Podle předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové bude možné v Evropské unii v létě cestovat buď s očkovacími pasy nebo negativními testy. Předsedkyně EK to uvedla po jednání s portugalským premiérem Antóniem Costou, napsala agentura AP.
O zavedení evropských očkovacích osvědčení, která by nahradila negativní testy, žádají země v jižní Evropě. Chtějí tímto způsobem podpořit cestovní ruch. K pasům je ale skeptická Světová zdravotnická organizace (WHO).
"Je vždy možné vytvořit kombinaci osvědčení (o očkování) či negativních testů na covid, pokud očkování nebude dostupné v rozsáhlé míře," uvedla von der Leyenová. Podle ní je nutné najít rovnováhu mezi oběma prostředky. Kombinace osvědčení a testů by podle předsedkyně EK mohla umožnit obnovu letního cestovního ruchu. O zavedení společného evropského očkovacího osvědčení by měli jednat nejvyšší představitelé členských států EU příští týden.
S návrhem na zavedení očkovacích osvědčení přišlo tento týden Řecko. Podle řeckého návrhu by držitelé těchto osvědčení mohli cestovat po Evropské unii bez dalších omezení.
Podle portugalského premiéra Costy, jehož země předseda Evropské radě, je nutné zajistit, aby cestování mezi členskými zeměmi bylo v létě "hladké". "Pro členské státy, jako je Portugalsko a Řecko, kde má cestovní ruch vysoký podíl v hospodářství, je nezbytné, aby se všichni cítili bezpečně při cestování," uvedl Costa. I Costa se vyslovil pro souběh očkovacích pasů a povinností neočkovaných osob prokázat se testem.
K návrhu, aby potvrzení o očkování nahradila negativní test, je opatrná Světová zdravotnická organizace. "Prokázání očkování by nemělo zbavit mezinárodní cestující povinnosti dodržovat další opatření pro snížení rizika," uvedla rada odborníků WHO. Podle ní není stále dostatečně prokázáno, zda a v jaké míře mohou očkovaní lidé přenášet koronavirus.
Očkování proti koroanviru začalo v celé Evropské unie na konci loňského roku, není ale jasné, kolik lidí se podaří do léta imunizovat, uvedla agentura AP.
Související

EU nutně potřebuje peníze, kde je ale vzít? Zvažuje, že se inspiruje v USA

EU musí být autonomní. Na USA se spoléhat nemůžeme, prohlásila von der Leyenová
Ursula von der Leyenová , António Costa , EU (Evropská unie) , cestování , očkování
Aktuálně se děje
před 24 minutami

Tureckem otřásají masivní demonstrace. Úřady se po zatčení Erdoganova rivala snaží blokovat sociální sítě
před 1 hodinou

Kanadský premiér Carney vyhlásil termín voleb. Chce mandát pro boj s Trumpem
před 2 hodinami

Auto najelo v pražské Hostivaři na tramvajovou zastávku. Několik zraněných
před 4 hodinami

Palestina zveřejnila nové statistiky. Počet lidí zabitých Izraelci v Pásu Gazy je enormní
před 5 hodinami

Termín stanoven. Bílý dům oznámil, do kdy chce rozsáhlou dohodu o příměří mezi Ruskem a Ukrajinou
před 7 hodinami

Klíčový moment pro Evropu: Německo odemyká miliardy eur na posílení armády
před 8 hodinami

Papež František se po propuštění z nemocnice objevil na veřejnosti. Má viditelné problémy
před 8 hodinami

Předpověď počasí prochází revolucí. Umělá inteligence strčí meteorology do kapsy
před 10 hodinami

Čeští vojáci by měli být součástí mírových sil na Ukrajině, míní Pavel
před 10 hodinami

Plán EU na vojenskou pomoc Ukrajině se rozpadá
před 12 hodinami

Rusko zaútočilo na Kyjev, zatímco USA a Ukrajina zahajují jednání v Saúdské Arábii
před 13 hodinami

Putin není špatný člověk, je chytrý a mám ho rád, prohlašuje Tumpův vyslanec Witkoff
před 14 hodinami

Jarní počasí dorazí příští týden v plné síle
včera

Papež František bude propuštěn z nemocnice
včera

Fico táhne zemi k Rusku, kam ale skutečně chtějí patřit Slováci? Nový průzkum to ukázal
včera

Trump chce mír. Putin má ale úplně jiné plány, a pokud vyjdou, svět už nikdy nebude stejný
včera

Fotbal jako téma pro poslance. Tématem byly policejní zásahy po zápasech
včera

Zelenskyj přelstil Putina, obnovil vztahy s Trumpem
včera

Američtí demokraté jsou po porážce Harrisové v koncích. Nedokáží oslovit ani své voliče
včera
Ukrajina "souhlasila" s uspořádáním prezidentských voleb, prohlásil Witkoff. Důkazy nemá
Zvláštní vyslanec amerického prezidenta Donalda Trumpa, Steve Witkoff, prohlásil, že Ukrajina "souhlasila" s uspořádáním prezidentských voleb. Svá tvrzení však nepodložil konkrétními důkazy ani podrobnostmi.
Zdroj: Libor Novák