Nový předseda CDU bude zvolen 25. dubna. Zatím je pouze jeden kandidát

Nového předsedu nejsilnější německé strany Křesťanskodemokratické unie (CDU) zvolí delegáti mimořádného sjezdu 25. dubna. Po zasedání vedení strany to dnes oznámila dosavadní šéfka CDU Annegret Krampová-Karrenbauerová, která svůj odchod ohlásila před dvěma týdny. Informovala o tom agentura DPA.

Uchazeči o post předsedy CDU by svůj záměr kandidovat měli podle Krampové-Karrenbauerové zveřejnit ještě tento týden. Dosavadní šéfka strany předpokládá, že mezi nimi bude bývalý šéf frakce CDU/CSU ve Spolkovém sněmu Friedrich Merz, ministerský předseda Severního Porýní-Vestfálska Armin Laschet a ministr zdravotnictví Jens Spahn. Jediným, kdo zatím oficiálně kandidaturu ohlásil, je ale šéf zahraničního výboru Spolkového sněmu Norbert Röttgen.

Podle Krampové-Karrenbauerové se na mimořádném sjezdu zvolením nového předsedy vyjasní i to, kdo bude kandidátem CDU na kancléře před parlamentními volbami. Ty by se měly v řádném termínu uskutečnit na podzim příštího roku. Současná kancléřka Angela Merkelová už v nich kandidovat nechce.

Zda se bude o funkci v čele německé vlády nakonec ucházet předseda CDU nebo předseda její sesterské Křesťanskosociální unie (CSU), se ale podle Krampové-Karrenbauerové vyjasní až v následujících jednáních. Na kancléře většinou kandidují členové CDU, jednou za čas ale CDU přenechá kandidaturu předsedovi své sesterské CSU. V roce 1980 byl společným kandidátem na kancléře bavorský ministerský předseda Franz Josef Strauss a v roce 2002 Edmund Stoiber. Oba byli ale neúspěšní.

Krampová-Karrenbauerová oznámila svůj odchod z čela CDU před dvěma týdny. Hlavním důvodem bylo to, že ve straně neměla potřebnou autoritu. To se projevilo především při nedávné volbě ministerského předsedy v Durynsku, kde křesťanští demokraté proti její vůli hlasovali stejně jako politici pravicově populistické Alternativy pro Německo (AfD) pro Thomase Kemmericha (FDP). Bylo to poprvé, kdy AfD někomu pomohla do premiérského křesla.

V neděli CDU utrpěla volební debakl ve volbách do regionálního parlamentu v Hamburku. Podle předběžných výsledků získala strana jen 11,2 procenta hlasů, a zaznamenala tak nejhorší výsledek v zemských volbách za téměř 70 let.

Podle průzkumu, o kterém dnes informoval server Deutsche Welle s odvoláním na agenturu DPA, by byl podle Němců nejlepším kandidátem na kancléře Friedrich Merz (18 procent). Na druhém místě se umístil předseda bavorské Křesťanskosociální unie (CSU) Markus Söder s 12 procenty.

Související

Friedrich Merz (CDU)

Merz byl zvolen novým předsedou německé CDU

Německá Křesťanskodemokratická unie (CDU) na dnešním digitálním sjezdu zvolila novým předsedou Friedricha Merze, který v čele největší opoziční strany střídá dosavadního šéfa Armina Lascheta. Delegáti sjezdu dnešní volbou podle očekávání potvrdili prosincový výsledek vnitrostranického referenda, které se pro Merze jasnou většinou hlasů vyslovilo.

Více souvisejících

CDU Německo Friedrich Merz (CDU) Jens Spahn (CDU) Norbert Röttgen

Aktuálně se děje

před 46 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Pozemní síly IDF operují v severním pásmu Gazy, jak ukazuje tato fotografie (Gaza, 7. listopadu 2023).

Izraelská armáda dočasně přerušuje operace v části Pásma Gazy

V rámci snahy usnadnit dodávky humanitární pomoci, izraelská armáda dočasně přeruší své operace ve městech Rafáh a Dajr al-Balah v Pásmu Gazy. Toto opatření platí od soboty do čtvrtka od 09:00 do 14:00 SEČ, aby civilisté mohli bezpečně dosáhnout distribučních center. 

před 6 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

Policie Rusko, ilustrační foto

Aktivisté zveřejnili počet zadržených během pohřbu Navalného

Během pohřbu ruského opozičního politika Alexeje Navalného došlo k zadržení více než 100 lidí v různých městech napříč Ruskem. Podle médií to uvedl lidskoprávní projekt OVD-Info, který monitoruje počty zadržených během protestů a poskytuje právní pomoc.

včera

Olaf Scholz na MSC 2023. Je německý sociálnědemokratický politik, od prosince 2021 kancléř Spolkové republiky Německo.

Kauza Taurus: Politici mluví o vážném problému, situace je vážná

Německý kancléř Olaf Scholz v sobotu uvedl, že země vyšetřuje "velmi závažné" úniky z armády a přislíbil rychlé objasnění po zveřejnění nahrávky z diskuse vysoce postavených představitelů německé vzdušných sil o podpoře Ukrajiny na ruských sociálních sítích. 

včera

včera

Olaf Scholz

Německem hýbe kauza Taurus. Rusko zveřejnilo odposlechy z tajné armádní schůzky

Kancléř Olaf Scholz oznámil, že Německo provádí vyšetřování vážného úniku informací z jednání vysokých představitelů svého letectva. Později ministerstvo obrany potvrdilo, že rozhovor těchto příslušníků byl odposloucháván. Zvukový záznam asi třicetiminutového rozhovoru byl v pátek zveřejněn šéfredaktorkou ruské televize RT Margaritou Simonjanovou. Důstojníci diskutovali o možnosti, jak by Ukrajina teoreticky mohla využít německé střely. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Po ruském útoku na Oděsu je nejméně pět mrtvých včetně kojence. Úřady vyhlásily den smutku

Rusové v noci na sobotu zaútočili na jihoukrajinské město Oděsa. Mezi několika mrtvými je také tříměsíční dítě. Administrativa oblasti na jihu Ukrajiny vyhlásila neděli 3. března za den smutku. Uvedl to server Ukrajinska pravda.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy