Nejednejte jménem EU. Přestřelka mezi Orbánem a Michelem pokračuje, šéf Evropské rady nešetří kritikou

Předseda Evropské rady Charles Michel odpověděl na dopis maďarského premiéra Viktora Orbána, který po své nedávné návštěvě Ukrajiny, Ruska a Číny vyzval Evropskou unii k diplomatickému řešení války na Ukrajině. Informoval o tom deník Népszava.

Orbán ve svém soukromém dopise žádal lídry EU o obnovení diplomatických vztahů s Ruskem. Tvrdil také, že v případě vítězství Donalda Trumpa v listopadových prezidentských volbách v USA zahájí Trump mírové rozhovory mezi Ruskem a Ukrajinou. Proto by podle něj měla EU znovu otevřít přímou diplomatickou komunikaci s Ruskem.

Michel ve své odpovědi uvedl, že nemůže souhlasit s Orbánovým tvrzením, že EU provádí proválečnou politiku. Zdůraznil, že EU usiluje o pravý opak a bez Ukrajiny by o ní nemělo být jednáno. EU se snaží získat širokou podporu pro komplexní a spravedlivý mír v souladu s ukrajinskými mírovými plány.

Belgický politik také upozornil Orbána, že aktuální maďarské předsednictví v Radě EU nemá pravomoc oficiálně zastupovat EU v mezinárodních záležitostech a že Orbán nedostal mandát od Evropské rady jednat jménem EU.

"Toto jsem jasně řekl před vaší návštěvou Moskvy a vysoký představitel Josep Borrell to zopakoval ve svém prohlášení z 5. července," napsal Michel a zdůraznil, že nejpřímější cestou k míru je stažení Ruska z Ukrajiny.

Orbán své nedávné návštěvy Ukrajiny, Ruska, Číny, Turecka a Spojených států označil za "mírové mise". Radě EU předložil návrhy týkající se vztahů s Ruskem a Čínou a vyjádřil své názory na nadcházející americké volby. 

Michel už dříve opakovaně kritizoval Orbána za jeho návštěvu Ruska. Podle něj šlo o politickou chybu a považuje to za nepřijatelný způsob fungování.

Orbán se v Moskvě setkal se šéfem Kremlu Vladimirem Putinem. Tuto cestu sám označil za "mírovou misi" , která se uskutečnila pouze tři dny po návštěvě Kyjeva a setkání s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským.

Událo se tak zároveň jen několik dní poté, co se Maďarsko ujalo rotujícího předsednictví Rady Evropské unie. Lídři EU kritizovali Orbána za podniknutí cesty do Moskvy a zdůraznili, že nejednal jménem eurobloku.

"Členské státy reagovaly velmi zřetelně... a daly jasně najevo, že vůči maďarskému předsednictví vyslovují vážné varování," konstatoval Michel na summitu NATO ve Washingtonu.

Orbán je podle stanice BBC jediným premiérem z ostatních hlav států a vlád zemí EU, který i po ruské invazi na Ukrajinu na jaře 2022 udržuje úzké vztahy s Kremlem. Jeho ministr zahraničí Péter Szijjártó Rusko za poslední dva roky několikrát navštívil.

Orbán ale dopisem Michela o svých návštěvách Ukrajiny, Ruska, Číny, Turecka a Spojených států informoval, uvedl v úterý německý deník Bild. Orbán své cesty, které Bild označil za velmi kontroverzní, shrnul do deseti bodů a Radě předložil návrhy týkající se Ruska a Číny, přičemž vyjádřil i svůj názor na blížící se americké volby.

Podle Bildy Orbán v dopise adresovaném Michelovi vyzval k jednání s Čínou o mírové konferenci a obnovení diplomatických vztahů s Ruskem.

V souvislosti se setkáním s americkým exprezidentem Donaldem Trumpem Orbán ostře kritizoval současného amerického prezidenta Joea Bidena, který podle jeho slov "není schopen změnit proválečnou politiku USA" , takže od něj nelze očekávat žádné nové politické směřování.

O Trumpovi maďarský premiér napsal, že "s jistotou můžu říct, že hned po svém volebním vítězství nebude čekat do své inaugurace, ale bude okamžitě připraven zprostředkovat mír. Má na to podrobné a dobře podložené plány".

Maďarský ministerský předseda současně upozornil, že v případě Trumpova vítězství se v případě podpory Ukrajiny výrazně změní rozdělení finanční zátěže mezi USA a EU v neprospěch EU. Orbán v dopise předsedovi Evropské rady také podotkl, že "je zřejmé, že intenzita vojenského konfliktu v blízké budoucnosti radikálně stoupne," dodal.

Související

Protesty v Gruzii, ilustrační fotografie.

Volby v Gruzii ještě nemají definitivní výsledky. Komise oznámila další postup

Gruzínská volební komise oznámila, že přepočítá výsledky víkendových parlamentních voleb z přibližně 14 procent volebních místností. Opozice výsledky voleb zpochybňuje. Demonstranti v pondělí vypískali maďarského premiéra Viktora Orbána, který do Gruzie dorazil. Předtím poblahopřál vítězné proruské straně Gruzínský sen. 

Více souvisejících

Viktor Orbán Charles Michel

Aktuálně se děje

před 58 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Alí Chameneí, íránský ajatolláh

Chameneí se chce za útoky Izraele pomstít USA

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí v sobotu varoval, že Izrael a Spojené státy obdrží "zničující odpověď" za své útoky namířené proti Íránu a jeho spojencům v regionu. Chameneí tak reagoval na zvýšené napětí v oblasti, které eskalovalo od vypuknutí války mezi Izraelem a Hamásem v Pásmu Gazy v říjnu loňského roku. Uvedl to server Times of Israel.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Situace v Gaze po izraelských náletech

"Katastrofa, apokalypsa..." OSN popsala, co se odehrává v Pásmu Gazy

Na severu Pásma Gazy se odehrává katastrofa, která představuje vážné nebezpečí pro všechny tamní obyvatele. Ve společném prohlášení na to upozornil Meziagenturní stálý výbor (IASC) Organizace spojených národů (OSN), který sdružuje vedoucí představitele humanitárních agentur OSN. 

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 12 hodinami

včera

včera

Princ Harry v upoutávce k dokumentu Harry 2 Meghan.

Princ Harry se z USA poroučet nebude, naznačil syn Donalda Trumpa

Princ Harry si tak trochu může oddechnout, i když jej slova Erica Trumpa, syna amerického prezidentského kandidáta Donalda Trumpa, jinak moc nepotěší. Podle Erica je setrvání prince v USA zaručeno i v případě návratu jeho otce do Bílého domu. Dost jasně dal však mladý Trump najevo, že Harry je Američanům ukradený. 

včera

včera

včera

Día de los Muertos: Jak vypadají mexické Dušičky?

Přelom října a listopadu je u nás spojen s Dušičkami, kdy se vzpomíná na zemřelé předky a zapalují se za ně svíčky na hrobech. V Americe, v Anglii nebo třeba v Austrálii tento čas patří Halloweenu, s nímž se pojí koledování nebo vydlabané dýně. V Mexiku se konec října a počátek listopadu nese ve znamení oslav zvaných Día de los Muertos, při nichž se lidé veselí, protože se mohou setkat se svými mrtvými blízkými. Součástí svátku jsou i všudypřítomné masky kostlivců. Od roku 2003 figuruje svátek na seznamu ústního a nehmotného dědictví UNESCO.

Zdroj: Lucie Žáková

Další zprávy