Polsko otevřelo hranice se sousedními členy EU, starostové se objímali

Polsko dnes po třech měsících otevřelo své hranice se sousedními zeměmi, které jsou členy Evropské unie. Na hranicích s Českem, Slovenskem, Německem a Litvou se již nebude lidem kontrolovat teplota a odpadá i povinnost dvoutýdenní karantény, informovala agentura DPA. Kontroly na vnějších hranicích schengenského prostoru, tedy na hranicích s Ukrajinou, Běloruskem a ruskou Kaliningradskou oblastí zůstávají.

Ilustrační foto
doporučujeme

Polsko v polovině března zakázalo kvůli šíření viru SARS-CoV-2 vstup cizinců do země. Poláci, kteří se vraceli ze zahraničí, museli do dvoutýdenní karantény. Později vláda premiéra Mateusze Morawieckého stanovila výjimky, například pro lidi dojíždějící do sousedních zemí za prací.

Od počátku epidemie se v Polsku koronavirem nakazilo podle agentury PAP 29.017 lidí. S covidem-19 jich 1237 zemřelo. Asi 14.100 infikovaných se již zotavilo.

Otevření hranic se sousedními státy EU premiér Morawiecki oznámil ve středu. Zároveň sdělil, že od 16. června se zmírní i restrikce v mezinárodní letecké dopravě.

Už v pátek ráno se otevřely hranice mezi Polskem a Litvou, což Morawiecki a litevský premiér Saulius Skvernelis oslavili na hraničním přechodu Budzisko-Kalvarija. Hranice s Českem, Slovenskem a Německem se otevřely o půlnoci. Unijní občané, lidé s trvalým pobytem v některé zemi EU ani Poláci, kteří se vracejí do vlasti, nyní nemusí do dvoutýdenní karantény. Kontroly na hranicích budou podle polských médií nyní - stejně jako před pandemií - namátkové.

Polské Radio Szczecin informovalo, že první lidé přejeli hranici z Německa do Polska na hraničním přechodu Lubieszyn-Linken nedaleko Štětína už krátce po půlnoci. Několik lidí otevření hranice oslavovalo s modrými balónky s natištěnou unijní vlajkou.

Oslavovalo se také o něco jižněji. Na hraničním přechodu mezi Frankfurtem nad Odrou a Slubicemi se setkali starostové obou měst, která byla před druhou světovou válkou jedním. Na mostě nad Odrou se René Wilke a Mariusz Olejniczak objali, informuje server MOZ.de. "Znovu se shledáváme se s přítelkyněmi a přáteli a obnovujeme spolupráci na projektech," uvedl Wilke.

České ministerstvo zahraničí v pátek upozornilo, že dnes ještě nebudou moci Češi cestovat do Polska a zpět zcela bez omezení. Teprve v pondělí totiž skončí povinnost prokázat se při návratu negativním testem na koronavirus; pokud člověk takový test nepředloží, musí nastoupit do 14denní karantény. Při cestě z polského Slezského vojvodství, které sousedí se severní Moravou a Slezskem a které je považováno za území s vysokým rizikem koronavirové nákazy, budou negativní testy povinné i po 15. červnu.

Česko má už od minulého týdne otevřené hranice se Slovenskem a s Rakouskem. Německo stále vyžaduje od přijíždějících Čechů, aby prokázali nutný důvod pro vstup do země. Toto omezení by ale měl Berlín zrušit v pondělí.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Polsko si vybírá cestu. Případná prohra Dudy prý ukončí sny Kaczyńského

11.07.2020 09:30 Polsko čeká v neděli 12. července druhé kolo odložených prezidentských voleb, v nichž se rozhodne,…

Francie drží v slzách minutu ticha. Řidič, kterého zmlátila skupina mužů…

10.07.2020 21:45 Ve francouzském městě Bayonne dnes zemřel řidič autobusu, který se stal v neděli terčem brutálního…

Ve Francii zemřelo více než 30 000 nakažených

10.07.2020 21:27 Počet zemřelých s infekčním respiračním onemocněním covid-19 ve Francii překonal hranici 30.000.…

Nizozemí zažaluje Rusko kvůli sestřelení letu MH17 nad Donbasem

10.07.2020 20:39 Aktualizováno Nizozemsko zažaluje Rusko u Evropského soudu pro lidská práva kvůli sestřelu dopravního letadla v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy