Německo mění status JAR, kvůli nové mutaci zakáže cestování

Německo bude s účinností od soboty považovat Jihoafrickou republiku kvůli nové variantě koronaviru za oblast s mutacemi. Dnes ráno to oznámil německý ministr zdravotnictví Jens Spahn. Na dopolední tiskové konferenci pak bez upřesnění uvedl, že spolu s JAR budou na seznam zapsány i další země v regionu. Zpřísněné epidemické hodnocení znemožňuje cestování mezi Německem a postiženými oblastmi.

Krátce před Spahnovým oznámením řekl šéf úřadu kancléřky Angely Merkelové Helge Braun televizi ARD, že brzy očekává zákaz letů na jih Afriky. Takový krok se chystá navrhnout i Evropská komise, což dnes na twitteru oznámila její šéfka Ursula von der Leyenová.

"Nově objevená varianta B.1.1.529 nás znepokojuje, proto jednáme proaktivně a včasně. To poslední, co nám ještě chybí, je zavlečení nové mutace, která způsobí ještě více problémů," napsal na twitteru Spahn. Německo se nyní potýká s rychlým šířením nákazy covidem-19.

Institut Roberta Kocha (RKI), který je hlavním německým úřadem pro boj s pandemií nemoci covid-19, dnes zveřejní aktualizovaný seznam epidemicky rizikových zemí, na kterém bude JAR podle Spahna označena jako oblast s mutacemi. O epidemickém hodnocení států rozhodují společně německá ministerstva zahraničí, zdravotnictví a vnitra. Jako oblast s mutacemi dosud Německo neeviduje žádnou zemi.

Spolu s JAR budou za oblast s mutacemi označeny i další země na jihu Afriky. "Konkrétní země nebudu zmiňovat, jednání ještě pokračují," řekl Spahn. Uvedl také, že situace je pro JAR a další státy v regionu složitá, když ostatní země s nimi přerušují letecká spojení. "Proto chceme jednat co nejtransparentněji," řekl ministr zdravotnictví.

Německá letecká společnost Lufthansa nadále s lety do JAR počítá. "Budeme dále létat, abychom lidi dostali domů a přepravovali náklad," oznámil mluvčí aerolinek. Do Německa tak zatím lidé z JAR mohou bez výraznějších komplikací cestovat, protože zemi Berlín stále formálně považuje za epidemicky bezpečnou. Spahn v této souvislosti vyzval cestující, kteří v posledních dnech z JAR do Německa přicestovali, aby byli obezřetní, nechali se otestovat a co nejvíce omezili kontakty.

Označení za oblast s mutacemi znamená, že z daného regionu je do Německa zakázána přeprava cestujících. Výjimku pro vstup do Německa mají jen němečtí občané, lidé s právem pobytu v Německu a manželé či partneři německých občanů včetně jejich nezletilých dětí. Lidé, kteří z oblastí s mutacemi do Německa vstoupit mohou, musí po příjezdu na 14 dní do karantény. Dvoutýdenní izolace se bez rozdílu týká všech, tedy i malých dětí a očkovaných.

Už ve čtvrtek lety z JAR a některých sousedících zemí pozastavila Británie, ke které se dnes přidaly Singapur s Japonskem. Učinily tak kvůli obavám, že by nová varianta koronaviru mohla ohrozit či překonat účinnost vakcín proti covidu-19. O nové variantě, která se rychle šíří v Jihoafrické republice, chce dnes jednat pracovní skupina Světové zdravotnické organizace (WHO).

Šéf RKI Lothar Wieler dnes na tiskové konferenci řekl, že nová varianta koronaviru je důvodem ke znepokojení. "Tato varianta má totiž velké množství mutací, obzvláště na spike proteinu. Některé tyto mutace byly zaznamenány již dříve," řekl Wieler. Zmíněný spike protein je pro nový koronavirus typický, díky němu dokáže napadat buňky v lidské těle. Jak přesně je nová varianta nebezpečná, je podle Wielera ještě otázkou výzkumu. Dodal ale, že tato varianta dosud nebyla v Evropě zjištěna. Zachycena byla ale v Botswaně a v Hongkongu, kam ji zřejmě zavlekl cestující z Jihoafrické republiky.

Související

Více souvisejících

Německo Jens Spahn (CDU) jihoafrická republika

Aktuálně se děje

před 2 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

včera

včera

Na Ještěd se vrátí lanovka. Město schválilo její novou podobu, bude delší

Na Ještěd bude v budoucnu opět jezdit lanovka. Liberecké zastupitelstvo ve čtvrtek schválilo záměr znovuobnovení lanové dráhy, která se před necelými třemi lety zřítila. Nová lanovka bude mít jednu kabinu na dvou lanech a prodlouženou trasu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy