Itálie se chystá zahájit očkování proti covidu-19 v lednu, poskytované bude zdarma a přednost budou mít zdravotníci a senioři. Podle agentury ANSA to řekl dnes italský ministr zdravotnictví Roberto Speranza, který v parlamentu představil vládní očkovací plán. Dnes má vláda také zveřejnit nová protikoronavirová opatření, která budou platit o Vánocích. Dosavadní omezení totiž platí jen do čtvrtka.
Speranza podle agentury ANSA v parlamentu oznámil, že vláda má dojednané dodávky 202 milionů vakcín proti covidu-19, jejichž dostupnost očekává začátkem příštího roku. U některých vakcín jsou potřeba aplikovat dvě dávky. První dodávku vakcíny americké společnosti Pfizer a německé firmy BioNTech, kterou dnes jako první pro použití schválila Británie, očekává Speranza v koncem ledna.
Přednost v očkování budou mít podle italského ministra zdravotnictví senioři a zdravotníci. Podobnou prioritu v očkovacím plánu oznámilo minulý měsíc také Španělsko, které chce začít rovněž v lednu očkovat proti covidu-19 nejprve klienty a personál domovů pro seniory a zdravotníky.
Italská vláda má dnes představit i opatření proti koronaviru pro další týdny včetně Vánoc. Podle místních médií obsahuje plán omezení cestování o svátcích a prodloužení zákazu nočního vycházení, který nyní platí v celé zemi od 22:00 do šesté ráno. Tento týden se i ministr zdravotnictví vyslovil pro to, aby noční zákaz vycházení platil také o Vánocích.
V 60milionové Itálii se dosud potvrdilo na 1,62 milionu nákaz koronavirem SARS-CoV-2, z toho na 56.360 osob v souvislosti s nákazou zemřelo. Nejvíce nakažených přibývalo v Itálii v první polovině listopadu, kdy se denně potvrdilo i téměř 40.900 nakažených. Ve druhé polovině listopadu ale už epidemická křivka klesala, v úterý se potvrdilo 19.350 nových případů.
Polsko dosud objednalo 45 milionů dávek vakcín proti koronaviru. Očkování bude dobrovolné a zdarma, uvedl dnes na tiskové konferenci premiér země Mateusz Morawiecki. Doufá, že první dávky budou pro obyvatele k dispozici v únoru, napsala dnes agentura Reuters.
"Objednali jsme 45 milionů dávek od společností jako jsou Pfizer/BionTech, AstraZeneca a Johnson & Johnson. Jsme připraveni podepsat další smlouvy," nechal se dnes slyšet polský ministerský předseda. Cena dojednaných vakcín se pohybuje od pěti do deseti milionů zlotých (přibližně 30 - 60 milionů korun), uvedl Morawiecki.
Časový harmonogram podle něj záleží na tom, jak rychle schválí preparáty Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA). Doufá prý ale, že očkování začne už za dva měsíce. Nejdříve však budou naočkováni zdravotníci, zaměstnanci pečovatelských domovů, bezpečnostní složky a senioři nad 65 let.
Polské ministerstvo zdravotnictví dnes oznámilo 13.855 nově potvrzených případů koronaviru za poslední den, v souvislosti s nákazou zemřelo za stejné období 609 lidí. Celkem se od vypuknutí pandemie v Polsku, , kde žije přibližně 38 milionů obyvatel, infikovalo 1.013.747 osob, z nichž 18.208 zemřelo. Zotavilo se zatím 622.980 nakažených.
Polská vláda v reakci na šíření koronaviru rozšířila od 7. listopadu restriktivní opatření na maloobchod, zábavní a kulturní akce, školy a také hotely. Od 28. listopadu znovu povolila otevření nákupních center, nicméně restaurace, fitness centra, kina a divadla zůstanou zavřená přinejmenším do 27. prosince.
Související
Život v izolaci a špatné hygieně. Itálie žije kauzou odebrání dětí rodičům
Italský deník odmítl publikovat rozhovor s Lavrovem. Moskva zuří
Itálie , očkování , Polsko , Mateusz Morawiecki , AstraZeneca , Pfizer , BioNTech , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Zelenskyj i Putin chtějí ukončit válku na Ukrajině, prohlásil Trump
Aktualizováno před 2 hodinami
Nebezpečné počasí hrozí už dnes večer. Výstraha se týká celé ČR
před 2 hodinami
Trump měl na telefonu Putina. Hovor byl dobrý a produktivní, tvrdí šéf Bílého domu
před 3 hodinami
Vážná nehoda na Benešovsku. Na místě hořelo
před 3 hodinami
Smrt Bardotové zasáhla i české politiky. Ozvali se Babiš či Klempíř
před 4 hodinami
Příměří u jaderné elektrárny v Záporoží. Začaly kritické opravy vedení
před 5 hodinami
Muž s nožem v Budějovicích vyhrožoval kolemjdoucím. Policista ho zpacifikoval
před 6 hodinami
Francie oplakává Bardotovou. O dojmy se podělil i prezident Macron
před 7 hodinami
Lavrov promluvil o úmyslech Moskvy a varoval Evropany
před 9 hodinami
Hazard, jaký se nevidí. Žena v Krkonoších bruslila na tenkém ledu i s kočárkem
před 10 hodinami
Zemřela ikonická herečka Brigitte Bardotová
před 10 hodinami
Turek se nevzdává. Pavel by měl dodržet svá slova, říká poslanec
před 11 hodinami
Zimní počasí na přelomu roku. Napadnout mohou desítky centimetrů sněhu
před 12 hodinami
Trump přivítá Zelenského. Zbývá deset procent a plán bude hotový, tvrdí Kyjev
před 13 hodinami
Anonym vyhrožoval střelbou v teplickém obchodním domě. Policie po něm pátrá
před 14 hodinami
Předpověď počasí: Poslední týden roku bude ve znamení pravé zimy
včera
"Zelenskyj nemá nic, dokud to neschválím." Trump dal jasně najevo, kdo rozhoduje o válce na Ukrajině
včera
Obrana za miliardy. Polsko se opevňuje před Ruskem, staví dračí zuby i protidronové bariéry
včera
Rusko válkou ničí samo sebe. Chytilo se do své vlastní ekonomické pasti
včera
Období hlubokého otřesu a nejistoty. Rok 2025 se zapíše do dějin Evropské unie
Uplynulý rok 2025 se do dějin evropské ekonomiky zapíše jako období hlubokého otřesu a nejistoty. Server Politico jej popisuje jako jeden z nejvíce vyčerpávajících roků pro unijní obchod, kterému dominoval nevybíravý tlak staronového amerického prezidenta Donalda Trumpa. Ten od svého lednového návratu do úřadu nešetřil na adresu Bruselu urážkami a označil Evropskou unii za uskupení vytvořené k parazitování na Americe, což následně podpořil zavedením nejtvrdších celních bariér za posledních sto let.
Zdroj: Libor Novák