Počty nakažených na vzestupu. Covid v některých zemích opět trhá rekordy

Čína dnes ohlásila přes 1500 nových případů covidu-19, což je nejvyšší denní údaj v této zemi, kde byl koronavirus před dvěma lety poprvé zjištěn. Rychle se šířící varianta omikron vede úřady ke zpřísňování restrikcí. Kvůli několika novým případům je uzavřeno devítimilionové město Čchang-čchun, ve školách v Šanghaji se učí na dálku.

Podle agentury Reuters tento vývoj brzdí čínskou ambici potlačit infekci co nejrychleji. Z dnes ohlášených nových případů je 1048 bez symptomů, avšak ve srovnání s pátkem je to zvýšení - v pátek bylo takových případů 703.

Symptomy onemocnění se objevily u 476 z dnešních více než 1500 potvrzených lokálně nakažených. "Těžko dosáhnuté výsledky prevence a kontrol nesmí přijít vniveč," uvedla státní televize CCTV, která vyzvala obyvatele, aby se snažili zabránit rozvoji epidemie.

Další čínská města kvůli rostoucím číslům zpřísnila opatření, zrušila hromadné akce, začala masově testovat a nařídila výuku na dálku.

Jednou z nejvíce zasažených je provincie Ťi-lin na severovýchodě země. Dnes místní úřady oznámily propuštění starosty stejnojmenného města Ťi-lin, kde se objevilo několik desítek nových případů. Provinční středisko Čchang-čchunu, kde zaznamenali nemocné covidem-19 v řádu jednotek, je uzavřené. Lidé nemají vycházet, pouze jednou za dva dny může jeden člen rodiny nakoupit potřebné věci. Otevřené jsou pouze obchody s nejnutnějším zbožím a nefunguje veřejná doprava.

Šanghajský Disneyland omezí kapacitu a od neděle bude od návštěvníků požadovat potvrzení o negativním testu. Dočasně uzavřený je výstavní areál v Kantonu, protože podezření na nákazu se objevilo u jednoho z jeho návštěvníků.

Čína, která má zhruba 1,4 miliardy obyvatel, od začátku pandemie registruje přes 100.000 případů infekce a 4636 úmrtí. Poslední oběť nákazy je z ledna 2021.

V Německu přibylo 237 086 nakažených, sedmidenní incidence je na maximu

V Německu za uplynulých 24 hodin přibylo 237.086 nakažených koronavirem, dalších 249 lidí s covidem-19 zemřelo. Sedmidenní incidence, která udává počet nakažených na 100.000 obyvatel během jednoho týdne, stoupla už desátý den v řadě a je na maximu, uvedl dnes Institut Roberta Kocha (RKI).

Sedmidenní incidence měla dnes ráno hodnotu 1496. V pátek činila 1439, před týdnem 1220,8 a před měsícem 1474,3. Před týdnem bylo nově nakažených 192.210 za den a za stejný časový úsek 255 nemocných zemřelo. V pátek se nákaza koronavirem v Německu potvrdila u 252.836 osob.

V zemi, která má 83 milionů obyvatel, RKI od začátku pandemie zaznamenal 16,994.744 případů infekce Sars-CoV-2 a 125.521 mrtvých s touto nákazou. Skutečný celkový počet bude ale podle odborníků pravděpodobně výrazně vyšší, protože mnoho infekcí zůstává neodhaleno.

V Německu má příští neděli 20. března skončit platnost všech zásadních karanténních opatření; z hlavnich restrikcí bude platit už jen povinnost nosit roušky v některých interiérech. Plány vlády se ale s ohledem na zvyšující se počet nakažených setkávají s kritikou.

Související

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) Čína Německo

Aktuálně se děje

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie.

Opusťte Írán, vyzvala česká diplomacie občany

Ministerstvo zahraničních věcí v pátek varovalo české občany před cestami do Íránu. Úřad eviduje případy, kdy občané členských států Evropské unie byli v zemi zadrženi, vyšetřováni, případně i trestně stíháni na základě uměle vykonstruovaných podezření či obvinění. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 12 hodinami

před 12 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

Putin opět promluvil o útoku na další evropské státy

Ruský prezident Vladimir Putin odmítl obvinění, že Rusko plánuje agresi proti jiným evropským zemím. Reagoval tak na mnohá prohlášení západních politiků, kteří tvrdili, že je nutné pomoci Ukrajině, protože pokud se Putinovi podaří porazit ji, zaútočí na její spojence na Západě.

před 13 hodinami

před 13 hodinami

před 14 hodinami

Teroristé Hamásu

Příměří, nebo nic. Hamás promluvil o osudu rukojmích

Osud rukojmích, kteří byli uneseni z Izraele do palestinského Pásma Gazy, může být vyřešen pouze v případě, že dojde k uzavření příměří. Člen politického křídla palestinského radikálního hnutí Hamas Básim Naim to uvedl ve statusu zveřejněném na platformě Telegram.

před 15 hodinami

V ZOO Praha se narodilo gorilí mládě, letos už druhé

V noci na dnešek přišlo na svět v pražské zoologické zahradě další mládě gorily nížinné. Jeho matkou je samice Kijivu.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy