Německá strana Zelených získala dnes v druhém kole komunálních voleb v nejlidnatější spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko poprvé funkce starostů v Bonnu, Cáchách a Wuppertalu. Výsledky hlasování označila ekologická strana za historické, informovala agentura DPA. Podle agentury AP ukazují mimo jiné sílu Zelených před německými parlamentními volbami v příštím roce.
Radnici bývalého hlavního města Spolkové republiky Německo Bonnu povede nově zelená starostka Katja Dörnerová.
Herzlichen Glückwunsch! ? @katjadoerner ist Bonns neue #Oberbürgermeisterin. Wir gratulieren zum Wahlsieg! #Stichwahl #kommunalwahlnrw #Bonn pic.twitter.com/WawbEppeeb
— B'90/Die Grünen NRW (@gruenenrw) September 27, 2020
V Cáchách (Aachen), které leží u hranic s Belgií a Nizozemskem, bude primátorkou její stranická kolegyně Sibylle Keupenová. Třetím městem, které ovládli dnes Zelení, je průmyslový Wuppertal. V čele bude mít Uweho Schneidewinda.
Křesťanskodemokratická unie (CDU) a sociální demokracie (SPD), které tvoří celoněmeckou koaliční vládu kancléřky Angely Merkelové, zaznamenaly podle agentury DPA smíšený výsledek.
Kandidát CDU Stephan Keller získal primátorské křeslo v hlavním městě Severního Porýní-Vestfálska Düsseldorfu. CDU ovládla i radnice v Münsteru či Oberhausenu. Sociální demokraté uhájili funkci starosty v tradiční baště Dortmundu a radnici povedou také v Mönchengladbachu, Bielefeldu či Gelsenkirchenu.
V čele největšího města spolkové země na západě Německa, Kolína nad Rýnem, zůstane dalších pět let Henriette Rekerová. Nezávislá kandidátka, kterou podporovali Zelení i CDU, je primátorkou od roku 2015. Během první volební kampaně před pěti lety se stala kvůli vstřícnému postoji k uprchlíkům terčem atentátu, který ale přežila.
V neděli se v Severním Porýní-Vestfálsku hlasovalo všude tam, kde se nepodařilo primátora či starostu zvolit v prvním kole, které se konalo 13. září. Tehdy hlasování, během kterého se vybírali i členové zastupitelstev, ovládla konzervativní CDU. Druhou nejsilnější stranou zůstali navzdory ztrátám sociální demokraté, třetí skončili Zelení.
Související
V Německu ve středu začnou zevrubná koaliční jednání, snadná nebudou
NÁZOR: V Německu zvítězily progresivní síly. Vláda brzy nevznikne, míní profesor
Grüne (němečtí Zelení) , Volby v Německu , Německo , CSU (Křesťansko-sociální unie Bavorska) , Sociálnědemokratická strana Německa (SPD)
Aktuálně se děje
před 57 minutami
Oznámení nových Trumpových cel zahýbalo Evropou. Od lídrů přišla rázná reakce
před 1 hodinou
Vypíná internet, zavádí příměří. Jak se Rusko chystá na oslavy Dne vítězství?
před 2 hodinami
Projekt Svoboda očima expertů: Pochybují, že USA mají dostatek kapacit
před 3 hodinami
Nebezpečné počasí v Česku. Kromě požárů hrozí i bouřky, mohou být silné
před 3 hodinami
Rusko zřejmě kvůli oslavám Dne vítězství vypnulo v Moskvě a Petrohradu internet
před 4 hodinami
Ještě jsme ani nezačali, varuje Írán USA. Trump hrozí vymazáním z povrchu zemského
před 4 hodinami
Krátkodobé příměří na Ukrajině. Po Putinovi rozhodl i Zelenskyj
před 5 hodinami
Nové napětí v Hormuzském průlivu. Trump zmínil palbu na lodě, Írán reaguje
před 6 hodinami
Hasiči dostali požár v Českém Švýcarsku pod kontrolu. Zásah pokračuje
před 7 hodinami
Předpověď počasí: Co přinese další prodloužený víkend?
včera
Do davu lidí v německém Lipsku vjelo auto. Na místě byli mrtví a zranění
včera
Moskva je před oslavami Dne vítězství každou noc pod ukrajinským útokem
včera
Kdo otrávil dětskou výživu? Podezřelým je rodák ze Slovenska, mohlo jít o osobní mstu
včera
CNN: Putin čelí rostoucí paranoie. Chorobně se bojí atentátu
včera
Tři mrtví, další mohou následovat. Co jsou hantaviry, které ohrožují cestující na výletní lodi?
včera
Carney: Evropa se nepodrobí brutálnímu světu, stane se základnou pro obnovu mezinárodního řádu
včera
Nagyová dostala za kauzu Čapí hnízdo podmínku. Selhání justice, opáčil Babiš
včera
Policie obvinila exministra Pavla Blažka v bitcoinové kauze
včera
Vláda schválila obnovení povinného EET. Vrací také školkovné
včera
Trump stupňuje tlak na OSN. Už tak čelí bezprostřednímu finančnímu kolapsu varuje Guterres
Administrativa prezidenta Donalda Trumpa stupňuje tlak na OSN a mezinárodní humanitární sektor. Pod hrozbou dalších rozpočtových škrtů prosazuje novou strategii „obchod místo pomoci“ (trade over aid), která má upřednostňovat zájmy amerických firem a volný trh před tradiční rozvojovou asistencí. Tento posun vyvolává u expertů obavy z globálního dominového efektu, který by mohl stát životy milionů lidí.
Zdroj: Libor Novák