU chce dále tlačit na Peking kvůli Hongkongu a právům menšin

Evropská unie je nadále znepokojena přístupem Číny k právům menšin a uplatňováním kontroverzního bezpečnostního zákona, který omezuje autonomii Hongkongu. Po jednání unijních špiček s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem to prohlásil předseda Evropské rady Charles Michel.

Evropská unie, ilustrační foto
doporučujeme

Německá kancléřka Angela Merkelová, jejíž země v současnosti EU předsedá, dodala, že dialog o lidských právech s Pekingem bude pokračovat.

Vůdci unijních institucí dali podle Michela hlavě stále vlivnější globální mocnosti najevo, že nehodlají pomíjet otázky Hongkongu či práv menšinových Ujgurů či Tibeťanů. Čína musí respektovat autonomii Hongkongu a zajistit dodržování práv jeho obyvatel, konstatoval Michel.

Státy EU v létě kritizovaly letos přijatý zákon, který podle nich omezuje autonomii Hongkongu, k jejímuž zachování se Čína zavázala ve smlouvě s Británií, jež Pekingu správu nad Hongkongem v roce 1997 přenechala. Na přijetí sankcí navrhovaných částí států bloku se však unie neshoduje.

Většina zemí s ohledem na význam Číny jako druhého největšího obchodního partnera EU a významnou zemi pro evropské investice upřednostňuje mírnější přístup než například Spojené státy, které sankce použít neváhají.

Také Merkelová uvedla, že tématem dnešního jednání byla otázka lidských práv. "Myslím, že debata byla otevřená a upřímná," řekla Merkelová. EU podle kancléřky záleží na dodržování výsad, kterým se Hongkong těší.

Podle Michela vyzvali představitelé EU Čínu, aby vpustila mezinárodní pozorovatele do Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang, kde Peking podle řady médií svévolně zadržuje více než milion členů této muslimské menšiny.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Německo už považuje za epidemicky rizikové celé Česko

25.09.2020 19:45 Aktualizováno Německo nově považuje za epidemicky rizikovou celou Českou republiku. Dnes večer to oznámil…

Covid: Reprodukční číslo v Británii je vyšší, než se odhadovalo. Rekord…

25.09.2020 19:12 Aktualizováno Reprodukční číslo, které poskytuje představu, kolik lidí může nakazit jeden člověk s koronavirem,…

Nakažených na Slovensku strmě přibývá, chystají se nová omezení

25.09.2020 19:09 Aktualizováno Slovensko ve čtvrtek třetí den v řadě zaznamenalo rekord potvrzených nových případů koronavirové…

Belgická vláda uvolnila restrikce, čelí kritice expertů

25.09.2020 18:16 Zkrácení karantény na týden, zmírnění povinnosti nosit roušky všude nebo zrušení zákazu cest do…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama