Právo a spravedlnost má dodatky k zákonu o volbě polského prezidenta

Polská vládnoucí strana Právo a spravedlnost (PiS) připravila dodatky k zákonu o volbě prezidenta, který zavedl korespondenční hlasování a který minulý týden sama prosadila s cílem dosáhnout konání voleb v květnu. Informovala o tom dnes agentura PAP, podle níž dodatky mají mimo jiné voličům umožnit, aby se sami rozhodli, jak chtějí hlasovat.

Andrzej Duda
doporučujeme

Původně plánované datum voleb 10. května, jehož naplnění PiS chtěla prosadit stůj co stůj, bylo nakonec po dohodě stran vládní koalice zrušeno. Nový termín zatím strany zatím nedojednaly, podle některých médií se uvažuje až o červenci.

Na konání prezidentských voleb v květnu PiS trvala vzhledem k tomu, že podle průzkumů by v nich byl nyní jasným favoritem stávající šéf státu Andrzej Duda, kterého strana podporuje. Odklad pro Dudu znamená určitou ztrátu aktuální výhody.

PAP tvrdí, že návrh dodatků, který PiS připravila a jímž by se měl Sejm, dolní komora parlamentu, zabývat už v úterý, ruší výhradně korespondenční hlasování a poskytuje voličům možnost vybrat si, zda chtějí hlas odevzdat prostřednictvím pošty nebo přímo ve volebních střediscích.

V případě korespondenčního hlasování bude třeba, aby volič informoval příslušnou volební komisi minimálně 12 dnů před volbami. Totéž platí pro voliče v zahraničí, kteří na to musejí včas upozornit konzulát. Voliči v karanténě tak mohou učinit nejpozději pět dnů před hlasováním.

Kandidáti na prezidenta zaregistrovaní pro volby 10. května mohou kandidovat i ve volbách v novém termínu, budou se ale muset zaregistrovat znovu, napsal PAP s tím, že měl možnost do uvedeného návrh dodatků k zákonu nahlédnout.

Opozice konání voleb v květnovém termínu odmítala a chce jejich několikaměsíční odklad i proto, že kvůli restrikcím zavedeným proti prudkému šíření koronaviru nemohou její kandidáti vést předvolební kampaň. S výhradně korespondenčním způsobem hlasování opoziční politici nesouhlasí, protože podle nich není v souladu s principy spravedlivých voleb.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Řecko vyzvalo země EU, aby zvážily setrvání celní unie s Tureckem

21.10.2020 21:53 Řecký premiér Kyriakos Mitsotakis vyzval členské země Evropské unie, aby zvážily pokračování celní…

Macron uctil památku zavražděného učitele, odsoudil zbabělce

21.10.2020 21:24 Francouzský prezident Emmanuel Macron dnes při tryzně na univerzitní půdě Sorbonny uctil památku…

V Itálii přibylo 15 tisíc nakažených, výrazně vzrostl i počet mrtvých

21.10.2020 20:42 Aktualizováno Počet nových nakažených koronavirem v Itálii dnes překročil hranici 15.000 osob. To je nejvíce od…

Bavorsko chce zavést povinné covid testy pro pendlery, také z Česka

21.10.2020 20:26 Aktualizováno Bavorsko zavede povinné testování lidí, kteří do země přijíždějí za prací z rizikových oblastí v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama