NÁZOR: V Německu zvítězily progresivní síly. Vláda brzy nevznikne, míní profesor

Nedělní volby v Německu rozhodly, kdo nahradí odcházející kancléřku Angelu Merkelovou, připomíná historik Matt Fitzpatrick v komentáři pro server The Conversation. Profesor z Flindersovy univerzity z velmi těsného výsledku vyvozuje, že zformovat novou vládu potrvá týdny, možná i měsíce.

Zvítězily progresivní síly

Středo-levicoví sociální demokraté (SPD) i Zelení posílili o více než 5 %, vyzdvihuje profesor. Podotýká, že středo-pravicoví křesťanští demokraté (CDU) zaznamenali nejhorší výsledek v poválečné historii, když obdrželi jen 24,1 % hlasů, což znamená, že SPD se ziskem 25,8 % bude mít právo pokusit se sestavit vládní koalici.

Málokdo přitom před rokem očekával, že by se SPD pod Olafem Scholzem v takové pozici ocitla, a protože strana byla dlouho menším koaliční partnerem CDU, experti pochybovali, že dokáže čelit možnému odlivu voličů k Zelený a více centristické CDU, nastiňuje autor komentáře. Konstatuje, že nedělní volby ale ukázaly odolnost SPD na fragmentující se voličské scéně.

"Merkelová oznámila svůj odchod v roce 2018, tudíž CDU měla dost času na přemýšlení o nástupnictví," pokračuje Fitzpatrick. Poukazuje, že v posledních letech strana experimentovala se dvěma centristy v merkelovském stylu, nejprve s Annegret Kramp-Karrenbauerovou, která však opustila stranické vedení v roce 2020 poté, co CDU během zemských voleb v Duryňsku nadbíhala krajní pravici.

V dalším, pro CDU destabilizujícím vnitrostranickém hlasování se novým lídrem stal Armin Laschet, jehož preferovali straničtí funkcionáři, zatímco mnozí voliči CDU by upřednostnili bavorského premiéra Marcus Södera, který se však o roli lídra přestal v dubnu ucházet, vysvětluje historik. Dodává, že Laschetův usedlý politický styl nedokázal dodat předvolební kampani spád a v obtížných dobách zjevně více rezonovala nenucená přitažlivost Scholze a naléhavé apely Zelených.  

Profesor přesto nepovažuje slova o "triumfu" SPD a "propadáku" CDU za výstižná. "Ve skutečnosti dělí tyto dvě strany méně než 2 % a jen ony získaly okolo 50 % všech hlasů - což jen těsně stačí na další velkou koalici," upozorňuje Fitzpatrick. Připomíná, že Scholz v poslední předvolební debatě sice preferoval vládu se Zelenými, tyto dvě strany však dohromady většinu nedají a budou potřebovat třetího partnera.

Zformovat vládu nebude lehké

Koaliční vlády jsou v Německu běžné, ale zformování nové nebude jednoduché, očekává historik. Podotýká, že koaličních možností je hodně a jejich pracovní názvy se odvíjejí od barev, které jsou spojovány s jednotlivými stranami.

Možnostmi jsou další velká koalice SPD a CDU, "Keňa" (SPD, CDU a Zelení), případně "Jamajka" (CDU, Zelení a protržní Svobodná demokratická strana FDP) a zřejmě i "semafor" (SPD, Zelení a FDP), nastiňuje akademik. Dodává, že mnozí tipovali ještě červeno-rudo-zelenou koalici, v níž by vedle SDP a Zelených zasedla poprvé na spolkové úrovni i socialistická Die Linke, avšak toto uspořádání by Scholzovi k většině nestačilo.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Koaliční vyjednávání v kuloárech již běží a hlavní strany začínají oznamovat své podmínky pro vstup do vlády, uvádí Fitzpatrick. Připomíná, že během posledních podobných rozhovorů v roce 2017 FDP upřednostnila volnotržní purismus před účastní v kabinetu a nebylo by překvapivé, pokud by tak učinila i nyní, jelikož její vedení zjevně vylučuje koalici "semafor", která by nepřistoupila na dostatečné snížení daní.

Volby se proměnily v noční můru pro Die Linke, která přišla o téměř polovinu hlasů a jen díky složitému volebnímu systému zasedne v parlamentu navzdory tomu, že obdržela méně než požadovaných 5 %, konstatuje historik. Doplňuje, že celkově oslabila i krajní pravice.

Krajně pravicová Alternativa pro Německo (AfD), kterou autor komentáře označuje za největší hrozbu pro německou demokracii, přesto získala 10,5 % hlasů a především na východě země si vedla znepokojivě dobře. Stranu přitom navzdory stereotypům nevolili důchodci s nostalgií po východoněmeckém komunistickém režimu, ale spíše Němci mladšího a středního věku, kteří odmítají migraci, protikoronavirová opatření a systém jako takový, vysvětluje profesor.

"Všechny ostatní strany zcela vylučují politickou spolupráci s tímto vyděděncem, což je povzbudivý signál po debaklu v Duryňsku v roce 2020, kde CDU a FDP flirtovaly s využitím hlasů AfD pro svou zemskou vládu," pokračuje Fitzpatrick. Doplňuje, že mainstreamem se naopak v Německu stává zelená politika.  

Zelení sice na jednu stranu chovali naději, že volby vyhrají, a přestože k tomu se 14,6 % hlasů měli daleko, kampaň se vedla "na jejich území", kdy všechny strany musely vyložit své plány, jak Německo dosáhne uhlíkové neutrality a přejde na zelenou ekonomiku, uvádí historik. Soudí, že nedělní výsledek Zelených znamená, že Německo bude tyto cíle podporovat i nadále.

Související

Olaf Scholz, II. summit Evropského politického společenství (EPC) (Kišiněv, 1. června 2023).

Bez bezpečnosti je všechno k ničemu prohlásil Scholz. Vysvětlil, proč je Rusko i přes obrovské ztráty aktivní

Německý kancléř Olaf Scholz vyzval partnery z EU, aby v zájmu vlastní bezpečnosti zintenzivnili finanční pomoc Ukrajině v jejím boji proti agresi Ruska. Německo letos téměř zdvojnásobilo vojenskou pomoc na více než sedm miliard eur, přičemž závazky na příští roky představují šest miliard eur, uvedl Scholz v sobotu během svého vystoupení na Mnichovské bezpečnostní konferenci.  

Více souvisejících

Německo CDU Sociálnědemokratická strana Německa (SPD) Grüne (němečtí Zelení) FDP (Svobodná demoratická strana Německo)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

AC Sparta Praha, stadion na Letné

Sparta postoupila do osmifinále Evropské ligy. Galatasaray porazila i díky přesilovce jasně 4:1

O velkém úspěchu může mluvit český klubový fotbal poté, co ve čtvrtek Sparta doma na Letné nakonec celkem jasně porazila turecký Galatasaray Istanbul 4:1 a v součtu s předešlým venkovním výsledkem (3:2 pro Galatasaray) tak postoupila do osmifinále Evropské ligy. V osmifinále dvou evropských soutěží (Evropská liga a Konferenční liga) se tak nacházejí hned tři čeští zástupci. Kromě Sparty se v osmifinále EL představí také Slavia, v osmifinále EKL pak Plzeň.

před 1 hodinou

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Dva roky války na Ukrajině: Putinovy lži, brutální bitvy a konec v nedohlednu

Před dvěma lety ruské jednotky překročily hranice suverénní Ukrajiny. Hned brzy ráno první šrámy války utrpěla řada měst v čele s Kyjevem, Charkovem či Oděsou. Ruské rakety začaly nevybíravě brát životy mužů, žen a dětí. Dne 24. února 2022 se rozhořel největší konflikt v Evropě od konce druhé světové války.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Španělská chřipka

Španělská chřipka si nedala pokoj, před 105 lety opět udeřila. Komu se stala osudnou?

V prvních měsících roku 1919, tedy před 105 lety, začala po krátké pauze ve světě znovu řádit španělská chřipka. Obávaná nemoc tehdy udeřila již ve třetí vlně, a ačkoliv se už neprojevila v plné síle, znovu zabíjela. V některých zemích se nemocnice rychle plnily nakaženými, nestíhaly se vyrábět rakve pro oběti epidemie, umírali významní státníci nebo třeba umělci.

před 8 hodinami

Policie ČR

Muž z Plzeňska vyhrožoval střelbou. Doma měl granátomet

Policie po tragickém prosincovém útoku na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy poměrně často zasahuje proti lidem, kteří vyhrožují tím, že se stane něco podobného. Strážci zákona v tomto týdnu zadrželi muže, který hrozil střelbou a zároveň měl doma protitankový granátomet.

před 8 hodinami

Fotbal, ilustrační fotografie.

František Straka se vrací k trenérskému kormidlu. Míří na Slovensko zachraňovat další klub

Bývalý trenér Sparty, Slavie i české fotbalové reprezentace František Straka byl po čase opět povolán do služby a opět na Slovensko. Tam se vrací po roce, kdy ho povolal Trenčín nacházející se tehdy na předposledním místě tabulky slovenské ligy, aby ho zachránil. To se povedlo, když Trenčín nakonec skončil devátý a to poté, co Straka se svými svěřenci dokázal uhrát 14 bodů během osmi duelů. Nyní ho čeká podobná záchranářská mise, přičemž bude pro změnu trénovat Michalovce.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Konec v nedohlednu. Ohlédnutí za dvěma roky války na Ukrajině

Uplynuly dva roky od zahájení otevřené vojenské agrese Ruska vůči Ukrajině. Konflikt si za tu dobu vyžádal téměř jistě šestimístný počet životů. Zahynuly také tisíce, v drtivé většině případů ukrajinských civilistů. Více než 3,5 milionu lidí před boji uprchlo z domovů. Válka, jejíž konec není v dohledu, nadále představuje jeden z hlavních zdrojů mezinárodního napětí. Během 24 měsíců o ní bylo v tuzemském veřejném prostoru napsáno a řečeno mnohé. Potvrdila se přitom jen malá část predikcí a interpretací. Pochmurné výročí tak může komentátorům a analytikům nabídnout dobrý moment pro kritické zhodnocení svých slov. 

před 11 hodinami

včera

Sebastian Kurz

Bývalý rakouský kancléř Sebastian Kurz byl odsouzen

Bývalý rakouský kancléř Sebastian Kurz byl shledán vinným z křivé výpovědi, když před parlamentním vyšetřovacím výborem minimalizoval svou roli při jmenování dozorčí rady významné státní investiční společnosti ÖBAG. 

včera

včera

Kritik Kremlu Alexej Navalnyj

Navalného tým nabízí odměnu za informace, které objasní jeho "vraždu"

Spolupracovníci ruského opozičního vůdce Alexeje Navalného nabízejí odměnu ve výši 20 000 eur za jakékoli informace související s jeho "vraždou" ve vězeňském táboře IK-3 za polárním kruhem. Tuto výzvu adresovali příslušníkům ruské armády, policie, zaměstnancům Federální bezpečnostní služby (FSB), Vyšetřovacího výboru (Sledkem) a prokuratuře.

včera

Tajný obřad, nebo tělo Navalného zůstane ve věznici. Jeho matka dostala na rozhodnutí tři hodiny

Ruské úřady daly ultimátum matce zesnulého opozičního vůdce Alexeje Navalného: buď souhlasí s tajným pohřbem svého syna bez účasti veřejnosti, nebo bude Navalnyj pochován ve vězení, kde před týdnem zemřel za nejasných okolností. Uvedla to Navalného mluvčí Kira Jarmyšová, podle níž Ljudmila Navalná toto ultimátum odmítla.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy