Německý ministr Spahn chce kvůli třetí dávce otevřít očkovací centra

Německo se v boji s pandemií nemoci covid-19 neobejde bez třetí dávky vakcíny a bez opětovného zprovoznění nedávno uzavřených očkovacích středisek. Prohlásil to německý ministr zdravotnictví Jens Spahn.

Jens Spahn

Jeho plán reaktivace center se ale nelíbí praktickým lékařům, kteří chtějí posilovací dávku podávat sami, ani některým spolkovým zemím včetně Saska. To znovuotevření center neplánuje, i když už nabízí třetí dávku očkování všem lidem starším 18 let. Celoněmeckým doporučením je prozatím obnova očkování u seniorů a zdravotníků.

Provoz více než 400 velkokapacitních očkovacích středisek spolkové země utlumovaly od léta a po dohodě se spolkovou vládou, která nesla polovinu nákladů na jejich provoz, je k 30. září zcela uzavřely, případně jejich chod výrazně omezily. Jen měsíc po ujednané deaktivaci se tak spolkové země cítí být Spahnovým novým požadavkem zaskočeny.

"Abychom co možná nejrychleji umožnili posilující očkování, měly by spolkové země očkovací střediska, která jsou od konce září uspána, opět připravit k otevření," řekl Spahn. Doporučil také, aby země k třetímu očkování prozatím pozvaly všechny starší 60 let, ohrožené skupiny a očkované vakcínami společností AstraZeneca a Johnson & Johnson.

Kriticky proti Spahnově plánu vystoupila dolnosaská ministryně zdravotnictví Daniela Behrensová, která prohlásila, že Dolní Sasko vybudovalo decentralizovaný očkovací systém, do kterého jsou zapojeny i mobilní očkovací týmy. "Hlavní tíži očkovací kampaně po zavření velkých vakcinačních středisek nyní nesou praktičtí lékaři," řekla Behrensová. Podobně se k problematice staví i Bádensko-Württembersko.

Očkovací střediska zatím neplánuje znovu otevřít ani Sasko, které stejně jako ostatní spolkové země sází na mobilní vakcinační týmy a ordinace praktických a podnikových lékařů. "Naše očkovací nabídka není nyní ani vytížená," řekla saská ministryně sociálních věcí Petra Köppingová, která má na starosti také zdravotnictví a boj s pandemií.

Sasko již nyní oproti doporučení německé Stálé očkovací komise (STIKO) vyzvalo všechny nad 18 let, aby si pro posilující dávku přišli. Nezáleží, zda předtím dostali vektorové vakcíny od společností AstraZeneca či Johnson & Johnson, nebo naopak vakcíny založené na technologii mRNA, což jsou preparáty od společností Pfizer/BioNTech a Moderna. Na přeočkování zájemci dostanou vakcíny mRNA. STIKO nyní doporučuje přeočkovávat starší 70 let a zdravotníky.

Posilující dávku Sasko nabízí nejdříve šest měsíců po základním očkování. Sasko se navíc rozhodlo používat látku od Moderny až u starších 30 let kvůli možnému častějšímu výskytu zánětu srdečního svalu u mladších. Moderna i Pfizer/BioNTech jsou přitom v Evropské unii schváleny pro všechny od 12 let. "Je to čistě preventivní opatření. Reagujeme tak na nové vědecké poznatky," vysvětlila Köppingová.

Vedle spolkových zemí mají výhrady k otevření velkých očkovacích středisek také praktičtí lékaři. Šéf jejich svazu Ulrich Weigeldt k takovému kroku nevidí důvod, neboť se očkování v ordinacích dobře rozběhlo. "Proč by praktičtí lékaři nemohli očkovat i třetí dávkou, když jim nikdo nebude házet klacky pod nohy?" poznamenal.

Praktičtí lékaři od zimy usilovali o to, aby se co nejrychleji mohli od očkovací kampaně zapojit. I přes jejich urgence se tak stalo až v dubnu a ještě v červnu praktici tvrdě kritizovali přílišný byrokratický postup a nedostatečné zásobování. Weigeldt nyní zdůrazňuje, že praktičtí lékaři mají nejlepší přehled o svých pacientech a že očkování v ordinacích je levnější než ve velkých střediscích.

O námitkách spolkových zemí a sjednocení očkovací strategie chce Spahn se zemskými vládami co nejdříve jednat. Mluvčí ministerstva zdravotnictví na pondělní tiskové konferenci ale řekl, že žádný termín ještě stanoven nebyl. Premiér Severního Porýní-Vestfálska Hendrik Wüst, který grémiu zemských vlád předsedá, dnes ale bez upřesnění řekl, že jednání se spolkovou vládou by se mohlo uskutečnit v nadcházejícím týdnu.

Počasí o víkendu už může připomínat zimu. Má to ale háček

02.12.2021 06:30 Nástup zimy je zatím jen pozvolný, třeskuté mrazy zatím do Česka nedorazily. Podle Českého…

Ve 102 letech zemřel slavný cestovatel Miroslav Zikmund

02.12.2021 12:24 Ve středu večer zemřel cestovatel Miroslav Zikmund. Bylo mu 102 let. Se svým přítelem Jiřím…

U pacientů, kteří přežili těžký covid, je dvakrát vyšší riziko, že zemřou…

02.12.2021 09:05 U pacientů, kteří přežili těžký průběh onemocnění covid-19, existuje asi dvakrát vyšší riziko, že…

Zemřel Jaroslav Hanuš. Stál za populárním seriálem Život na zámku

02.12.2021 09:48 Dnes ráno zemřel ve věku 70 let Jaroslav Hanuš, režisér úspěšných televizních seriálů Život na…

Lékař napsal ostrý vzkaz odpůrcům očkování. Nebral si servítky

16.11.2021 18:55 Lékaři kvůli pokračující pandemii covidu-19 zažívají obrovský nápor. Přeplněné jsou nejen nemocnice…

Evropská komise potrestala pět bank za kartel při obchodování s měnami

02.12.2021 13:16 Aktualizováno Evropská komise (EK) vyměřila nadnárodním finančním institucím UBS, Barclays, RBS, HSBC a Credit…

EMA začala posuzovat účinnost další vakcíny proti covidu-19

02.12.2021 13:12 Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) začala posuzovat účinnost vakcíny proti covidu-19 od…

Soud v Paříži odsoudil tři Čechy, kteří napadli uprchlici

02.12.2021 13:00 Aktualizováno Soud v Paříži odsoudil tři Čechy za napadení thajské politické uprchlice Aun Nekoové v pařížské…

Německá očkovací komise podle jejího šéfa s doporučeními postupovala pomalu

02.12.2021 12:35 Německá Stálá očkovací komise (STIKO), která je hlavním poradním orgánem pro vakcinaci, vydávala…

Kurz končí v politice, chce se věnovat rodině

02.12.2021 12:28 Aktualizováno Bývalý rakouský kancléř Sebastian Kurz se úplně stahuje z politiky. Chce se věnovat rodině.…

Soud na Slovensku dnes zprostil kontroverzního podnikatele Mariana Kočnera…

02.12.2021 12:07 Soud na Slovensku dnes zprostil kontroverzního podnikatele Mariana Kočnera obžaloby z toho, že se…

Slovensko už eviduje trojciferný přírůstek úmrtí na covid-19

02.12.2021 11:17 Slovensko ve středu poprvé od letošního března zaznamenalo trojciferný denní přírůstek úmrtí na…

Advokát soudu EU doporučil zamítnout žalobu na spojení právního státu a…

02.12.2021 10:59 Generální advokát Soudního dvora Evropské unie dnes doporučil zamítnout žalobu Polska a Maďarska…

Macron má navzdory problémům velkou šanci na znovuzvolení

02.12.2021 09:49 Francouzský prezident Emmanuel Macron má za sebou čtyři a půl roku ve funkci hlavy státu. Polovina…

Německo eviduje 73.200 nově nakažených

02.12.2021 08:44 V Německu testy za poslední den koronavirovou infekci prokázaly u dalších 73.209 lidí, před týdnem…

Související:

Právě se děje

reklama