Vycházející hvězda CDU: Ministr Spahn předstihl v popularitě Merkelovou, ukazuje průzkum

Německou kancléřku Angelu Merkelovou předstihl v oblíbenosti ministr zdravotnictví Jens Spahn. S odkazem na průzkum veřejného mínění společnosti Kantar, jehož výsledky byly dnes zveřejněny, o tom informovala agentura Bloomberg. Podle ní má čtyřicetiletý politik potenciál stát se dalším lídrem největší evropské ekonomiky.

Spahna někteří politologové považují za vycházející hvězdu Křesťanskodemokratické unie (CDU). Obecně se má za to, že zásadním způsobem přispěl k relativně úspěšnému přístupu Německa k řešení pandemické situace, napsala agentura Bloomberg.

V průzkumu společnosti Kantar, který zveřejnil deník Bild, odpovědělo 52 procent dotazovaných, že Spahn by měl hrát v roce 2021 v německé politice důležitou roli. Před rokem tak odpovědělo 28 procent respondentů. Obdobnou váhu v dotazníku přisoudilo současné kancléřce 51 procent dotazovaných, tedy o 11 procentních bodů více než minulý rok.

Plötzlich ist Spahn beliebtester Politiker Deutschlands https://t.co/ohIZPnASxG pic.twitter.com/jLEWTg0Xu0

— WELT (@welt) December 27, 2020

"Vítězem se letos jasně stal Spahn," řekl Bildu Torsten Schneider-Haase ze společnosti Kantar. "Z pohledu lidí činí dobrá protikoronavirová opatření," dodal.

Merkelová, která v čele Německa stojí přes 15 let, bude funkci kancléřky zastávat do příštích voleb, které se mají konat v září 2021. Její domovská strana CDU si nového lídra a možného budoucího kancléře zvolí na virtuálním kongresu příští měsíc.

Spahn by rád v čele strany viděl ministerského předsedu Severního Porýní-Vestfálska Armina Lascheta, kterému poskytl podporu. O funkci předsedy CDU, která do kancléřství otevírá dveře, se dále hodlá ucházet dlouhodobý sok Merkelové Friedrich Merz a šéf zahraničního výboru Spolkového sněmu Norbert Röttgen.

Nevyřešenou otázkou v CDU nicméně zůstává, zda by strana neměla přenechat kancléřskou kandidaturu své bavorské sestře, tedy Křesťanskosociální unii (CSU) bavorského premiéra Markuse Södera.

Toho v průzkumu společnosti Kantar schválila polovina dotazovaných a je tak letos třetím nejpopulárnějším německým politikem. Čtvrtou příčku obsadil se 47 procenty vicekancléř a ministr financí Olaf Scholz, kterého si jako kandidáta na kancléře vybrala sociální demokracie SPD. Merz získal 37 procent (šestý), Laschet 31 procent (osmý) a Röttgen 29 procent (devátý).

Třebaže Spahn podpořil Lascheta, Bloomberg nevylučuje možnost, že by se nynější ministr zdravotnictví mohl stát konzervativním kandidátem na kancléře, pokud bude mít největší šanci na výhru.

Související

Více souvisejících

Angela Merkelová Jens Spahn (CDU) CDU Německo průzkumy

Aktuálně se děje

před 45 minutami

Aktualizováno před 58 minutami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Teroristé Hamásu

Dohoda o příměří se bortí. Hamás nesplní požadavky Izraele, ten odmítl jednat

Palestinské radikální hnutí Hamás odmítlo vyjednávat o požadavcích Izraele, které byly podmínkou účastí izraelské delegace na jednáních o nové dohodě o příměří v egyptském Káhiře. Izrael tak v neděli nevyšle svou delegaci do Káhiry, informoval zpravodajský web The Times of Israel s odvoláním na nejmenovaného vládního úředníka.

před 3 hodinami

Jozef Síkela

Síkela: Česko se odkloní od uhlí do roku 2033

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela chce připravit do poloviny roku 2025 zákon, který by zajistil řízený odchod od uhlí v energetice do roku 2033. Tento plán oznámil v pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 11 hodinami

Pozemní síly IDF operují v severním pásmu Gazy, jak ukazuje tato fotografie (Gaza, 7. listopadu 2023).

Izraelská armáda dočasně přerušuje operace v části Pásma Gazy

V rámci snahy usnadnit dodávky humanitární pomoci, izraelská armáda dočasně přeruší své operace ve městech Rafáh a Dajr al-Balah v Pásmu Gazy. Toto opatření platí od soboty do čtvrtka od 09:00 do 14:00 SEČ, aby civilisté mohli bezpečně dosáhnout distribučních center. 

před 12 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

Policie Rusko, ilustrační foto

Aktivisté zveřejnili počet zadržených během pohřbu Navalného

Během pohřbu ruského opozičního politika Alexeje Navalného došlo k zadržení více než 100 lidí v různých městech napříč Ruskem. Podle médií to uvedl lidskoprávní projekt OVD-Info, který monitoruje počty zadržených během protestů a poskytuje právní pomoc.

včera

Kauza Taurus: Politici mluví o vážném problému, situace je vážná

Německý kancléř Olaf Scholz v sobotu uvedl, že země vyšetřuje "velmi závažné" úniky z armády a přislíbil rychlé objasnění po zveřejnění nahrávky z diskuse vysoce postavených představitelů německé vzdušných sil o podpoře Ukrajiny na ruských sociálních sítích. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy