Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) dnes v nedělníku Welt am Sonntag varoval před unáhleným uzavíráním smluv s Čínou, kterou označil za nespolehlivého a riskantního partnera. Vyzval přitom, aby se nikdo nevzdával svých hodnot a přesvědčení kvůli nátlaku a strachu z výhrůžek.
Hřib čtenáře německého listu seznámil s důvodem krachu sesterské smlouvy s Pekingem. Vysvětlil, že Praha nesouhlasila s textem kvůli jednomu z článků smlouvy, který jí zakazoval hovořit o nezávislosti Tchaj-wanu a Tibetu. "Jiná partnerská města Pekingu jako Londýn, Riga či Kodaň nemusela takovou pasáž podepsat," dodal.
Pražský primátor poznamenal, že předchozí vedení Prahy kontroverzní článek podepsalo, a to k ohromnému pobavení Pekingu. "My jsme jen chtěli tento článek odstranit a partnerství zachovat," uvedl Hřib a dodal, že pro Peking to bylo nepřijatelné. "Proto jsme o partnerství přišli, získali jsme ale nové. O nadcházejícím pondělí podepíšeme městské partnerství s Tchaj-pejí, hlavním městem Tchaj-wanu," napsal Hřib.
Čína považuje Tchaj-wan za svou vzbouřenou provincii a tamní ostrovní vládu opakovaně varuje, aby se nesnažila usilovat o formální vyhlášení nezávislosti.
Primátor ve svém názorovém textu uvedl, že z jednání s Čínou zjistil dvě zásadní věci. První je to, že Čína je nespolehlivý obchodní partner, který neváhá podřídit politice i výhodné obchody. "Politbyro Komunistické strany Číny může během vteřin důležité obchodní dohody či prohlášení o spolupráci proměnit v bezcenné kusy papíru," napsal Hřib.
Za druhou lekci považuje Hřib to, že Čína je plná záště a občany západních demokracií, ať jde o politiky, umělce či obchodníky, nepovažuje za samostatné osoby, ale za zástupce své vlády. "Čína nedělá žádný rozdíl mezi pražským primátorem a cellistou pražských filharmoniků. 'Někdo z Prahy se choval špatně? No, tak někoho z Prahy potrestáme.' To je podstata komunistického myšlení, které ti, kdo se narodili za železnou oponou, velmi dobře znají," uvedl primátor s odkazem na fakt, že Čína zrušila turné PKF - Prague Philharmonia či Pražákova kvarteta.
Hřib v závěru zdůraznil, že nevyzývá k přerušení diplomatických ani obchodních vztahů s Čínou, protože by to bylo kontraproduktivní. "Přesto bych vám rád poradil dvakrát si rozmyslet, než s tak nespolehlivým a riskantním partnerem vlezete do postele," varoval Hřib.
Související
Poplatky skončí, potvrdil Klempíř a představil plán. Opozice avizuje tvrdý boj
Magyar nesmí zklamat, konstatoval Babiš v gratulaci vítězi voleb
Zdeněk Hřib , Die Welt , Praha , Čína , Německo
Aktuálně se děje
včera
Nebudeme riskovat. Do otevřeného Hormuzského průlivu se lodě nehrnou, mají strach
včera
Žádná krize nehrozí. EU popřela tvrzení IEA o nedostatku leteckého paliva
včera
Vance vyjádřil hrdost nad tím, že USA přestaly darovat zbraně Ukrajině
včera
Delegace EU dorazila do Budapešti. Začalo jednání o restartu napjatých vztahů
včera
Írán už Hormuzský průliv nikdy nezavře, Izrael má zákaz bombardovat Libanon, řekl Trump. NATO vzkázal, ať se do toho neplete
včera
Otevření Hormuzského průlivu zahýbalo trhy. Cena ropy prudce klesá
včera
Hormuzský průliv je s okamžitou platností otevřen pro všechny lodě, oznámil Írán
včera
Za kolik o víkendu natankujete? Ministerstvo zveřejnilo ceny paliv
včera
Tejc oznámil, že kvůli bitcoinové kauze podá trestní oznámení
včera
Česko k zajištění bezpečnosti v Hormuzském průlivu nabídne svůj radar, oznámil Babiš
včera
Kushner a Witkoff jsou amatéři. Situaci v Íránu jen zhoršují, tvrdí zkušení diplomaté
včera
Britové berou ruské výhrůžky vážně. Čelíme hrozbě přímého ruského útoku, zní z vlády
včera
Ukrajina dosáhla historického milníku. Poprvé dobyla nepřátelské pozice jen pomocí robotů a dronů
včera
Procitli už i pravicoví populisté. Dejte od Trumpa ruce pryč, vzkázala Le Penová
včera
Není to jen aktuální výměna názorů. Spory mezi papežem Lvem a Trumpem sahají daleko do minulosti
včera
Začalo platit příměří s Libanonem, oznámil Trump. Izraelci nechápou, Netanjahua viní ze lži
včera
Zemřel známý herec Jan Potměšil
včera
Počasí: Příští týden se ochladí, do Česka se vrátí noční mrazy
Aktualizováno 16. dubna 2026 23:41
OBRAZEM: Ukrajina potřebuje naši pomoc, řekl Rutte v Praze. Uděláme vše pro splnění závazků, slíbil Babiš
16. dubna 2026 21:40
Česko světovým lídrům v pátek představí plán na zajištění bezpečnosti v Hormuzském průlivu
Česká republika je připravena aktivně se zapojit do řešení napjaté situace v Hormuzském průlivu. Premiér Andrej Babiš (ANO) po čtvrtečním pražském jednání s generálním tajemníkem NATO Markem Ruttem potvrdil, že Praha má vypracovanou konkrétní nabídku na zajištění bezpečnosti v této strategické námořní cestě. Tento návrh hodlá česká vláda oficiálně představit na páteční mezinárodní videokonferenci.
Zdroj: Libor Novák