Vakcína do konce roku? Von der Leyenová prozradila víc a varuje Maďarsko

Předsedkyně Evropské komise (EK) pohrozila Maďarsku, že pokud jeho opatření přijatá v boji proti šíření koronaviru překročí povolenou mez, hrozí mu řízení pro porušování unijních smluv.

Přidejte svůj názor 401 komentářů

Von der Leyenová varuje Maďarsko a doufá ve vakcínu do konce roku
doporučujeme

Ursula von der Leyenová to podle agentury DPA uvedla v rozhovoru s nedělníkem Bild am Sonntag, kde se také svěřila, že vakcínu proti koronaviru by se mohlo podařit vyvinout do konce letošního roku.

Evropská komise nyní přezkoumává nouzová opatření ve všech členských zemích, kterých se to týká, aby zjistila, jestli některá nejdou proti demokratickým hodnotám a základním právům. Kritizované zatím v tomto ohledu bylo především Maďarsko, jehož premiér Viktor Orbán může díky novému zákonu zemi v době nouzového stavu řídit pomocí dekretů.

"Jsem připravena jednat, pokud omezení překročí povolenou míru,“ řekla von der Leyenová listu. "Potom existuje riziko řízení pro porušování unijních smluv," pokračovala s tím, že je v pořádku, pokud členské státy EU reagují na krizi pomocí mimořádných opatření. Ta ale musí být "přiměřená, časově omezená a demokraticky kontrolovaná." Komise to sleduje ve všech zemích "ale na Maďarsko se z důvodu minulých kritických zkušeností zaměřujeme zvlášť důkladně,“ zdůraznila předsedkyně EK.

Von der Leyenová také uvedla, že dva evropské výzkumné týmy učinily velký pokrok ve vývinu vakcíny proti koronaviru. "Plánují, že brzy zahájí klinické testy," řekla šéfka EK. Než se bude látka moci začít masově vyrábět, budou ještě potřeba další kroky, ale von der Leyenová doufá, že vakcína by mohla být hotová koncem roku a dodala, že EU už jedná s výrobci, aby mohla spustit rychlou očkovací kampaň.

Loading...
Vstupte do diskuze (401)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Covid-19 sužuje svět už půl roku: Šest milionu nakažených, téměř 370 tisíc…

31.05.2020 08:56 Nový typ koronaviru se objevil počátkem loňského prosince v Číně, šířit se začal z…

V Německu vzrostl počet nakažených koronavirem, reprodukční číslo je vyšší…

31.05.2020 08:12 V Německu přibylo za posledních 24 hodin 286 případů nákazy koronavirem, což je téměř o 500 méně…

Jak rozvrátit Libyi? Ministerstvo USA varuje před zákeřnou metodou Ruska

30.05.2020 21:54 Aktualizováno Maltské úřady zadržely falešné bankovky libyjské měny v hodnotě přibližně 1,1 miliardy dolarů (cca…

Epidemie ve Francii polevuje. Denní počet úmrtí na covid-19 se drží pod…

30.05.2020 20:09 Ve francouzských nemocnicích zaznamenali v minulých 24 hodinách 57 úmrtí s covidem-19. Denní počet…

Související:

Právě se děje

Další zprávy