UNHCR požaduje, aby Maďarsko zrušilo nová pravidla pro žadatele o azyl

Úřad vysokého komisaře pro uprchlíky (UNHCR) vyzval vládu maďarského konzervativního premiéra Viktora Orbána, aby zrušila nedávné zpřísnění pravidel pro žadatele o azyl. Některé jejich části mohou podle UNHCR porušovat mezinárodní právo, informovala dnes agentura Reuters.

Viktor Orbán, maďarský premiér
doporučujeme

Maďarsko sice minulý měsíc v důsledku rozsudku Soudního dvora EU zrušilo takzvané tranzitní zóny na hranici se Srbskem, kde migranti přebývali v podmínkách podobných těm ve vězení, zostřilo ale pravidla pro podávání žádostí o azyl. Ty je možné nově podávat jedině na maďarských velvyslanectvích a konzulátech v sousedních zemích a ne na hranicích. Podle agentury Reuters tak Orbánova vláda prakticky znemožnila uprchlíkům o právní ochranu žádat.

Nové maďarské předpisy podle UNHCR "mohou pro uprchlíky znamenat nebezpečí, že budou čelit nucenému navracení a špatnému zacházení, což by vedlo k porušení Úmluvy o právním postavení uprchlíků z roku 1951 a dalších mezinárodních a regionálních dokumentů o ochraně lidských práv, k nimž se Maďarsko přihlásilo". Organizace také připomíná, že přístup na dané území "je základním předpokladem k tomu, aby šlo využít práva usilovat o získání azylu".

Úřad po Budapešti chce, aby nová pravidla zrušila a upravila je tak, aby byla v souladu s mezinárodními předpisy ohledně lidských práv a s právem Evropské unie.

Podle mluvčího maďarského kabinetu nová pravidla umožňují migrantům podávat žádosti o azyl "regulovaným způsobem". V e-mailu zaslaném agentuře Reuters napsal, že "ilegální migrace je v rozporu s maďarskými i unijními předpisy. A proto, tak jak si to přejí Maďaři, bude Maďarsko pokračovat v ochraně schengenské hranice před ilegální migrací".

Premiér Viktor Orbán patří mezi nejzarytější odpůrce migrace z oblasti Afriky a Blízkého východu. Za to na jednu stranu sklízí kritiku v zahraničí, na stranu druhou si prostřednictvím této tvrdé politiky udržuje podporu mezi maďarskými voliči.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Přibylo 2198 nakažených. Cestování mezi okresy v noci skončí. Po 254 dnech…

11.04.2021 22:00 Aktualizováno Za sobotu přibylo 2198 nakažených. O půlnoci na pondělí v Česku po půl roce končí nouzový stav.…

Macron má podle průzkumu největší šance na výhru ve volbách v roce 2022

11.04.2021 15:34 Rok před prvním kolem prezidentských voleb ve Francii všechny scénáře slibují postup do druhého…

Česko příští týden navštíví nový slovenský premiér Heger

11.04.2021 15:11 Českou republiku příští týden navštíví nový slovenský premiér Eduard Heger. Setká se mimo jiné s…

Důchodce na severu Itálie zastřelil čtyři lidi

11.04.2021 13:00 Penzista zastřelil svou ženu, postiženého syna a manželský pár ze sousedství v širší aglomeraci…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama