Jak zastavit Právo a spravedlnost? Tusk radí opozici, co má udělat

Bývalý polský premiér, končící předseda Evropské rady Donald Tusk při komentování výsledku nedělních parlamentních voleb zdůraznil význam výběru správného opozičního kandidáta na prezidenta. Opozice totiž podle něj bude potřebovat sílu prezidentského veta, aby zastavila vítěze nedělních voleb, vládnoucí stranu Právo a spravedlnost (PiS). "Nejsem kandidát, takové poselství nechci předat," zdůraznil ovšem sám Tusk podle serveru Onet.pl.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Donald Tusk
doporučujeme

Prezidentské volby se v Polsku uskuteční na jaře příštího roku, termín ještě nebyl stanoven. Favoritem se podle průzkumů jeví stávající šéf státu Andrzej Duda, který vzešel z PiS. O Tuskově kandidatuře se už roky spekuluje.

"Před námi jsou pravděpodobně čtyři roky vládnutí PiS. Ze strategického hlediska, abychom jim zabránili způsobit škody, je nutné mít sílu prezidentského veta. Otázka zní, zda Polsko tuto příležitost promarní, či zda se opozici a politickým elitám díky moudrému výběru kandidáta podaří přimět Poláky, aby se vyhnuli chybám. Proto je pro mne nejdůležitější výběr takového kandidáta, který bude mít největší šance vyhrát, který získá i oponenty a váhající," prohlásil Tusk. "Nejde o to, abychom kandidáta vybrali rychle, ale moudře, aby měl maximální šance," zdůraznil.

Připustil, že sám neví, zda by byl takovým kandidátem, a ujistil, že by byl ochoten akceptovat uchazeče, který by získal více hlasů. Důležité je vybírat z více jmen.

"Nehovořím o kritériích proto, abych prodloužil seriál nazvaný 'Rozhodne se Tusk?' Jde o maximální vyhlídku na vítězství. Dneska je tu několik lidí, kteří mají stejné a dokonce větší vyhlídky přesvědčit voliče," míní politik, kterému v prosinci končí funkční období v čele summitů EU.

Nejnovější průzkum z tohoto měsíce slibuje vyrovnané šance v klání s Dudou ve druhém kole i opoziční političce Malgorzatě Kidawové-Blońské, která před nedělními volbami sehrávala roli opoziční kandidátky na předsedkyni nové vlády.

Loading...
Vstupte do diskuze (5)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Princ Andrew se kvůli aféře s Epsteinem stahuje do ústraní

20.11.2019 21:25 Aktualizováno Britský princ Andrew na delší dobu zanechává veřejných povinností kvůli vývoji kolem svých…

Tusk na kongresu evropských lidovců útočil na populisty. Orbána nechal být

20.11.2019 21:00 Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl dnes v…

NATO čeká reforma? Členské státy nejsou proti

20.11.2019 20:05 Část států Severoatlantické aliance podporuje německý návrh na vytvoření expertní skupiny pro…

NATO míří do vesmíru. Spojenci se dohodli na spolupráci

20.11.2019 19:22 Severoatlantická aliance rozšíří prostor svého působení do vesmíru. Shodli se na tom dnes ministři…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama