Počty nakažených na vzestupu. Covid v některých zemích opět trhá rekordy

Čína dnes ohlásila přes 1500 nových případů covidu-19, což je nejvyšší denní údaj v této zemi, kde byl koronavirus před dvěma lety poprvé zjištěn. Rychle se šířící varianta omikron vede úřady ke zpřísňování restrikcí. Kvůli několika novým případům je uzavřeno devítimilionové město Čchang-čchun, ve školách v Šanghaji se učí na dálku.

Podle agentury Reuters tento vývoj brzdí čínskou ambici potlačit infekci co nejrychleji. Z dnes ohlášených nových případů je 1048 bez symptomů, avšak ve srovnání s pátkem je to zvýšení - v pátek bylo takových případů 703.

Symptomy onemocnění se objevily u 476 z dnešních více než 1500 potvrzených lokálně nakažených. "Těžko dosáhnuté výsledky prevence a kontrol nesmí přijít vniveč," uvedla státní televize CCTV, která vyzvala obyvatele, aby se snažili zabránit rozvoji epidemie.

Další čínská města kvůli rostoucím číslům zpřísnila opatření, zrušila hromadné akce, začala masově testovat a nařídila výuku na dálku.

Jednou z nejvíce zasažených je provincie Ťi-lin na severovýchodě země. Dnes místní úřady oznámily propuštění starosty stejnojmenného města Ťi-lin, kde se objevilo několik desítek nových případů. Provinční středisko Čchang-čchunu, kde zaznamenali nemocné covidem-19 v řádu jednotek, je uzavřené. Lidé nemají vycházet, pouze jednou za dva dny může jeden člen rodiny nakoupit potřebné věci. Otevřené jsou pouze obchody s nejnutnějším zbožím a nefunguje veřejná doprava.

Šanghajský Disneyland omezí kapacitu a od neděle bude od návštěvníků požadovat potvrzení o negativním testu. Dočasně uzavřený je výstavní areál v Kantonu, protože podezření na nákazu se objevilo u jednoho z jeho návštěvníků.

Čína, která má zhruba 1,4 miliardy obyvatel, od začátku pandemie registruje přes 100.000 případů infekce a 4636 úmrtí. Poslední oběť nákazy je z ledna 2021.

V Německu přibylo 237 086 nakažených, sedmidenní incidence je na maximu

V Německu za uplynulých 24 hodin přibylo 237.086 nakažených koronavirem, dalších 249 lidí s covidem-19 zemřelo. Sedmidenní incidence, která udává počet nakažených na 100.000 obyvatel během jednoho týdne, stoupla už desátý den v řadě a je na maximu, uvedl dnes Institut Roberta Kocha (RKI).

Sedmidenní incidence měla dnes ráno hodnotu 1496. V pátek činila 1439, před týdnem 1220,8 a před měsícem 1474,3. Před týdnem bylo nově nakažených 192.210 za den a za stejný časový úsek 255 nemocných zemřelo. V pátek se nákaza koronavirem v Německu potvrdila u 252.836 osob.

V zemi, která má 83 milionů obyvatel, RKI od začátku pandemie zaznamenal 16,994.744 případů infekce Sars-CoV-2 a 125.521 mrtvých s touto nákazou. Skutečný celkový počet bude ale podle odborníků pravděpodobně výrazně vyšší, protože mnoho infekcí zůstává neodhaleno.

V Německu má příští neděli 20. března skončit platnost všech zásadních karanténních opatření; z hlavnich restrikcí bude platit už jen povinnost nosit roušky v některých interiérech. Plány vlády se ale s ohledem na zvyšující se počet nakažených setkávají s kritikou.

Související

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Záhadná cesta nové mutace covidu: Cikáda dva roky mutovala v těle pacienta, pak se začala šířit

Vědci aktuálně sledují novou větev rodiny Omicron, která dostala přezdívku Cikáda, přičemž tato varianta odborně označená jako BA.3.2 vykazuje neobvyklý vzorec chování a zdá se, že se zaměřuje především na děti. Přestože virus neustále mutuje, odborníci uklidňují, že tato verze nezpůsobuje těžší průběh onemocnění u dětí ani u dospělých. Její přezdívka vychází z vlastností hmyzu, který se dokáže na dlouhou dobu stáhnout do ústraní a poté se nečekaně vynořit po letech strávených pod zemí.
Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Nová varianta covidu znepokojuje odborníky. „Cikáda“ už se dostala i do Česka

Ve světě se v tichosti šíří nová varianta koronaviru SARS-CoV-2, která si díky svému specifickému chování vysloužila přezdívku „cikáda“. Odborníci ji vědecky označují jako BA.3.2 a poprvé byla identifikována v Jihoafrické republice v listopadu 2024. Od té doby se jí podařilo proniknout do nejméně 23 zemí světa, přičemž pozornost budí především neobvykle vysokým počtem mutací.

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) Čína Německo

Aktuálně se děje

před 49 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

včera

včera

David Pastrňák (hokejista)

Pastrňák s největší pravděpodobností na MS hrát nebude. Rulík povolal sedm hráčů

Stejně jako každý rok i tentokrát realizační tým českého národního týmu vyhlíží příjezd možných reprezentantů z řad legionářů v kanadsko-americké NHL. Mezi těmi, kteří přicházeli v v úvahu, byla největší česká hvězda David Pastrňák, neboť i jemu již skončila v zámoří sezóna poté, co byl jeho Boston vyřazen z bojů o Stanleyův pohár. Tentokrát to ale vypadá, že se realizační tým v čele s koučem Radimem Rulíkem bude muset obejít bez jeho služeb. Sám Pastrňák uvedl, že potřebuje po náročné sezóně pauzu. Také je jasné, že Rulík a spol. nebudou moct počítat s dalším hokejistou ze zámoří Radkem Flaksou. Mezitím realizační tým oznámil novou sedmičku hráčů, která dostane příležitost ukázat se na turnaji Euro Hockey Tour ve Švédsku.

včera

včera

Hasiči zasahují u požáru v Českém Švýcarsku.

Máme indicie, uvedla policie k lesnímu požáru v Českém Švýcarsku

Policie pokročila s vyšetřováním požáru, který od uplynulého víkendu likvidují hasiči v národním parku České Švýcarsko. Strážci zákona mají blíže nespecifikované indicie k okolnostem vzniku požáru. Věc se vyšetřuje pro podezření z obecného ohrožení z nedbalosti.

včera

Ministr práce a sociálních věcí Aleš Juchelka

Juchelka si vybral nečekanou ombudsmanku. Jde o známou zpěvačku

Ministr práce a sociálních věcí Aleš Juchelka (ANO) jmenoval do funkce ombudsmanky Michaelu Kolman, veřejnosti známou také jako zpěvačku Michaelu Noskovou. Ve své nové roli se bude věnovat ochraně práv dětí i dospělých, řešením stížností, které na ministerstvo přicházejí, a zlepšování komunikace mezi veřejností a úřady.

včera

Účtenka s EET.

Babišova vláda schválila novou EET. Slibuje, že bude modernější

Babišova vláda splnila jeden ze zásadních bodů programového prohlášení. V pondělí schválila návrh nového zákona o evidenci tržeb. Zároveň navrhla i změny daňových předpisů, které mají část dodatečných příjmů ze zavedení elektronické evidence tržeb vrátit zpět podnikatelům i ostatním daňovým poplatníkům. 

včera

včera

včera

Petr Macinka na zasedání nové vlády

Macinka upřesnil, koho považuje za méněcenného

Ministr zahraničí Petr Macinka, reprezentující hnutí Motoristé, vyhrotil spor se svými politickými odpůrci. Poté, co už v neděli v televizním vysílání označil část opozice za „méněcenné lidi“, nyní přešel s konkrétními jmény. Ve svém středečním vyjádření na dotaz novinářky Nory Fridrichové výslovně zmínil šéfa ODS Martina Kupku, poslankyni Evu Decroix a předsedu hnutí STAN Víta Rakušana.

včera

Hormuzský průliv

Čína může USA pomoci znovuotevřít Hormuzský průliv. Nebude to ale zadarmo

Návštěva íránského ministra zahraničí Abbáse Araghčího v Pekingu, která se uskutečnila jen několik dní před plánovanou cestou amerického prezidenta Donalda Trumpa do čínské metropole, vyvolává otázky o roli Číny jako možného mírového zprostředkovatele. Vzhledem k tomu, že dosavadní diplomatické snahy nedokázaly zajistit trvalý konec války ohrožující globální ekonomiku, hledají Teherán i Washington cestu ven z konfliktu. Čína se díky svým úzkým vazbám na Írán i otevřené lince do Washingtonu jeví jako logický kandidát na tuto roli.

včera

včera

MV Hondius

Čtou knihy, na palubu chodí po jednom. Jak se žije cestujícím lodi MV Hondius pod hrozbou hantaviru?

Před necelým měsícem vyplouvali s vidinou dobrodružství na cestu k nejvzdálenějším ostrovům světa. Těšili se na pozorování velryb, tučňáků a na úchvatné scenérie ledových plání či zelených kopců. Nyní je však realita pro téměř 150 cestujících na palubě lodi MV Hondius zcela jiná. Místo poznávání přírody tráví dny v izolaci svých kajut na lodi kotvící v Atlantiku a snaží se chránit před nákazou smrtelným virem.

včera

Bouřky

Bouřky se mohou vyskytnout i dnes, přiznali meteorologové

V Česku ani dnes nejsou vyloučeny bouřky. Mnoho jich ale nebude a vyskytnou se na výrazně menší části území. Více bude spíše přeháněk bez bleskové aktivity, uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) na sociální síti X. Výstrahu oproti včerejšku nevydal.

včera

MV Hondius

Loď MV Hondius rozhádala celé Španělsko. Madrid ji povolil zakotvit na Kanárských ostrovech

Napětí na Kanárských ostrovech v souvislosti s plánovaným připlutím výletní lodi MV Hondius, na jejíž palubě vypukla nákaza nebezpečným hantavirem, prudce roste. Regionální vláda v čele s Fernandem Clavijem vyjádřila kategorický nesouhlas s tím, aby plavidlo v nejbližších dnech zakotvilo v tamních přístavech. Situace se rychle mění v ostrou politickou bitvu mezi souostrovím a centrální španělskou vládou.

včera

Andrej Babiš

Babiš v otázce financování armády otočil. Závazek NATO chce letos splnit

Premiér Andrej Babiš (ANO) během pondělního summitu v Jerevanu překvapil změnou svého dosavadního postoje k financování armády. Novinářům oznámil, že Česká republika splní závazek vynakládat dvě procenta HDP na obranu ještě v letošním roce. Tento optimismus přichází jen krátce poté, co premiér v dubnu nedostatečný rozpočet obhajoval a tvrdil, že dosažení této hranice není reálné.

včera

MV Hondius pluje k evropským břehům. Na palubu míří lékaři, Kanárské ostrovy lodi nedovolí zakotvit

Regionální vláda Kanárských ostrovů se důrazně postavila proti plánu nechat u svých břehů zakotvit luxusní výletní loď MV Hondius. Toto plavidlo je v současné době zasaženo vypuknutím nákazy nebezpečným hantavirem. Předseda tamní vlády Fernando Clavijo vyjádřil v této souvislosti značné obavy o bezpečnost obyvatel souostroví.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy