Rakousko čeká, že Německo zruší hraniční kontroly do dvou týdnů

Rakouský kancléř Sebastian Kurz očekává, že Německo by mohlo zrušit stálé hraniční kontroly s rakouskou spolkovou zemí Tyrolsko do dvou týdnů. Prohlásil to po dnešním jednání s německým ministrem vnitra Horstem Seehoferem.

Německo ve středu prodloužilo hraniční kontroly na pomezí s Tyrolskem a také s Českem nejméně do 31. března. Seehofer ve středu ale řekl, že Německo režim s Tyrolskem uvolní zřejmě ještě tento měsíc.

"Počítám, že když se epidemická situace v Tyrolsku bude nadále dobře vyvíjet, stane se tak doufejme do jednoho nebo dvou týdnů," uvedl Kurz o možném termínu ukončení hraničních kontrol.

Rakousko znovuzavedení kontrol tvrdě kritizuje, výhrady má také Evropská unie. Tyrolský hejtman Günther Platter ve středu prohlásil, že kontroly považuje za bezdůvodnou šikanu. Poukázal na to, že situace v Tyrolsku není tak špatná jako ve francouzském příhraničním departementu Moselle. Hranici s ním přitom Německo neuzavřelo.

Kontroly s Tyrolskem a také Českem zavedlo Německo 14. února, od kterého jsou obě země považovány za oblasti s výskytem mutací koronaviru. Na seznam bylo později doplněn i francouzský departement Moselle.

Zatímco Tyrolsko může doufat v brzké uvolnění režimu na hranicích, Česko se zřejmě zrušení kontrol v brzké době nedočká. Seehofer ve středu poznamenal, že kvůli extrémně vysokým infekčním číslům v Česku k takovému kroku nevidí zatím žádný prostor.

Z oblastí s mutacemi smí do Německa cestovat jen Němci, cizinci žijící trvale v Německu, nákladní dopravci či vybraní pendleři, pokud se prokážou negativním testem na koronavirus. Všichni s výjimkou přeshraničních pracovníků a řidičů kamionů musí po příjezdu do karantény.

Související

Více souvisejících

Rakousko Německo hranice Sebastian Kurz

Aktuálně se děje

před 26 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Boris Jelcin

Jelcin před 30 lety rozpustil parlament. Šlo o tvrdý mocenský střet, ne o souboj idejí, hodnotí Holzer

Dne 21. září 1993 se tehdejší ruský prezident Boris Jelcin rozhodl rozpustit parlament. Krok, který neměl oporu v platné ústavě, výrazně eskaloval politickou krizi v zemi, jež následně vyústila v násilnosti s několika stovkami mrtvých. Politolog Jan Holzer se nicméně nedomnívá, že by se jednalo o zásadní moment pro přehodnocení přístupu Západu vůči postsovětskému Rusku. Profesor z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v rozhovoru pro EuroZprávy.cz připomíná, že aktérů, kteří by výrazně podporovali ryze demokratické principy, bylo na ruské politické scéně naprosté minimum. Podle odborníka převládlo mocenské uvažování a hledání řešení bez ohledu na pevné ideové konstanty. Pokládá proto i otázku, zda Západ raději neupřednostnil sociálně-ekonomickou a územní stabilizaci Ruska před vizí jeho demokratizace.   

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Americké námořnictvo (U.S. Navy SEALs)

Američané se proti Číně musí dobře připravit. Případný brutální a drahý konflikt má změnit nová koncepce

Pokud někdy dojde k ozbrojenému konfliktu mezi americkou a čínskou armádou, Washington bude mít strategickou nevýhodu. Armáda Spojených států sice má ohromně silné letectvo a loďstvo, jenže vzdálenost, na kterých musí v Tichém oceánu fungovat, jsou obrovské. Mezi San Diegem na západním pobřežím USA a základnou Iwakuni na japonském území leží bezmála deset tisíc kilometrů zdánlivě nekonečné vodní plochy. Pomoct má nové koncepce, která ale čelí kruté realitě – válka mezi Čínou a USA by skončila brutálním krveprolitím, paralyzujícím obě armády. 

před 5 hodinami

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

Ázerbájdžánská armáda

Ázerbájdžán v Karabachu údajně ovládl desítky pozic. Úřady přistoupily na příměří

Ázerbájdžán tvrdí, že jeho ozbrojené síly převzaly v Náhorním Karabachu kontrolu nad desítkami vojenských pozic, které měli dříve v rukou tamní arménští separatisté. Operaci ale ukončí, až separatisté složí zbraně, řekl prezident Ilham Alijev v telefonátu s americkým ministrem zahraničí Antonym Blinkenem. Úřady Náhorního Karabachu následně přistoupily na příměří.

včera

včera

včera

traktor

Spor o ukrajinské plodiny sílí. Bulharsko zakazuje dovoz semen, Polsko hrozí dalším embargem

Spor o dovoz zemědělských plodin z Ukrajiny se vyostřuje. Zatímco Kyjev podá žalobu proti Polsku, Maďarsku a Slovensku za jejich rozhodnutí odmítnout ukončení zákazu dovozu ukrajinských zemědělských produktů, jak informoval server EuroZprávy.cz, bulharská vláda schválila dočasné zastavení dovozu slunečnicových semen. Polsko následně varovalo, že může zákaz dovozu ukrajinského obilí rozšířit na další ukrajinské zemědělské produkty.

včera

Aktualizováno včera

Část zákazníků O2 se potýkala s výpadkem služeb. Problémy hlásili i zákazníci T-Mobile

Zákazníci společnosti O2 se v některých částech republiky potýkali s výpadkem služeb. Podobné problémy hlásili i zákazníci konkurenčního operátora T-Mobile.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy