Reynders chce dialog o vládě práva s Polskem a Maďarskem

Evropská komise by měla upřednostnit dialog s Polskem a Maďarskem před používáním sankcí. Europoslancům to dnes řekl navržený eurokomisař pro spravedlnost Didier Reynders, podle něhož má EK řadu jiných prostředků k zajištění vlády práva než je řízení, které v současnosti proti oběma zemím vede.

Sídlo Evropského parlamentu
doporučujeme

Belgický politik, jehož kandidaturu do komise poznamenalo nedávné nařčení z několika trestných činů, během slyšení v EP odmítl jakékoli provinění. Poslanci zúčastněných výborů většinou hodnotili jeho vystoupení jako pozitivní.

Reynders by měl v komisi spolupracovat s navrženou českou místopředsedkyní Věrou Jourovou, která se vládou práva zabývala i v končícím pětiletém období. Dosavadní belgický ministr zahraničí a obrany prohlásil, že jako komisař bude dbát o dodržování principů demokracie a vlády práva ve všech členských zemích.

„Máme mnoho nástrojů, a já doufám, že nebude nutné používat článku 7, protože je spousta způsobů, jak dosáhnout uspokojivého výsledku,“ odpověděl na otázku polského europoslance k vládě práva v Polsku a Maďarsku. Podle zmíněného článku vede s oběma zeměmi komise řízení, které teoreticky může skončit až odebráním hlasovacích práv v Radě EU. Reynders zmínil například činnost Benátské komise dohlížející při Radě Evropy (RE) na ústavní právo či protikorupční orgán RE GRECO, které podle něj mohou přesvědčit obě země, aby své zákony dostaly do souladu s principy právního státu. Zároveň prohlásil, že se do obou členských zemí brzy vypraví.

Reynders bude podle pověření budoucí šéfky komise Ursuly von der Leyenové dbát i na ochranu spotřebitelů. K tomuto tématu směřovalo několik dotazů europoslanců, kteří chtěli mimo jiné vědět, jak hodlá zlepšit možnosti kolektivního vymáhání náhrad na velkých firmách. Reynders přislíbil, že bude tlačit na rychlé přijetí návrhu, který má toto právo zaručit a pokusí se přimět členské státy, jež o něm diskutují, aby debatu uzavřely do konce listopadu.

Prohlásil rovněž, že se hodlá zasadit o účinnější kontrolu dodržování zdravotní nezávadnosti potravin a dalšího zboží a efektivnější uplatňování postihů proti případným hříšníkům. Zmínil rovněž problém dvojí kvality potravin, který se v minulém období snažili řešit i čeští europoslanci, žádné konkrétní kroky však nepřislíbil.

Reynders patřil k navrženým komisařům, u nichž se před slyšeními ve výborech objevili pochybnosti o dodržování zákonů. Bývalý agent tajné služby jej obvinil z korupce a praní špinavých peněz, belgické úřady však minulý pátek vyšetřování bez výsledku ukončily. V pondělí tentýž agent podal na politika trestní oznámení kvůli údajnému zastrašování. "Ten člověk dal veřejně najevo, že mi chce znemožnit, abych se stal eurokomisařem," odmítl nyní všechna obvinění Reynders. Několik poslanců dalo najevo nespokojenost s tímto vysvětlením a chtějí počkat na další kroky úřadů.

Europoslanci z výborů příslušných k portfoliům budoucích komisařů při slyšeních prověřují jejich připravenost, odhodlání a bezúhonnost. Úspěšně zvládnuté "grilování" je podmínkou, aby se stali členy komise, kterou na říjnovém zasedání schválí plénum europarlamentu.

Reyndersovo tříhodinové slyšení nabralo zpoždění kvůli výpadku elektrického proudu v sále, který se nepodařilo vyřešit a akce se musela přesunout do náhradního sálu. Na koncii vystoupení socialistický šéf výboru pro občanské svobody a spravedlnost Juan Fernando López Aguilar ocenil Reyndersův výkon a nedal najevo zásadní výhrady. Podporu vyjádřili Belgičanovi rovněž členové liberální frakce.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Babiš jednal v Bruselu o novém migračním paktu. Ocenil, že neobsahuje…

24.09.2020 22:25 Aktualizováno Na novém migračním návrhu Evropské komise je pozitivní, že neobsahuje povinné kvóty pro přijímání…

Covid: Česko zařazeno mezi sedm nejrizikovějších zemí v Evropě

24.09.2020 16:58 Vývoj epidemie covidu-19 v sedmi evropských zemích, mezi nimiž je Česká republika, vyvolává velké…

Itálie zřejmě prodlouží nouzový stav, v Kampánii jsou roušky povinné

24.09.2020 16:38 Italská vláda nejspíš až do konce roku prodlouží nouzový stav, který nyní v zemi platí do 31. října…

Francie přivítala návrh migračního paktu EU: Rovnováha mezi solidaritou a…

24.09.2020 16:08 Francie dnes přivítala nový návrh azylové a migrační politiky, který předložila ve středu Evropská…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama