Německo mění status JAR, kvůli nové mutaci zakáže cestování

Německo bude s účinností od soboty považovat Jihoafrickou republiku kvůli nové variantě koronaviru za oblast s mutacemi. Dnes ráno to oznámil německý ministr zdravotnictví Jens Spahn. Na dopolední tiskové konferenci pak bez upřesnění uvedl, že spolu s JAR budou na seznam zapsány i další země v regionu. Zpřísněné epidemické hodnocení znemožňuje cestování mezi Německem a postiženými oblastmi.

Krátce před Spahnovým oznámením řekl šéf úřadu kancléřky Angely Merkelové Helge Braun televizi ARD, že brzy očekává zákaz letů na jih Afriky. Takový krok se chystá navrhnout i Evropská komise, což dnes na twitteru oznámila její šéfka Ursula von der Leyenová.

"Nově objevená varianta B.1.1.529 nás znepokojuje, proto jednáme proaktivně a včasně. To poslední, co nám ještě chybí, je zavlečení nové mutace, která způsobí ještě více problémů," napsal na twitteru Spahn. Německo se nyní potýká s rychlým šířením nákazy covidem-19.

Institut Roberta Kocha (RKI), který je hlavním německým úřadem pro boj s pandemií nemoci covid-19, dnes zveřejní aktualizovaný seznam epidemicky rizikových zemí, na kterém bude JAR podle Spahna označena jako oblast s mutacemi. O epidemickém hodnocení států rozhodují společně německá ministerstva zahraničí, zdravotnictví a vnitra. Jako oblast s mutacemi dosud Německo neeviduje žádnou zemi.

Spolu s JAR budou za oblast s mutacemi označeny i další země na jihu Afriky. "Konkrétní země nebudu zmiňovat, jednání ještě pokračují," řekl Spahn. Uvedl také, že situace je pro JAR a další státy v regionu složitá, když ostatní země s nimi přerušují letecká spojení. "Proto chceme jednat co nejtransparentněji," řekl ministr zdravotnictví.

Německá letecká společnost Lufthansa nadále s lety do JAR počítá. "Budeme dále létat, abychom lidi dostali domů a přepravovali náklad," oznámil mluvčí aerolinek. Do Německa tak zatím lidé z JAR mohou bez výraznějších komplikací cestovat, protože zemi Berlín stále formálně považuje za epidemicky bezpečnou. Spahn v této souvislosti vyzval cestující, kteří v posledních dnech z JAR do Německa přicestovali, aby byli obezřetní, nechali se otestovat a co nejvíce omezili kontakty.

Označení za oblast s mutacemi znamená, že z daného regionu je do Německa zakázána přeprava cestujících. Výjimku pro vstup do Německa mají jen němečtí občané, lidé s právem pobytu v Německu a manželé či partneři německých občanů včetně jejich nezletilých dětí. Lidé, kteří z oblastí s mutacemi do Německa vstoupit mohou, musí po příjezdu na 14 dní do karantény. Dvoutýdenní izolace se bez rozdílu týká všech, tedy i malých dětí a očkovaných.

Už ve čtvrtek lety z JAR a některých sousedících zemí pozastavila Británie, ke které se dnes přidaly Singapur s Japonskem. Učinily tak kvůli obavám, že by nová varianta koronaviru mohla ohrozit či překonat účinnost vakcín proti covidu-19. O nové variantě, která se rychle šíří v Jihoafrické republice, chce dnes jednat pracovní skupina Světové zdravotnické organizace (WHO).

Šéf RKI Lothar Wieler dnes na tiskové konferenci řekl, že nová varianta koronaviru je důvodem ke znepokojení. "Tato varianta má totiž velké množství mutací, obzvláště na spike proteinu. Některé tyto mutace byly zaznamenány již dříve," řekl Wieler. Zmíněný spike protein je pro nový koronavirus typický, díky němu dokáže napadat buňky v lidské těle. Jak přesně je nová varianta nebezpečná, je podle Wielera ještě otázkou výzkumu. Dodal ale, že tato varianta dosud nebyla v Evropě zjištěna. Zachycena byla ale v Botswaně a v Hongkongu, kam ji zřejmě zavlekl cestující z Jihoafrické republiky.

Související

Více souvisejících

Německo Jens Spahn (CDU) jihoafrická republika

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Národní rada Slovenské republiky (Českou obdobou je Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky)

EU varuje sociální sítě kvůli volbám na Slovensku. Hrozí vysoké pokuty

Evropská komise varovala sociální sítě firem Alphabet, TikTok a Meta před potenciálním šířením lživých zpráv v rámci předvolební kampaně na Slovensku, kde se za pár dní odehrají volby do Národní rady. Zavedená pravidla vyžadují pravidelnou kontrolu obsahu ze strany technologických společností tak, aby se zde co nejméně vyskytoval nelegální obsah. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Vít Rakušan

Rakušan musí z vlády, jinak budeme hlasovat o nedůvěře, vzkazuje ANO

Nejsilnější sněmovní opoziční hnutí ANO hodlá do konce příštího týdne sesbírat podpisy pro případné hlasování o nedůvěře vládě, pokud z ní nebude odvolán ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) kvůli kauza kolem šifrovaného telefonu. Na úterní tiskové konferenci to řekla šéfka poslanců ANO Alena Schillerová.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Ursula von der Leyenová

Česko dostalo zelenou od von der Leyenové. EK schválila upravený plán obnovy

Evropská komise schválila Česku upravený Národní plán obnovy, který přinese dodatečných 2,2 miliardy eur (přes 56 miliard korun) na čistou energetiku a transformaci průmyslu. Praha může v rámci celého plánu využít 9,2 miliardy eur (přes 224 miliard korun). Šéfka EK Ursula von der Leyenová při té příležitosti navštívila českou metropoli.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

Zuzana Čaputová

Čaputová vyzývá Slováky k účasti ve volbám, zatímco ji Fico chce žalovat

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová vyzvala Slováky k účasti ve volbám. Ty se konají už v sobotu 30. září a kampaň je na vrcholu. Učinila tak opakovaně a zdůrazňuje, že volby jsou obrazem stavu společnosti ve státě. A ať dopadnou jakkoliv, stále jsou demokratické, což je podle ní správné. Slovenská prezidentka nebude pokračovat do druhého volebního období a předseda nejsilnější strany Robert Fico ji chce po volbách obžalovat. 

před 13 hodinami

před 15 hodinami

před 15 hodinami

Morawiecki varuje německého kancléře, aby "nestrkal nos" do polských záležitostí

„To, co nyní německý kancléř říká, může být příprava na scénář uzavření hranic. Ať zjistí, jaká je skutečná situace, a nezasahuje do polských záležitostí,“ řekl premiér Mateusz Morawiecki v Kraśniku v Lubelskie. Uvedla TVP s odkazem na polskou agenturu PAP.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy