Europarlament se zlobí na Británii, nevylučuje návrat k původní verzi irské pojistky

Británie dosud nepřišla s novými funkčními návrhy, které by oživily šanci na přijetí brexitové dohody. Novinářům to dnes řekl předseda Evropského parlamentu (EP) David Sassoli po jednání šéfů parlamentních politických skupin s hlavním brexitovým vyjednavačem EU Michelem Barnierem. Ten podle tiskového prohlášení předsedům frakcí sdělil, že unie nemá ohledně možné dohody s Británií na říjnovém summitu důvod k optimismu.

EP podle Sassoliho chystá rezoluci odmítající schválení dohody bez takzvané irské pojistky. Parlament ale podporuje možný případný návrat k původní variantě tohoto opatření, které by se vztahovalo jen na Severní Irsko a nikoli zbytek Británie, dodal Sassoli.

Next week Parliament will adopt its latest resolution on Brexit. We want to defend the interests of the EU and protect those most affected - EU citizens in the UK and UK citizens in other EU countries. pic.twitter.com/78DtoQcJZG

— David Sassoli (@EP_President) September 12, 2019

"Rádi bychom se bavili o alternativních návrzích, ale bohužel žádné nejsou," prohlásil Sassoli. Europoslanci podle něho budou příští týden na plenárním zasedání ve Štrasburku hlasovat o rezoluci, která vyloučí úplné vypuštění zmíněné pojistky z brexitové dohody.

Právě o to usiluje britský premiér Boris Johnson, který ve středu zopakoval své dlouhodobé tvrzení, že Británie opustí EU na konci října s dohodou či bez ní. Druhou variantu mu přitom zapovídá zákon přijatý minulý týden, podle něhož musí premiér požádat EU o další odklad odchodu, pokud se mu dohodu vyjednat nepodaří.

Někteří diplomaté tento týden hovořili o tom, že mají z Londýna náznaky možné změny britského postoje směrem k variantě ponechávající dočasně v celním prostoru EU pouze Severní Irsko. Sám Johnson však popřel, že by tuto možnost zvažoval.

Chystané prohlášení EP podle Sassoliho konstatuje, že případný brexit bez dohody bude výhradně vinou samotné Británie. Europoslanci se rovněž chystají vyzvat Londýn, aby za každých okolností dodržel své finanční závazky vůči unii.

Server Business Insider ale tvrdí, že měl možnost do návrhu rezoluce nahlédnout a text ukazuje, že EU se připravuje na odložení brexitu. Dokument podle serveru uvádí, že sedmadvacítka se chystá poskytnout Londýnu již třetí odklad, aby nenastal brexit bez dohody.

Související

Více souvisejících

Brexit David-Maria Sassoli evropský parlament Velká Británie irsko EU (Evropská unie)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Petr Fiala

Petr Fiala bude dnes v Ostravě na kongresu ODS obhajovat mandát předsedy

Premiér Petr Fiala bude dnes v Ostravě na kongresu Občanských demokratů popáté obhajovat mandát předsedy ODS. Před nedělním odletem do Spojených států, kde ho čeká návštěva Bílého domu, delegátům slíbí, že bude pokračovat v prosazování tradičních priorit strany, jako jsou zdravé veřejné finance či efektivní stát.

včera

včera

včera

Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie.

Opusťte Írán, vyzvala česká diplomacie občany

Ministerstvo zahraničních věcí v pátek varovalo české občany před cestami do Íránu. Úřad eviduje případy, kdy občané členských států Evropské unie byli v zemi zadrženi, vyšetřováni, případně i trestně stíháni na základě uměle vykonstruovaných podezření či obvinění. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Putin opět promluvil o útoku na další evropské státy

Ruský prezident Vladimir Putin odmítl obvinění, že Rusko plánuje agresi proti jiným evropským zemím. Reagoval tak na mnohá prohlášení západních politiků, kteří tvrdili, že je nutné pomoci Ukrajině, protože pokud se Putinovi podaří porazit ji, zaútočí na její spojence na Západě.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy