Lidská práva nejsou ideologie. 50 velvyslanců v Polsku podpořilo sexuální menšiny

Velvyslanci padesátky zemí včetně Česka a zástupci mezinárodních organizací v Polsku vyjádřili v otevřeném dopise podporu sexuálním menšinám, označovaným anglickou zkratkou LGBTI pro lesby, homosexuály, bisexuály, transgenderové a intersexuální osoby, a poukázali na potřebu usilovat o "nediskriminaci, toleranci a vzájemnou akceptaci", uvedla dnes agentura AP.

Georgette Mosbacherová s polským prezidentem Andrzejem Dudou.
doporučujeme

Vyjádření podpory přichází v době, kdy stále viditelnější komunita LGBTI čelí v Polsku odporu pravicové vlády, mnoha místních obcí a katolické církve. "Lidská práva jsou univerzální a každý, včetně LGBTI osob, má plné právo se z nich těšit," uvádí se v dopise.

Někteří polští představitelé, včetně prezidenta Andrzeje Dudy a zákonodárců vládnoucí strany Právo a spravedlnost (PiS), považují hnutí za LGBTI za hrozbu pro tradiční rodiny. Prezident Duda byl letos v létě znovu zvolen do čela země poté, co označil práva LGBTI za "ideologii" nebezpečnější než komunismus. Desítky měst v konzervativních částech východního a jižního Polska mezitím za poslední téměř dva roky přijaly rezoluce, ve kterých se prohlásily za "zóny bez LGBTI".

"Lidská práva nejsou ideologie. Jsou univerzální. 50 velvyslanců s tím souhlasí," napsala na twitteru americká velvyslankyně Georgette Mosbacherová ve zjevné narážce na Dudův výrok z volební kampaně.

"Velvyslancům mohu říci, že tolerance je v našem DNA. Nikdo nás nemusí učit toleranci, protože Poláci se jí učili po staletí," prohlásil premiér Mateusz Morawiecki. "Souhlasím s velvyslanci, že úcta náleží každému člověku. Ale naprosto nesouhlasím, že v Polsku jsou lidé, kterým je tato úcta upírána," dodal.

Poslanec Evropského parlament Joachim Brudzinski (PiS) zareagoval na Mosbacherovou slovy, že čeká s nadějí na další dopis, který by se zastal zavražděných křesťanů, vězněných aktivistů hnutí za právo na život od početí, tedy odpůrců potratů, lidí propuštěných z práce a pronásledovaných kvůli víře či lidí podrobených eutanazii proti své vůli.

Podle AP není zcela jasné, o čem Brudziński mluví, protože Polsko je převážně katolickou zemí, kde křesťané nejsou pronásledováni, potrat je ve většině případů nezákonný a eutanazie je zakázána. Naopak nárůst nepřátelství vůči sexuálním menšinám v Polsku vedl mnoho lidí k tomu, aby žili ve strachu nebo dokonce emigrovali. Mnoho aktivistů za největší prioritu pokládá přijetí zákona, který by trestal násilí na lidech kvůli jejich sexuální identitě. Zatím nejsou útoky na LGBTI osoby nijak zaznamenávány v policejních statistikách.

Šéf úřadu polské vlády Michal Dworczyk dnes označil dopis za "ideologicko-politickou událost" a zdůrazňoval, že Polsko plně respektuje lidská práva. Jako nepravdivé odmítl náznaky, že by snad LGBTI osoby mohly mít v Polsku potíže. Naopak šéf nejsilnější opoziční strany Občanská platforma Borys Budka podle televize TVN 24 označil dopis za jednoznačný signál, že Polsko se ze země představující vzor občanských svobod stalo zemí, která v tomto směru pokulhává.

Pod dopis se podepsali "prakticky všichni spojenci Polska", včetně nejdůležitějšího: Spojených států, podporovaných Francií, a Německa jako největšího hospodářského partnera, upozornil server Onet, podle kterého jde "o málo diplomatické varování". Z členů EU chybí jen podpisy Maďarska, Slovenska, Estonska, Bulharska a Rumunska. Chybí sice také podpisy Ruska a Běloruska, Číny a Brazílie a nepřipojila se žádná muslimská země, ale přidala se Británie, Švýcarsko, Izrael, Kanada, Ukrajina či Japonsko.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Německu přibylo 7595 nakažených covidem, rekordní přírůstek hlásí…

21.10.2020 13:51 Aktualizováno V Německu za posledních 24 hodin přibylo 7595 případů nákazy koravirem. Přírůstek je jen o málo…

Na Slovensku strmě vzrostl počet nově nakažených. Ve hře je lockdown

21.10.2020 13:22 Aktualizováno Slovensko v úterý zaznamenalo rekordní počet nově potvrzených případů koronaviru, přibylo 2202…

Boss mafie Cosa Nostra dostal doživotí za vraždy soudců v roce 1992, je na…

21.10.2020 13:12 Sicilský soud udělil trest doživotního vězení nejvyššímu bossovi sicilské mafie Cosa Nostra. Matteo…

Slovensko patrně začne testovat cestující na hranicích, některé přechody…

21.10.2020 12:05 Slovensko patrně 2. listopadu začne na hranicích se sousedními zeměmi testovat cestující na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama