Soud v Haagu chce opět vyšetřovat filipínské vraždy z dob protidrogové války

Žalobce Mezinárodního trestního tribunálu (ICC) v Haagu dnes oznámil, že bude požadovat opětovné zahájení vyšetřování vražd a údajných narušení práv během tvrdých protidrogových zákroků prezidenta Rodriga Duterteho na Filipínách. Informovala o tom agentura Reuters. Soudní dvůr vyšetřování pozastavil loni v listopadu na žádost Manily, která uvedla, že ve věci provádí vlastní vyšetřování a není tedy nutné, aby se ICC v případu angažoval.

"Po pečlivém a důkladném prostudování všech informací, které Filipíny poskytly, i těch veřejně dostupných, jsem usoudil, že žádost o odklad, který Filipíny požadují, není na místě," prohlásil nyní prokurátor Karim Khan. Dodal, že "vyšetřování by mělo pokračovat co nejdříve".

ICC vyšetřoval události na Filipínách minulý rok a dospěl k závěru, že při protidrogové kampani, kterou vedla filipínská vláda v letech 2011 až 2019, mohly být páchány zločiny proti lidskosti na základě státní politiky nebo na její podporu.

"Podle dostupných materiálů docházelo k rozsáhlým a systematickým útokům na civilní obyvatelstvo," píše ICC ve zprávě z roku 2021. Soud tehdy uvedl, že násilí nemůže být považováno za legitimní prostředek prosazování zákona, a to ani ve válce proti drogám.

Na Filipínách bylo v uvedených letech podle oficiálních statistik zavražděno na 6000 převážně chudých uživatelů drog. Podle organizací hájících lidská práva bylo ve skutečnosti vražd mnohem více, do statistik se totiž nepočítali lidé zabiti střelbou z projíždějícího motocyklu. Vražd tohoto typu se na Filipínách ročně dějí stovky až tisíce.

Organizace Amnesty International v roce 2017 ve své zprávě uvedla, že filipínská policie "plní těly chudých ty samé ulice, o nichž Duterte sliboval, že je vyčistí od zločinu".

Související

Sýrie, ilustrační foto

Sýrie u ICJ čelí řízení kvůli vraždám a mučení, vedou ho Kanaďané a Nizozemci

Nizozemsko společně s Kanadou zahájí u Mezinárodního soudního dvora (ICJ) řízení proti Sýrii za mučení a jiné kruté, nelidské a ponižující zacházení a trestání vlastního obyvatelstva. Informovala o tom dnes nizozemská vláda na svých webových stránkách s tím, že se jedná o další krok v procesu dovolávání se odpovědnosti státu, který byl zahájen už v září 2020.

Více souvisejících

Mezinárodní soudní dvůr v Haagu (ICJ) Filipíny

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Vladimír Růžička s hokejovým týmem ČR 2010, autor: Jarba

Vladimír Růžička se domluvil na prvním zahraničním angažmá. Bude trénovat na Slovensku

Bývalého reprezentačního trenéra Vladimír Růžička čeká nová výzva v podobě prvního zahraničního angažmá. Mluvilo se totiž o jeho odchodu do Slovanu Bratislava a tyto spekulace zesílily poté, co jej druholigový klub Ústí nad Labem nahradil Jiřím Mertou, jak oznámilo ve čtvrtek vedení Severočechů. Růžička tak měl díky tomu umetenou cestu do Bratislavy, což se nakonec potvrdilo.

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie.

ČEPS koupila NET4GAS, který provozuje plynovody na českém území

Státní společnost ČEPS v pátek podepsala kupní smlouvu na nákup společnosti NET4GAS Holdings, která je výlučným držitelem licence pro přepravu plynu přes české území. Nákup ve středu schválila vláda, dokončení transakce podléhá souhlasu regulačních orgánů.

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Karviná sáhla po osvědčeném jméně. Po dvou a půl letech se do klubu vrací kouč Jarábek

Poté, co se v Karviné nedávno rozloučili s dosavadním trenérem Tomášem Hejduškem, se dočasným trenérem na jeden zápas 9. kola stal Lubomír Luhový. Ani on ale zatím náladu v karvinské kabině nikterak nezlepšil, když se Slováckem o posledním víkendu prohrál slezský celek 0:2. Nyní by měl zlepšit tuto náladu zkušený šedesátiletý slovenský stratég Juraj Jarábek.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Rusové provedli raketový útok na Mykolajiv, tempo útočných akcí na frontě se snižuje

Ruští útočníci podnikli dnes ráno raketový útok na Mykolajiv a zasáhli infrastrukturu na okraji města. Odborníci z Institutu pro studium války (ISW) si ale všimli, že Rusové v poslední době snížili tempo útočných akcí na linii Kupjansk-Svatove-Kreminna.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy