Ve Francii se opět protestuje kvůli důchodové reformě, Macron odmítá ustoupit

Novými demonstracemi a omezeními v dopravě dnes ve Francii pokračuje stávka pracovníků státní sféry vyvolaná vládním plánem důchodové reformy. Na železnici je v provozu oproti normálu 60 procent rychlovlaků TGV a méně než polovina běžných souprav, výrazně zůstává narušená hromadná doprava v Paříži. Hlavním městem odpoledne společně vyrazili na pochod železničáři a stoupenci tzv. hnutí žlutých vest, informovala francouzská média.

Stávka v dopravě začala 5. prosince a vstoupila tedy už do 24. dne. Délkou tento týden překonala podobný protest z roku 1995, kdy železničáři, pracovníci pařížského dopravního podniku a úředníci nakonec přinutili vládu stáhnout plán důchodové reformy.

Současný kabinet i prezident Emmanuel Macron ale zatím dávají najevo odhodlání neustoupit odborům a pokračovat ve snaze nahradit univerzálními pravidly stávající penzijní systém s řadou speciálních režimů.

Nepokoje by se tak brzy mohly vyrovnat rekordnímu 28dennímu protestu z přelomu let 1986 a 1987, kdy pracovníci hromadné dopravy stávkovali kvůli platům a pracovním podmínkám.

Na dnešek byly opět ohlášeny manifestace po celé Francii, kromě metropole také v Lyonu, Nice, Rennes nebo Amiens, lidé se dopoledne shromáždili také v řadě menších měst. Televize BFM TV psala o "zahřívacím kole" před rozsáhlejší mobilizací plánovanou na 9. ledna.

V Paříži u nádraží Gare du Nord začal krátce po 13:00 SEČ protestní pochod směřující na jih ke stanici metra Châtelet. Podle agentury AFP bylo v davu také na 300 "žlutých vest" včetně jednoho z lídrů tohoto protivládního hnutí Jérôma Rodriguese.

#GiletsJaunes march in #Paris in the 59th consecutive week of the protests against Macron's disastrous Neoliberal Globalist policies that have caused so much poverty & misery in France.Gare du Nord.#Grève28Décembre#Acte59pic.twitter.com/dEMfYPNxne

— Ian56 (@Ian56789) December 28, 2019

Pařížané i turisté navštěvující hlavní město se opět potýkají s výpadky v hromadné dopravě, tentokrát zůstalo zcela zavřených šest ze 16 linek metra, část pak funguje jen v omezeném režimu. U státních drah SNCF v pátek podíl stávkujících zaměstnanců klesl na 8,5 procenta a před víkendem železniční podnik avizoval, že oproti stálým jízdním řádům vyjede šest z deseti souprav TGV, 30 až 40 procent příměstských vlaků a asi 30 procent běžných meziměstských spojů.

"SNCF dělá vše pro to, aby co možná nejvíce omezila komplikace, jak činil také minulý týden. Stále jsou tady problémy pro spoustu Francouzů, ale situace odpovídá tomu, co SNCF ohlásil," uvedla dnes ministryně životního prostředí Élisabeth Borneová. Při dopolední návštěvě pařížského nádraží Gare de l'Est dodala, že situace na železnicích se zlepšuje.

Související

Více souvisejících

demonstrace ve Francii Demonstrace v Paříži důchodová reforma Emmanuel Macron

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

Policie Rusko, ilustrační foto

Aktivisté zveřejnili počet zadržených během pohřbu Navalného

Během pohřbu ruského opozičního politika Alexeje Navalného došlo k zadržení více než 100 lidí v různých městech napříč Ruskem. Podle médií to uvedl lidskoprávní projekt OVD-Info, který monitoruje počty zadržených během protestů a poskytuje právní pomoc.

včera

Olaf Scholz na MSC 2023. Je německý sociálnědemokratický politik, od prosince 2021 kancléř Spolkové republiky Německo.

Kauza Taurus: Politici mluví o vážném problému, situace je vážná

Německý kancléř Olaf Scholz v sobotu uvedl, že země vyšetřuje "velmi závažné" úniky z armády a přislíbil rychlé objasnění po zveřejnění nahrávky z diskuse vysoce postavených představitelů německé vzdušných sil o podpoře Ukrajiny na ruských sociálních sítích. 

včera

včera

Olaf Scholz

Německem hýbe kauza Taurus. Rusko zveřejnilo odposlechy z tajné armádní schůzky

Kancléř Olaf Scholz oznámil, že Německo provádí vyšetřování vážného úniku informací z jednání vysokých představitelů svého letectva. Později ministerstvo obrany potvrdilo, že rozhovor těchto příslušníků byl odposloucháván. Zvukový záznam asi třicetiminutového rozhovoru byl v pátek zveřejněn šéfredaktorkou ruské televize RT Margaritou Simonjanovou. Důstojníci diskutovali o možnosti, jak by Ukrajina teoreticky mohla využít německé střely. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Martin Kupka

2300 korun za dálniční známku je jen začátek. Kupka oznámil další zdražení

Cena dálniční známky by měla být od ledna příštího roku opět zvýšena, a to v souladu s vývojem inflace. Uvedl to ministr dopravy Martin Kupka (ODS) v dnešním pořadu Týden v politice České televize. Přesný nárůst ceny, o který se dálniční známka zvýší, má být zveřejněn ve druhé polovině příštího roku. Poslední změna ceny nastala 1. března, kdy roční kupon zdražil z 1500 na 2300 korun.

včera

včera

včera

včera

Joe Biden

Svět po masakru v Pásmu Gazy doufá v příměří s Izraelem

Katar, Egypt i USA se v současnosti zapojují do jednání o příměří mezi Izraelem a palestinským militantním hnutím Hamás. Po masakru u humanitárního konvoje, který si vyžádal stovky zraněných a přes 115 mrtvých, poukazují na naléhavou potřebu co nejdřívějšího uzavření jednání a rozšíření humanitární pomoci proudící do Pásma Gazy.

včera

včera

Bytovým domem v Petrohradě otřásl výbuch. Zřejmě šlo o útok Ukrajinců

V obytném domě v ruském městě Petrohrad došlo v sobotu ráno k výbuchu. Jak informovala místní média, budovu před tím pravděpodobně zasáhl dron. Uvedl to server Ukrajinska pravda.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy