Expremiér Pellegrini se stal šéfem nové strany Hlas-SD, na Slovensku je nejpopulárnější

Bývalý slovenský premiér Peter Pellegrini se podle očekávání stal předsedou nové strany Hlas-sociální demokracie (Hlas-SD), která již je nejpopulárnější stranou v zemi. Rozhodl o tom dnes ustavují sněm Hlasu-SD.

Nový politický subjekt založil Pellegrini spolu s dalšími poslanci parlamentu po odchodu z bývalé vládní strany Směr-sociální demokracie (Směr-SD) Roberta Fica.

"Ve společnosti vládne napjatá atmosféra. Vládní rozhodnutí jsou často charakterizována chaosem, amatérismem, nezkušeností. Proto jednou z priorit strany Hlas-sociální demokracie musí být, že ji bude reprezentovat profesionalita a odbornost," řekl Pellegrini novinářům po sněmu Hlasu-SD, který se kvůli pandemii nemoci covid-19 uskutečnil on-line formou.

Hlas-SD chce podle Pellegriniho podpořit iniciativu na vypsání referenda o předčasných volbách, kterou dříve ohlásil Směr-SD. Pellegrini ale chce širší shodu ohledně plebiscitu.

Delegáti Hlasu-SD kromě předsedy zvolili i tři místopředsedy a část užšího vedení strany. Další členy vedení chce Hlas-SD obsadit na svém řádném sněmu příští rok v březnu.

Jeden z nejoblíbenějších slovenských politiků Pellegrini v roce 2018 vystřídal v čele vlády svého tehdejšího stranického šéfa Fica, který rezignoval v zájmu řešení politické krize po vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky. Pellegrini jako volební lídr dovedl Směr-SD v únorových parlamentních volbách k lepšímu výsledku, než straně předpovídaly průzkumy veřejného mínění. Navzdory tomu sociální demokraté skončili po dlouholetém vládnutí v opozici. Pellegrini pak v květnu nejprve vyzval Fica k rezignaci z čela Směru-SD, nakonec ale ohlásil svůj odchod ze strany a založení vlastního politického subjektu. V parlamentu nyní působí jako nezařazený poslanec spolu s desítkou dalších zákonodárců, kteří přestoupili ze Směru-SD do Hlasu-SD.

Hlas-SD, který slovenské ministerstvo vnitra zaregistrovalo letos v září, se již v říjnovém průzkumu veřejného mínění agentury AKO dostal s preferencemi na úrovni 18,8 procenta do čela žebříčku obliby politických stran. Na druhé místo odsunul nejsilnější vládní hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti premiéra Igora Matoviče, které se ziskem 25 procent vyhrálo poslední parlamentní volby.

Popularita Směru-SD naopak dlouhodobě klesá a preference strany mají již jen jednociferné hodnoty. Ještě v roce 2012 Ficova strana přesvědčivě vyhrála předčasné volby se ziskem 44,4 procenta hlasů. Po letošních volbách a odchodu Směru-SD do opozice začala policie stíhat kvůli různým deliktům několik bývalých představitelů různých institucí a úřadů z dob vládnutí Ficovy strany, která byla u moci s výjimkou necelých dvou let nepřetržitě od roku 2006.

Související

Více souvisejících

Peter Pellegrini Hlas-sociální demokracie Slovensko Igor Matovič (OLaNO) Smer SD Robert Fico politické strany

Aktuálně se děje

před 48 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

Počasí, ilustrační fotografie.

Teplejší počasí vydrží až do čtvrtka, ukazuje předpověď

Oteplení doprovázené oblevou začalo již o uplynulém víkendu a bude pokračovat i v tomto týdnu. Dnes jsou očekávány nejvyšší denní teploty v rozmezí 5 až 9 °C. Nad nulou bude i v následujících dnech, vyplývá z týdenní předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

Aktualizováno včera

Vladimir Putin a  Sergej Michajlovič Mironov v roce 2018.

Rusko mění svět. Po Evropě "se natahuje" po území na dalším kontinentu

Politika současného Ruska je zaměřena jednoznačně na destabilizaci světového řádu využívající oportunisticky jakékoliv příležitosti, která se naskytne. Podle vlivného ruského senátora přišel čas, aby se Rusko začalo věnovat i jiným územím než Evropě. Tvrdí, že změna na americkém kontinentu již pod ruským vedením začala.

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu hovořil po Bidenovi i s Putinem a nešetřil kritikou Moskvy

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu mluvil po americkém prezidentovi Joe Bidenovi i s jeho ruským protějškem Vladimirem Putinem. Podle dostupných informací zkritizoval alianci Ruska s Íránem a vyjádřil nespokojenost s postojem Moskvy k probíhající válce s teroristickým hnutím Hamás v Pásmu Gazy.

včera

Aktualizováno včera

včera

Betlém, ilustrační fotografie.

Největší betlém na světě je v Čechách

Betlémářství má u nás dlouhou tradici. Již před několika staletími zdobily jesličky o Vánocích kostely i domácnosti. Specifické jsou betlémy mechanické, v nichž se jednotlivé figurky pohybují. Autor největších mechanických jesliček na světě pochází z Čech, narodil se před 185 lety, dne 13. prosince 1838. Jmenoval se Tomáš Krýza a jeho Krýzovy jesličky jsou pojmem známým po celém světě i zapsaným v Guinnessově knize rekordů.

včera

včera

včera

včera

včera

České florbalistky vybojovaly první cenný kov z MS od roku 2011. Ze Singapuru si odvážejí bronz

České florbalistky živily až do poslední chvíle šance na postup do finále a boj o tu nejcennější medaili na letošním světovém šampionátu v Singapuru. Nakonec si z něj odvezly jiný cenný kov, a to bronz, když v neděli uspěly v boji o třetí místo se Švýcarkami, nad kterými vyhrály 5:4.

Zdroj: David Holub

Další zprávy