Bývalý slovenský premiér Robert Fico je nadále stíhán za to, že se zastal již bývalého poslance krajně pravicové strany Kotlebovci-Lidová strana Naše Slovensko (LSNS) Milana Mazureka odsouzeného za protiromské výroky. Mluvčí generální prokuratury Andrea Predajňová na dotaz ČTK popřela dnešní informaci televize TA3 o zrušení obvinění předsedy nejsilnější vládní strany Směr-sociální demokracie Fica.
"Dne 20. prosince byla na úřad speciální prokuratury doručena od vyšetřovatele stížnost (obviněného) s odůvodněním, o které dosud nebylo rozhodnuto," citovala Predajňová vyjádření speciální prokuratury.
Robert Fico tvrdil, že byl obviněn za vyjádření názoru. Stíhání čelil za videonahrávku, ve které kromě jiného uvedl, že Mazurek řekl jen to, "co si myslí celý národ". Policie Fica obvinila ze schvalování trestného činu, jakož i z hanobení národa, rasy a přesvědčení a z podněcování k národnostní, rasové a etnické nenávisti.
Mazurek byl letos v září pravomocně odsouzen k peněžitému trestu za výroky v pořadu regionální soukromé rozhlasové stanice, kde v roce 2016 hovořil kromě jiného o nepřizpůsobivosti, násilí a vandalismu ze strany romského etnika, urážel Romy a hovořil o nebezpečí spojeném s islámskými migranty. Kvůli odsuzujícímu verdiktu přišel o poslanecký mandát; LSNS ho před únorovými parlamentními volbami zařadila na poslední místo své kandidátní listiny.
Fico není prvním někdejším vrcholným politikem země, který v probíhající předvolební kampani čelí stíhání. Na začátku prosince vyšetřovatel obvinil exprezidenta Andreje Kisku v souvislosti s daňovým deliktem jeho rodinné firmy KTAG, jejíž jednatelem byl Kiska před zvolením hlavou státu v roce 2014. Nyní je Kiska předsedou nové strany Za lidi, která patří mezi nejpopulárnější strany v zemi. Stíhání není na Slovensku překážkou pro kandidaturu ve volbách. Kiska dříve označil obvinění za politickou kampaň a jeho právní zástupci zpochybnili důvody exprezidentova stíhání.
Související
Fico opět kritizuje Kyjev. Dodávky ropy na Slovensko se obnoví až v březnu
Fico se přidal na stranu Ruska, tvrdí SaS. Podala na něj trestní oznámení za vlastizradu
Robert Fico , Milan Mazurek (politik SR) , Lidová strana Naše Slovensko , Andrej Kiska , Slovensko
Aktuálně se děje
před 51 minutami
Hillary Clintonová před sněmovním výborem vypovídá o aktivitách Epsteina
před 2 hodinami
Babiš si zahrává. Česko se v očích NATO dostává na velmi tenký led
před 2 hodinami
Instagram chystá novinku. Ocenit by ji měli hlavně rodiče
před 3 hodinami
Kasa je prázdná, řekl Babiš k investicím do obrany. Fiala ho kritizuje
před 3 hodinami
Clintonová bude svědčit před komisí, která vyšetřuje Epsteinovy zločiny
před 4 hodinami
Policie uzavřela případ RP Invest. Škoda jde do stovek milionů korun
před 5 hodinami
Harry a Meghan na cestách. WHO nasadila manžele v Jordánsku
před 6 hodinami
Polské Pendolino se poprvé objeví na české železnici
před 6 hodinami
Policie chystá další Speed Marathon. Lidé mohou pomoci s výběrem míst
před 7 hodinami
Orbán chce, aby Zelenskyj pustil ropu a přestal s protimaďarskou politikou
před 8 hodinami
Pavel odjel na zahraniční cestu do Alp, odhalil mluvčí prezidenta
před 9 hodinami
Pohonné hmoty zdražují. Obrat v trendu se zatím nedá čekat
před 10 hodinami
Kim Čong-un poslal vzkaz Trumpovi. Jaderných zbraní se vzdávat nehodlá
před 10 hodinami
Autonehoda vozu s Klempířem se vyřešila na místě. Viníkem je řidič ministra
před 11 hodinami
Pokrovsk padl, míní experti. Rusové věří v další postup, má to ale háček
před 12 hodinami
Muž, jenž způsobil manévry v Havířově, se sám zastřelil. Zbraň měl legálně
před 13 hodinami
Přestřelka na moři. Kubánci zastřelili čtyři lidi ze člunu registrovaného v USA
před 13 hodinami
Zemřel Jiří Valenta, někdejší klávesista legendární kapely Olympic
před 15 hodinami
Počasí v Česku může ovlivnit zajímavý jev. Jisté to ještě není
včera