Maďarsko kvůli migrantům z Turecka posílí jižní hranici

Maďarsko posílí svou jižní hranici, oznámil premiér Viktor Orbán. Informovala o tom dnes agentura Reuters. Orbán v pátek telefonoval se svým tureckým protějškem Recepem Tayyipem Erdoganem, který mu řekl, že Ankara už nemůže dále zadržovat tok migrantů.

Naposledy se dal do pohybu téměř milion lidí, které z domovů vyhnaly boje v severozápadní syrské provincii Idlib. Hranice v reakci na krok Turecka posiluje i Řecko a Bulharsko. Podle Bruselu Ankara oficiálně změnu v režimu na hranici oficiálně neoznámila.

EU s Tureckem uzavřelo dohodu v roce 2016, na jejímž základě Turecko přestalo pouštět převážně syrské uprchlíky směrem do Evropy. Erdogan dnes při projevu Istanbulu konstatoval, že Turecko nemůže čelit další vlně uprchlíků a otevírá jim hranice do Evropy.

"Během dnešního (pátečního) telefonátu, který se týkal migrace a válečné situace v Sýrii, informoval turecký prezident Recep Tayyip Erdogan premiéra Orbána, že Turecku je pod ohromným tlakem a nemůže dále zadržovat tok migrantů," informoval v pátek tiskový odbor maďarské vlády.

Orbán vzápětí svolal bezpečnostní radu, která rozhodla, že "Maďarsko musí posílit ochranu svých hranic a věnovat přitom zvláštní pozornost na vývoj na balkánské migrační trase".

Turecko již poskytlo útočiště 3,5 milionu syrských uprchlíků a opakovaně hrozilo, že "otevře brány" do Evropy. O otevření hranic se tento týden ve čtvrtek nejprve zmínil nejmenovaný vysoce postavený turecký činitel. Tisíce běženců se v reakci na to vydaly k hranicím.

Podle nejmenovaného řeckého policisty, na něhož odkazuje agentura Reuters, na hranici Řecka a Turecka dlouhé zhruba 200 kilometrů stoupá napětí. Skupinky migrantů se ji snaží překonat, ale jsou soustavně odráženy.

Orbán patří k největším odpůrcům muslimských migrantů. V roce 2018 potřetí stanul v čele vlády. Na vrcholu migrační krize v roce 2015 uzavřel plotem jižní hranici Maďarska, které sloužilo jako tranzitní země při cestě běženců do západní Evropy.

Přiliv utečenců pomohla od roku 2016 výrazně omezit zmíněná dohoda EU s Tureckem. Ankara zpřísnila hraniční kontroly výměnou za finanční pomoc z Bruselu, příslib bezvízového styku pro Turky a obnovení jednání o vstupu Turecka do EU. Bezvízový styk zatím zaveden nebyl a ani vstupní jednání nepokročila. Od loňska se ale počet příchozích migrantů do EU, konkrétně do Řecka z Turecka, zvyšuje.

Související

Více souvisejících

uprchlíci Maďarsko Viktor Orbán

Aktuálně se děje

před 10 minutami

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

před 27 minutami

před 49 minutami

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Krycí jméno ukrajinského vojáka „Niemachny“.

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Ministerstvo zdravotnictví, ilustrační fotografie.

Svrčinová na vlastní žádost končí jako hlavní hygienička

Vláda ve středu odvolala hlavní hygieničku Pavlu Svrčinovou na její vlastní žádost, uvedlo ministerstvo zdravotnictví. Do jmenování jejího nástupce bude kompetence hlavního hygienika v plném rozsahu vykonávat její zástupce a ředitel odboru ochrany veřejného zdraví Ministerstva zdravotnictví Matyáš Fošum. Výběrové řízení má být vypsáno v nejbližších dnech.

Aktualizováno před 5 hodinami

před 5 hodinami

Důchody, ilustrační fotografie.

Valorizace důchodů v lednu 2025: První odhady už naznačují, jak penze porostou

Až na začátku příštího roku se lidem opět zvýší důchody. O výši příští valorizace by mělo být jasno v létě, vyšší penze pak budou senioři pobírat od ledna 2025. Podle odhadů ministerstva práce a sociálních věcí vedeného Marianem Jurečkou (KDU-ČSL) by důchody měly vzrůst přinejmenším o dvě procenta. 

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Vlivná Kim Jo-čong, sestra diktátora na archivních snímcích.

Sestra vůdce KLDR hrozí: Vybudujeme ohromnou vojenskou sílu

Severní Korea hodlá pokračovat v budování "ohromující a nejsilnější vojenské síly" na ochranu své suverenity a míru v regionu, prohlásila Kim Jo-džong, která je vlivná sestra severokorejského vůdce Kim Čong-una, jak informoval ve středu server The Korea Times s odkazem na tamní tiskovou agenturu KCNA.

před 6 hodinami

Černochová jmenuje nového šéfa vojenské rozvědky. Berouna střídá Bartovský

Vláda ve středu na návrh ministryně obrany Jany Černochové (ODS) odsouhlasila jmenování brigádního generála Petra Bartovského ředitelem Vojenského zpravodajství (VZ). Po úterním projednání na plénu sněmovního obranného výboru tak byly splněny zákonné podmínky pro jeho jmenování.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy