Europoslanci žádají, aby se EU ohradila proti čínským výrokům

Pirátská europoslankyně Markéta Gregorová vyzvala šéfa unijní diplomacie Josepa Borrella, aby se Evropská unie postavila za Česko po výrocích čínského ministra zahraničí. Piráti to dnes uvedli v tiskové zprávě. Na Borrella se obrací i europoslankyně Michaela Šojdrová (KDU-ČSL), informovala na twitteru.

Čínský šéf diplomacie Wang I v pondělí řekl, že předseda českého Senátu Miloš Vystrčil (ODS) zaplatí vysokou cenu za to, že oficiální cestou na Tchaj-wan porušil princip jedné Číny. Po rychlé reakci české diplomacie by podle Gregorové měla jednat i unie.

Gregorová v otevřené výzvě žádá, aby Borrell dal svým čínským protějškům najevo, co znamená evropská solidarita. "Že vyhrožovat jednomu členskému státu znamená vyhrožovat i všem ostatním. Že jsme skutečně jednotní v rozmanitosti a naším globálním zájmem je podporovat demokracii a svobodu a bojovat proti útlaku," napsala.

Právě jsem odeslala Vysokému představiteli @JosepBorrellF otevřený dopis, kde na něj nejen apeluji, aby se za Českou republiku postavil proti čínským výhrůžkám, ale také aby EU konečně otevřela diskuzi o volném obchodu s Tchaj-wanem. https://t.co/drek7Wu3Eb

— Markétka Gregorová (@MarketkaG) September 1, 2020

Borrell by mě podle ní vytyčit Číně nepřekročitelné hranice a postavit se za unijní hodnoty. Připomíná, že unie kvůli politice jedné Číny nemá s Tchaj-wanem, který Čína považuje za svou vzbouřenou provincii, diplomatické ani formální politické vztahy. "Měli bychom to změnit. Kromě toho bychom měli dále prohloubit naše hospodářské vazby a prozkoumat výhody dohody o volném obchodu mezi EU a Tchaj-wanem," dodala Gregorová.

Gregorová v tiskové zprávě ocenila, že na vyjádření čínského ministra rychle reagovala česká diplomacie. Ministerstvo zahraničních věcí si v pondělí předvolalo čínského velvyslance Čang Ťien-mina a vyjádřilo s výrokem zásadní nesouhlas. Podobně následně reagoval také Peking. Slova čínského ministra odmítl ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) a premiér Andrej Babiš (ANO) je označil za nemístná a nepatřičná.

Šojdrová ve svém dopisu Borrellovi spolu se slovenským europoslancem Ivanem Štefancem píšou, že neakceptovatelné čínské hrozby v nich vzbudily velké znepokojení. "EU jako společenství demokratických a svobodných států by měla podporovat svobodu a demokracii i ve světě. Tchaj-wan, navzdory více než padesátiletému tlaku ze strany komunistické Číny, dokáže zajistit svým občanům demokracii a prosperitu," napsali.

"My, jako představitelé EU, vás žádáme, abyste vyjádřil protest proti tónu čínské reakce na svobodné rozhodnutí českého předsedy Senátu. Chápeme svobodu člověka a svobodu projevu jako základní pilíře naší společnosti," uvedli Šojdrová a Štefanec. Jasná a včasná reakce podle nich může prokázat, že EU si za svými hodnotami stojí.

Související

Miloš Vystrčil

Babišova vláda neposkytne letoun Vystrčilovi pro cestu na Tchaj-wan. Poklonkování Číně, tvrdí opozice

Vláda premiéra Andreje Babiše odmítla poskytnout vládní letoun předsedovi Senátu Miloši Vystrčilovi pro jeho plánovanou pracovní cestu na Tchaj-wan. Předseda horní komory parlamentu měl v úmyslu vycestovat na přelomu května a června v doprovodu podnikatelské delegace. Podle vyjádření premiéra však vláda tento požadavek na využití armádního speciálu neschválila.

Více souvisejících

Miloš Vystrčil (ODS) Michaela Šojdrová Markéta Gregorová (Piráti) Josep Borrell europoslanci EU (Evropská unie) Čína

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

5. srpna 2026 21:12

Benjamin Netanjahu

Trumpův mírový plán pro Gazu kolabuje. Netanjahu jej nepodepsal

Mírový plán amerického prezidenta pro Gazu se ocitl v ohrožení poté, co izraelský premiér Benjamin Netanjahu veřejně odmítl navrhované podmínky odzbrojení hnutí Hamás. Zatímco šéf Bílého domu dříve tvrdil, že Izrael je s předběžnou dohodou spokojen, izraelská vláda dala jasně najevo, že finální text nepodepsala.

5. srpna 2026 19:55

5. srpna 2026 18:31

německá policie

Na německém letišti našli dron s výbušninou. Policie nasadila robota

Německá policie musela na letišti v Lipsku nasadit protibombového robota poté, co byl v zabezpečeném prostoru nákladní zóny objeven dron vybavený výbušným zařízením. Incident se odehrál v bezprostřední blízkosti ukrajinského nákladního letounu a vyžádal si dočasné přerušení provozu i odklonění několika letů.

5. srpna 2026 17:17

Počet mrtvých po ruském útoku stoupá. Ukrajině chybí interceptory

Rozsáhlý noční útok ruských bezpilotních letounů a balistických střel si v ukrajinském hlavním městě a jeho okolí vyžádal sedmnáct lidských životů. Další oběti na životech a desítky zraněných hlásí také regiony Charkiv a Doněck, přičemž celková bilance dosavadních střetů vzrostla na nejméně dvacet jedna mrtvých.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy