Rumunsko porušilo právo novináře na svobodu slova, rozhodl soud ve Štrasburku

Rumunsko podle rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva (ESLP) porušilo právo na svobodný projev novináře, kterého rumunské soudy shledaly vinným z toho, že svými články poškodil dobré jméno jiného novináře.

Soud pro lidská práva Štrasburk
doporučujeme

O případu, který má verdiktem vrcholného evropského justičního orgánu a jeho zdůvodněním širší než jen lokální význam, informoval server Balkan Insight.

Kuaza se odehrála v župě Bacau na severovýchodě Rumunska. Žurnalista Gheorghe-Florin Popescu napsal v roce 2011 na blogu pět příspěvků kritických vůči kolegovi, označenému ve zprávě jen iniciálami L.B., který byl šéfredaktorem místních novin a producentem místního televizního kanálu.

Soud v Bacau, správním středisku stejnojmenné župy, dospěl k závěru, že autor ve dvou příspěvcích bez podložení fakty obvinil L.B. z toho, že nese morální zodpovědnost za sebevraždu. Navíc vulgárními a urážlivými výrazy poškodil čest a pověst L.B., konstatoval soud. Popescu byl odsouzen k zaplacení kompenzace poškozenému ve výši odpovídající 1100 eur (téměř 29.000 korun).

Popescu v roce 2013 neuspěl s odvoláním u soudu vyšší instance, který žádost o přehodnocení rozsudku shledal nepodloženou. Proto se odsouzený novinář obrátil na Evropský soud pro lidská práva, který toto úterý konstatoval, že Rumunsko porušilo článek 10 Evropské úmluvy o lidských právech, který zajišťuje svobodu projevu.

Rumunské soudy podle ESLP při zkoumání Popescuovy kritiky L.B. "nerozlišovaly mezi fakty a hodnotovými úsudky". Navíc ignorovaly "skutečnost, že stěžovatel byl novinář a že svoboda tisku plní základní funkci v demokratické společnosti". Kromě toho nechaly bez povšimnutí skutečnost, že L.B. byl před sporem s Popescuem veřejně známou osobností.

Rumunské soudy rozhodly, že část obsahu dotyčných článků byla urážlivá, ale ESLP dospěl k závěru, že "se s dostatečnou důsledností nezabývaly tím, zda šlo, či nešlo o formu zveličování nebo zkreslení reality přirozeně směřující k provokaci". Podle závěru štrasburského soudu "byl styl součástí formy vyjádření a jako takový byl chráněn podle článku 10, stejně jako obsah prohlášení".

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ONLINE: Reprodukční číslo v Česku dál roste, přibylo 2376 nakažených. Na…

25.01.2021 16:48 Aktualizováno Index protiepidemického rizika PES zůstává třetí den na 69 bodech, ve čtvrtém z pěti stupňů rizika…

EU se na sankcích za Navalného neshodla, Borrell poletí do Moskvy

25.01.2021 16:03 Přes naléhání řady států Evropské unie se dnes ministři zahraničí členských zemí neshodli na…

Nový šéf CDU věří, že vojáci USA staženy z Německa nebudou

25.01.2021 15:51 Nový předseda německé vládní Křesťanskodemokratické unie (CDU) Armin Laschet, který neskrývá…

Slovenské nemocnice hlásí rekordní počet pacientů s koronavirem

25.01.2021 13:37 Nemocnice na Slovensku hlásily na o víkendu rekordních více než 3200 hospitalizovaných s…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama