Kvůli nové mutaci koronaviru uzavřela od dnešní půlnoci zatím na 48 hodin Francie své hranice pro osobní i nákladní dopravu z Británie. V reakci na zákaz francouzské vlády se od půlnoci uzavřel i britský přístav Dover pro cesty z Británie.
Před půlnocí se zavřel na britské straně i terminál Eurotunelu ve Folkstone pro osobní a nákladní dopravu do Calais. Železniční společnost Eurostar oznámila, že dnes a v úterý nepojedou její vlaky z Londýna do Paříže, Bruselu, Lille a Amsterodamu, ale ani vlaky opačným směrem s výjimkou spojů z Paříže.
Podle The Guardian opatření způsobí chaos mimo jiné v přístavních městech Dover a Portsmouth. Nahromadí se tam zřejmě tisíce kamionů, i proto, že opatření bylo vyhlášeno jen několik hodin před začátkem platnosti. Podle BBC v této době cestuje mezi Doverem a Calais na 10.000 nákladních aut denně.
"Už nyní se tvořily v posledních dnech fronty na hranicích kvůli váznutí rozhovorů o dohodě s EU a kvůli zvýšené přepravě před Vánoci," citoval deník The Guardian Roda McKenzieho z asociace silniční nákladní dopravy. "Uzavření hranic ovlivní i dodávky zboží rychlé spotřeby, jako je čerstvá i zmrazená zelenina a zásobování na vánoční svátky," dodal.
Obavy z chaosu na hranicích má i britský ministr dopravy Grant Shapps, který v neděli vyzval veřejnost a dopravce, aby nejezdili do přístavů v hrabství Kent, včetně Doveru. Správa přístavu Dover pak oznámila, že do odvolání uzavírá terminál pro cesty do Francie. Uvedla, že očekává, že uzavření bude trvat 48 hodin, stejně jako francouzská uzavírka.
Podle šéfa britské Federace pro potraviny a nápoje (FDF) Iana Wrighta ovlivní nynější uzavírka vánoční zásobování v Británii i ve Francii. "Dopravci nebudou cestovat ani z Francie do Británie, když jim hrozí, že tu pak uváznou," varoval Wright. "Vláda musí velmi rychle přesvědčit francouzskou vládu, aby ze svého zákazu vyjmula kamiony," dodal.
Situaci týkající se mezinárodní přepravy má dnes projednávat krizový štáb COBRA pod vedením britského premiéra Borise Johnsona.
Kvůli nové mutaci koronaviru má dnes také EU jednat o koordinované reakci poté, co řada evropských zemí kvůli nové mutaci koronaviru v neděli oznámila omezení leteckého spojení s Británií.
Kvůli zákazům cest z Británie do Francie a do Belgie v neděli oznámila společnost Eurostar, že dnes a v úterý nepojedou její vlaky z Londýna do Paříže, Bruselu, Lille a Amsterodamu ani z Bruselu, Lille a Amsterodamu do Londýna. "Potvrzujeme, že pojedou jen naše vlaky z Paříže do Londýna," uvedla Eurostar na webu s tím, že očekává plné obnovení dopravy do a z Británie 23. prosince.
Dopravu na britsko-francouzských hranicích v posledních týdnech ovlivňují i vlekoucí se jednání Británie s EU o dohodě o vzájemných vztazích po 31. prosinci, kdy vyprší přechodné období po letošním odchodu Británie z unie. Od ledna se tak už Británie nebude řídit unijním právem a její obchodní a další vztahy s EU se změní. Nebude-li dohoda schválena, očekávají se citelnější dopady pro obě strany.
Skotská premiérka Nicola Sturgeonová v neděli vyzvala vládu, aby vyjednala prodloužení přechodného období s EU, a to i vzhledem k nové mutaci koronaviru.
Související
Amerikou hýbe očkovací kauza: Po vakcíně zemřelo 10 dětí, tvrdí úřady. Důkazy ale nikdo nemá
Přes pět tisíc nemocných za pár dní. Covid i tak není tím postrachem, co býval
Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) , Francie , Velká Británie , EU (Evropská unie) , doprava , kamiony , Eurotunnel
Aktuálně se děje
včera
Bartoška, Duka, Drábová. Česko letos přišlo o výrazné osobnosti
včera
Silvestrovský požár. Hasiči bojují s plameny, které zachvátily bývalý hotel Rabyně
včera
Sníh na Silvestra komplikuje dopravu v Česku. Platí výstraha
včera
Novinky v pražské MHD. Od Nového roku platí změny v přepravních podmínkách
včera
Rok nestability. Voliči ANO, SPD a Motoristů se dočkají nepříjemného vystřízlivění
včera
Rusové předložili údajný důkaz ukrajinského útoku na Putina
včera
Spanilá jízda skončila v příkopu. Opilý muž ukradl autobus, policie už ho obvinila
včera
Izrael stanovil nová pravidla pro humanitární organizace. Některé skončí
včera
Počasí aktuálně: Meteorologové upřesnili varování kvůli sněhu a větru
včera
Prokletí Kennedyových trvá. Vnučka prezidenta podlehla vážné nemoci
včera
Obchody na Silvestra otevřely. Lidé si musí dát pozor na zkrácenou provozní dobu
včera
Policie se připravuje na Silvestra. O konkrétní hrozbě ale neví
včera
Ukrajina neztrácí ani den. Diplomatická jednání budou pokračovat i v novém roce
včera
Nestandardní krok, říká Babiš o fondu. Převádí do něj pouze Agrofert
včera
Předpověď počasí do víkendu. Připravte se na sníh i silný vítr
30. prosince 2025 21:53
Záchranná služba posiluje na silvestrovskou noc a novoroční oslavy svůj provoz
30. prosince 2025 20:38
Policie vyšetřuje tragédii na Jindřichohradecku. Převrátil se popelářský vůz
30. prosince 2025 19:21
Vlaky na Silvestra a Nový rok. Zájem cestujících se bude rychle měnit
30. prosince 2025 18:16
Tragédie na D35. Muž nepřežil střet s náklaďákem, ráno se stala další nehoda
30. prosince 2025 17:19
Policie řešila potyčku v Brně. Někteří účastníci skončili v nemocnici
V Brně došlo v úterý kolem poledne k potyčce několika mužů, kterou někteří z nich odnesli zraněním. Případem se začala zabývat policie, přesnou právní kvalifikaci stanoví kriminalisté.
Zdroj: Jan Hrabě