Plán testovat Slováky na koronavirus vyvolal kritiku, ozval se i šéf lékařské komory

Záměr slovenské vlády plošně otestovat obyvatele země na koronavirus vyvolal kritiku i pochybnosti. Krajně pravicová slovenská strana Kotlebovci-Lidová strana Naše Slovensko (LSNS) dnes plán kabinetu premiéra Igora Matoviče odmítla. Šéf lékařské komory zase vyjádřil pochybnosti nad úspěchem akce, pokud jí nebude předcházet odborná debata.

"Plošné testování je syndromem kolektivního vnímání jakoby viny celých skupin. Pokud vláda chce něco dělat plošně, tak ať ohroženým skupinám rozdává vitaminové balíčky," uvedl šéf LSNS Marian Kotleba, který vystupuje i proti nošení roušek. LSNS se tak nepřidala na stranu vlády, která u opozice žádala podporu zmíněné akce.

Podle expremiéra a šéfa nejsilnější opoziční strany Směr-sociální demokracie Roberta Fica opatření, která se týkají všech občanů, musejí být výsledkem celospolečenské dohody. Tvrdil, že vláda celou akci připravuje za zavřenými dveřmi, a kritizoval, že o ní neinformovala ani prezidentku Zuzanu Čaputovou. Hlava slovenského státu v souvislosti s plošným testováním požádala o svolání bezpečnostní rady státu, která bude jednat v úterý.

"Bude mě zajímat nejen propracování konceptu, ale i stav příprav na plošné testování. Zejména to, zda je takovéto testování realizovatelné bez negativního dopadu na poskytování zdravotní péče pacientům, protože plošné testování si vyžádá nemalý počet zdravotníků," uvedla Čaputová.

Někteří odborníci ale i média plošné testování zpochybnili. Upozornili například na logistickou náročnost největšího projektu v novodobých dějinách země či na skutečnost, že testování povede k pohybu obyvatel, který se úřady v zájmu zpomalení šíření nákazy snažily dříve zavedenými opatřeními naopak utlumit.

"Ideální by bylo otestovat alespoň 80 procent lidí z těch, které je potřeba testovat. Akce by se měla uskutečnit po důkladné přípravě a konzultaci se všemi odborníky. K ničemu takovému nedošlo. Termín za dva týdny je maximálně šibeniční, pokud nechceme použít výraz nereálný," řekl dnes novinářům šéf Slovenské lékařské komory Marian Kollár. Dodal ale, že výsledky testů mohou poskytnout důležitá data pro boj s koronavirem.

Slovenská vláda v neděli pověřila armádu otestováním obyvatel pětimilionové země starších deseti let. Zatím není známo, zda bude povinná účast na testech, jejichž pilotní fáze je naplánována již na konec tohoto týdne. Od projektu si kabinet slibuje odhalení ohnisek koronavirové nákazy.

Slovensko v posledním období zaznamenává výrazný nárůst počtu nakažených koronavirem. Hranici 2000 potvrzených případů infekce za jeden den země překonala minulý týden. V neděli přibylo 860 zjištěných případů nákazy, což byl nejvyšší nedělní přírůstek od propuknutí pandemie. O víkendech se na Slovensku uskuteční obvykle méně testů než během pracovních dnů.

Související

Více souvisejících

Slovensko Marián Kotleba Lidová strana Naše Slovensko Smer SD Robert Fico Zuzana Čaputová Igor Matovič (OLaNO) Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 31 minutami

před 1 hodinou

Vladimir Putin

Budou Rusové grilovat Putina? Pětinu lidí zajímá, kdy skončí válka proti Ukrajině

Podle průzkumu provedeného nezávislým střediskem Levada by se Rusové nejraději zeptali svého prezidenta Vladimira Putina na to, kdy skončí válka proti Ukrajině. Otázka týkající se ukončení "speciální vojenské operace," jak Moskva nazývá konflikt s Ukrajinou, v průzkumu zaujala vedoucí pozici před ostatními dotazy. Uvedl to server Ukrajinska pravda.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Německá policie, ilustrační fotografie.

Sasko má problém s prodloužením kontrol na hranicích s ČR. Je moc krátké

Sasko požaduje prodloužení kontrol na německých hranicích s Českem a Polskem nejméně o šest měsíců, řekl to v úterý ministr vnitra této spolkové země Armin Schuster (CDU). Spolkové ministerstvo vnitra v pondělí oznámilo, že prodlouží kontroly na hranicích s Českem, Polskem a Švýcarském do 15. prosince. 

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR

Minimální mzda po roce 2023 vzroste. Jurečkovo ministerstvo definitivně rozhodlo

Minimální mzda od ledna 2024 vzroste o 1600 korun na 18 900 korun, vyplývá z vládního nařízení vypracovaného ministerstvem práce a sociálních věcí. Podle předlohy poroste také několik úrovní zaručené mzdy v 1., 2., 3. a 8. skupině prací. Polepšit by si mělo asi půldruhého milionu zaměstnanců. Vláda bude návrh definitivně schvalovat příští týden. 

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

včera

Policie, ilustrační fotografie.

Policie chce jezdit k méně nehodám na silnicích. Návrh už řeší s ministerstvem a pojišťovnami

Policisté si přejí zvýšení hranice škody, při které mají řidiči povinnost oznámit dopravní nehodu. Vzniknout by měla speciální on-line platforma, jejímž prostřednictvím by se nehoda nahlašovala včetně dokumentace pro pojišťovny. Nyní jsou podle ředitele dopravní policie Jiřího Zlého hlášeny některé nehody zbytečně, přičemž policisté poté chybí jinde. 

včera

včera

Příbuzní vojáků okupačních sil se obrací na Putina. Vadí jim podmínky u Avdijivky

Ruských vojáků nasazených u Avdijivky v Doněcké oblasti na Ukrajině se zastávají jejich blízcí, kteří se rozhodli obrátit na prezidenta Vladimira Putina. Stěžují si například na to, že vojáci musí zůstat v zákopech v přední linii i se zraněním. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy