Podpora pro maďarskou vládnoucí stranu Fidesz premiéra Viktora Orbána zaostala za aliancí opozičních stran v průzkumu veřejného mínění ústavu Republikon, jehož výsledky dnes zveřejnil zpravodajský server Telex.hu. K obdobným výsledkům dospěly i další průzkumy z poslední doby, poznamenala agentura Reuters.
Premiéra Orbána, který vyhrál troje parlamentní volby za sebou a vládne zemi nepřetržitě od roku 2010, čekají v roce 2022 zřejmě nejtvrdší parlamentní volby, předpověděl Reuters a připomněl, že ještě budou přetrvávat ekonomické dopady pandemie koronaviru a že pro tyto volby spojily opoziční strany své síly.
Vládní stranu také mohly pošramotit spory na domácí scéně i v Evropské unii, kde premiér Viktor Orbán hrozil vetovat víceletý rozpočet i s fondem obnovy, obsahujícím mnohamiliardovou pomoc pro unijní ekonomiky, postižné dopady pandemie. Fidesz také utrpěl skandálem svého europoslance, který se vzdal mandátu poté, co jej bruselská policie zadržela při útěku po okapové rouře z homosexuálních orgií, porušujících protinákazová opatření.
Šestice opozičních stran se nedávno dohodla, že ve všech volebních obvodech postaví proti kandidátovi vládní strany společného kandidáta a v primárkách vyberou jediného vůdce jako kandidáta na premiéra.
Kumulativní podpora těchto stran stoupla z listopadových 32 procent na nynějších 35 procent, zjistil Republikon. Fidesz naopak oslabil z 32 na 30 procent.
Ostatní průzkumy zjistily podobnou tendenci. Podpora pro Fidesz klesla tento měsíc o šest procentních bodů na 34 procent, uvedla minulý týden společnost Median. Opozice naopak podle ní posílila o dva procentní body a s 36 procenty předstihla Fidesz.
Společnost Závecz Research na začátku prosince naměřila vládní straně pokles popularity na 30 procent, zatímco opozice se těšila přízni 34 procent dotázaných.
Dokonce i provládní ústav Nézöpont minulý týden uvedl, že opozice snížila převahu vládní strany: ústav nyní zjistil, že se Fidesz těší podpoře 42 procent dotázaných, oproti 40 procentům z červencového průzkumu, zatímco podpora opozice stoupla z červencových 31 procent na nynějších 40 procent.
Související
Bratrství je silné slovo, ale slabý kompas. Babiš si rozumí s Ficem a Orbánem, důležitější jsou Němci
Půjčka Ukrajině tříští lídry. Macron a Sánchez se radují, Orbán varuje před uvrhnutím Evropy do války
Viktor Orbán , fidesz , Maďarsko , Jobbik
Aktuálně se děje
před 37 minutami
První den se jezdí za nové ceny. Dálniční známky podražily
před 1 hodinou
Nikdy to nevedlo k dobrým výsledkům, řekl Fiala po projevu premiéra Babiše
před 2 hodinami
Svátky v roce 2026. Češi se mohou těšit na několik prodloužených víkendů
před 3 hodinami
Počasí naplnilo očekávání. Napadlo až 20 centimetrů sněhu, stále platí výstrahy
před 4 hodinami
Pavel popřál Babišově vládě úspěch, ale také ji varoval
před 5 hodinami
Babiš slíbil, že vláda bude řešit problémy lidí. Mír označil za povinnost vůči dětem
Aktualizováno před 5 hodinami
Tragédie při oslavách ve Švýcarsku. Desítky lidí nepřežily požár v baru
před 6 hodinami
Zemřel známý herec Pavel Nečas
před 6 hodinami
Rusové ukázali mapu údajného útoku na Putina. Trump udělal překvapivou věc
před 7 hodinami
Policie zhodnotila Silvestra v Česku. Dva lidé utrpěli těžká zranění
před 8 hodinami
Zelenskyj v novoroční řeči mluvil o mírové dohodě. Putin věří v ruský triumf
před 10 hodinami
Výhled počasí na leden. Meteorologové nastínili, jak v Česku bude
včera
Bartoška, Duka, Drábová. Česko letos přišlo o výrazné osobnosti
včera
Silvestrovský požár. Hasiči bojují s plameny, které zachvátily bývalý hotel Rabyně
včera
Sníh na Silvestra komplikuje dopravu v Česku. Platí výstraha
včera
Novinky v pražské MHD. Od Nového roku platí změny v přepravních podmínkách
včera
Rok nestability. Voliči ANO, SPD a Motoristů se dočkají nepříjemného vystřízlivění
včera
Rusové předložili údajný důkaz ukrajinského útoku na Putina
včera
Spanilá jízda skončila v příkopu. Opilý muž ukradl autobus, policie už ho obvinila
včera
Izrael stanovil nová pravidla pro humanitární organizace. Některé skončí
Desítky humanitárních organizací budou muset v příštím roce přerušit svou činnost v Pásmu Gazy. Upozornil na to web DW. Organizace odmítly splnit nová pravidla izraelských úřadů, které si chtěly prolustrovat jejich palestinské zaměstnance.
Zdroj: Lucie Podzimková