Rakousko sčítá škody po bouřích, krupobití vystřídal silný déšť

Silné bouře zasáhly Rakousko, zejména oblast poblíž českých hranic. Na obec Schrattenberg se zhruba tisícovkou obyvatel nedaleko moravských Valtic se v pátek snesl prudký déšť a zaplavil desítky budov, které měly rozbité střechy již po čtvrtečním krupobití. Lidé nouzově přenocovali v základní škole, kam Červený kříž dopravil polní lůžka.

Bouřky

Na místě v noci na dnešek pomáhali hasiči, za jedinou noc mají přes 110 zásahů, informovala agentura APA.

Schrattenberg leží na okraji oblasti, kterou tento týden postihlo extrémní počasí, jež pustošilo především část jižní Moravy, kde ve čtvrtek krupobití a tornádo způsobily největší škody na Břeclavsku a Hodonínsku. Na následky bouře zemřelo v Česku pět lidí, desítky dalších byly zraněny. Stopa po tornádu je podle meteorologů 26 kilometrů dlouhá a 500 metrů široká. Škody na poničených domech a autech se odhadují ve stovkách milionů korun.

Zemědělci v rakouských spolkových zemích Štýrsko, Burgenland, Horní Rakousy a Dolní Rakousy škody, které jim v posledních dnech počasí způsobilo, podle APA odhadují v milionech eur.

Rakouská meteoroložka a výzkumnice v oblasti klimatu Helga Kromp-Kolbová předpovídá, že podobné bouře a krupobití budou ve střední Evropě stále silnější a častější. Podle vědkyně je tento jev "nepochybně součástí klimatické katastrofy" a jestliže se budeme chovat stejně jako dosud, bouře budou stále silnější. Pokud se atmosféra kolem Země zahřeje, vytvoří se více energie a teplejší vzduch může absorbovat více vodní páry. Když se pak najednou uvolní více vody a více energie, výsledkem budou prudší deště, bouře, krupobití a možná i tornáda, upozornila na rizika Kromp-Kolbová v rozhovoru se stanicí Puls 24.

Před rostoucí možností stále silnějších bouří varuje i Rainer Kaltenberger z rakouského Ústředního ústavu pro meteorologii a geodynamiku. Obranu před nimi přitom ztěžuje skutečnost, že je nelze konkrétně předvídat. Podle Kaltenbergera, jehož cituje server Heute, zůstávají tornáda poměrně vzácným jevem, který Rakousko ročně registruje dvakrát až pětkrát. V Evropě jsou tornáda podle tohoto odborníka nejčastější na Jadranu a v severní Itálii, ale kvůli klimatickým změnám se objevují i v dalších oblastech, jako je Česko nebo před týdnem země Beneluxu.

Nejsilnější tornádo zažilo Rakousko 10. července 1916, ve Vídeňském Novém Městě (Wiener Neustadt) tehdy zemřelo 34 lidí a přes 300 jich bylo zraněno, připomněl Kaltenberger.

Slováci opět protestovali před parlamentem kvůli zákonu o výhodách pro…

24.07.2021 20:43 Aktualizováno Slovenská vládní koalice se nakonec dohodla na kompromisu ohledně sporného návrhu zákona, který měl…

Ve Francii lidé demonstrovali proti zdravotnickým pasům a povinnému…

24.07.2021 19:38 Aktualizováno Ve městech napříč Francií se dnes konaly desítky demonstrací proti opatřením zaváděným v boji proti…

Polsko zpřísní karanténu pro lidi s nakažlivějšími mutacemi koronaviru

24.07.2021 16:28 V Polsku se zpřísní karanténa pro lidi, u kterých se prokáže infekce některou z nakažlivějších…

V Německu za poslední den přibylo 1919 případů nákazy koronavirem

24.07.2021 07:46 V Německu za posledních 24 hodin přibylo 1919 případů koronavirové nákazy. Informoval o tom dnes…

Odpůrci očkování chtěli vtrhnout do sídla slovenského parlamentu, policie…

23.07.2021 22:00 Aktualizováno Slovenská policie dnes použila slzný plyn proti demonstrantům z řad odpůrců očkování proti covidu…

Řecká vláda bude platit lékařům za to, že přesvědčí lidí k očkování

23.07.2021 21:31 Řecká vláda přišla s dalším nápadem, jak naočkovat více lidí proti covidu-19. Lékařům a lékárníkům,…

RB OSN jednomyslně odsoudila Erdoganův postoj ke Kypru

23.07.2021 20:42 Rada bezpečnosti OSN dnes jednomyslně schválila deklaraci požadující urovnání kyperského sporu ve…

Maďarsko přišlo o peníze z Norských fondů kvůli obavám o právní stát

23.07.2021 20:18 Maďarsko tento týden formálně přišlo o přístup k více než 200 milionům eur (5,1 miliardy korun) z…

Německo nově považuje Španělsko a Nizozemsko za vysoce rizikové oblasti

23.07.2021 17:53 Také Německo, podobně jako to dnes učinila Česká republika, nově považuje Španělsko a Nizozemsko za…

Chorvatsko prodloužilo platnost potvrzení o vakcinaci či prodělání covidu

23.07.2021 17:07 Chorvatsko se rozhodlo prodloužit z 210 na 270 dnů platnost potvrzení o vakcinaci či o prodělání…

Související:

Právě se děje