Litva, Lotyšsko a Slovinsko se dnes přidaly k zemím, které po invazi na Ukrajinu uzavírají vzdušný prostor pro ruská letadla. Informovaly o tom dnes tamní vlády. Stejný krok plánuje Estonsko a také Německo. Německý ministr dopravy Volker Wissing dnes toto opatření podpořil a dal úřadům pokyn, aby se na zákaz letů ruských strojů připravily.
Vzdušný prostor pro ruská letadla už nechalo uzavřít také Polsko, Česko, Bulharsko a Rumunsko. Rusko kvůli tomu nebude vpouštět na své území letadla z těchto zemí.
Zákaz letů ruských strojů v Litvě a Lotyšsku začal platit dnes ve 23:00 SEČ. Pro ruská letadla se tím značně ztíží přelety do ruské enklávy Kaliningrad, která leží mezi Litvou a Polskem, upozornila agentura Reuters.
"Pro lety agresora není na svobodné obloze místo," napsala na twitteru litevská premiérka Ingrid Šimonytéová. "Lotyšsko od půlnoci uzavře vzdušný prostor pro ruská letadla, vyzýváme všechny země, aby učinily totéž. Agresor - Ruská federace - musí být izolován a přiveden k zodpovědnosti za rozpoutání války," uvedl na twitteru lotyšský ministr zahraničí Edgars Rinkévičs.
Slovinská vláda dnes vzdušný prostor pro ruská letadla uzavřela s okamžitou platností a uvedla, že bude platit do doby, než pro zákaz pominou důvody. Informovala o tom agentura STA.
"Německý ministr dopravy Volker Wissing se vyslovil pro uzavření německého vzdušného prostoru pro ruská letadla a vydal pokyn, aby začaly příslušné přípravy," uvedl jeho úřad na twitteru.
Nizozemská letecká společnost KLM oznámila, že v následujícím týdnu zruší všechny své lety do Ruska. Její letadla nebudou využívat ani ruský vzdušný prostor, informovala agentura Reuters. Totéž pak oznámily i německé aerolinky Lufthansa.
"V souvislosti s nikoliv přátelskými rozhodnutími leteckých úřadů Bulharska, Polska a Česka se od 26. února 2022 od 15:00 hodin moskevského času (13:00 SEČ) pro letecké dopravce těchto států a/nebo v nich registrované (společnosti) zavádí omezení letů do míst v Rusku, včetně tranzitních letů přes ruský vzdušný prostor," informovala ruská federální agentura pro leteckou dopravu Rosaviacija. "Lety z těchto zemí lze uskutečnit pouze na základě zvláštního povolení vydaného Rosaviacijí nebo ruským ministerstvem zahraničí," dodal úřad.
Později agentura na seznam zemí, jejichž dopravci dostali zákaz létat do Ruska, přidala také Rumunsko.
Británie hned ve čtvrtek, v den zahájení ruské invaze, s okamžitou platností zakázala strojům ruské letecké společnosti Aeroflot přistávat na svém území. V reakci na to pak Moskva zakázala britským aerolinkám vstup do ruského vzdušného prostoru, který je přitom důležitý pro letecké spojení mezi Evropou a Asií.
Související
Armádní letoun pro Vystrčila nebyl vyčleněn pro repatriační lety, uvedla armáda
Vystrčil pod palbou. Do Itálie letěl armádním speciálem, kritizoval ho i Babiš
letadla, letectví , Litva , lotyšsko , Německo
Aktuálně se děje
před 30 minutami
Není to první pokus o mír. Požadavky Američanů a Íránců se dosud rozcházely
před 1 hodinou
Velikonoční tragédie před 80 lety. Vraždu spáchaly děti
před 2 hodinami
Žalobci navrhli vazbu pro dalšího obviněného v pardubickém případu
před 3 hodinami
Zeman popřál Orbánovi úspěch, protože brání evropské hodnoty
před 3 hodinami
Trump není mužem svého slova. Ultimátum pro Írán se opakovaně prodlužuje
před 4 hodinami
Rajchl se nabídl, že pojede do Ruska vyjednávat o ropě a plynu
před 5 hodinami
Planý poplach v Praze. Důvodem bylo zavazadlo s nářadím
před 6 hodinami
Pákistán chce zprostředkovat mír v Íránu. Návrh dohody je na stole
před 7 hodinami
Otevírací doba obchodů dnes podléhá zákonu. V květnu se to zopakuje
před 7 hodinami
Jihokorejský prezident se omluvil KLDR za dronový incident z ledna
před 8 hodinami
Další dva podezřelí v pardubickém případu. Jednoho vypátrali v Bulharsku
před 9 hodinami
Írán varoval Trumpa i Netanjahu před útoky na civilní cíle
před 10 hodinami
Počasí se dnes zkazí. Po letní neděli přijde teplotní propad
včera
Jak se americké armádě podařilo zachránit ztraceného letce? Na povrch vyplouvají první detaily
včera
Írán má čas do úterý večer. Trump stanovil přesný čas ultimáta, Teherán poslal ráznou odpověď
včera
Opravdu jde o terorismus? Výbušniny u plynovodu mohou být zinscenované, aby pomohly Orbánovi, míní experti
včera
USA mohou zítra uzavřít dohodu s Íránem, tvrdí Trump. Teherán řekl, za jakých okolností otevře Hormuzský průliv
včera
Trump ztratil nervy: Otevřete ten zas***** průliv, vy šílení parchanti, nebo budete žít v pekle, nadává Íránu
včera
U plynovodu na srbsko-maďarských hranicích našli výbušniny. Zasahují vrtulníky i pyrotechnici, Orbán svolal Radu obrany
včera
OBRAZEM: Takhle Zemi 50 let nikdo neviděl. Z mise Artemis dorazily i první snímky odvrácené strany Měsíce
Astronauté mise Artemis II, kteří se v těchto dnech zapsali do historie, zaslali na Zemi dechberoucí sérii nových fotografií. Snímky zachycují nejen blížící se povrch Měsíce, ale také unikátní pohledy do interiéru kosmické lodi Orion. Posádka se momentálně nachází ve více než polovině své cesty k našemu nejbližšímu nebeskému sousedovi a tyto vizuální materiály nabízejí veřejnosti vzácnou příležitost nahlédnout do každodenního života v hlubokém vesmíru.
Zdroj: Libor Novák