Moskva/Praha - Český prezident Miloš Zeman dnes ve Státním historickém muzeu na Rudém náměstí v Moskvě otevřel výstavu s názvem Poklady Pražského hradu. Zvlášť hodnotnými exponáty jsou relikviář sv. Kateřiny podle návrhu Petra Parléře nebo šperkovnice ze 17. století.
Tyto předměty pocházejí ze Svatovítského pokladu, který spravuje Metropolitní kapitula u sv. Víta. Soubor exponátů ze sbírek Správy Pražského hradu zase odkazuje na atmosféru sídla českých panovníků a je uspořádán tak, aby vytvořil pomyslnou pozvánku k návštěvě hradního areálu.
Otevření expozice se zúčastnila ruská vicepremiérka Olga Goloděcová. Výstavu z Prahy do Moskvy přivezl Zemanův prezidentský speciál jako odpověď na přehlídku exponátů z dynastie carského rodu Romanovců, kterou Pražané měli možnost zhlédnout před šesti lety. Náklady na uspořádání výstavy hradí společně Správa Pražského hradu a moskevské muzeum.
Předmětem zvláštního zájmu Rusů bude nepochybně soubor textilií spojených se svatou Ludmilou a její relikviářová busta z první čtvrtiny 14. století. Patronka české země, zvaná v Rusku často Ludmila Česká, je důležitou světicí i pro ruské pravoslaví. Jako první svatořečenou ženu ji uctívají všichni pravoslavní Slované.
Od původního záměru přivézt do Moskvy i lebku sv. Ludmily organizátoři expozice nakonec upustili. Transport relikvie nevyčíslitelné hodnoty do některého z moskevských chrámů by byl mimořádně náročný, stejně jako orgnizační zvládnutí předpokládaného náporu ruských poutníků.
Návštěvníci výstavy budou mít možnost vidět i mladší exponáty, například obrazy Marie Terezie s rodinou nebo posledního českého krále korunovaného na Hradě Ferdinanda Dobrotivého.
Související
Kreml hraje nebezpečnou hru. Putin nabídl Moskvu pro jednání se Zelenským
Fico je v Moskvě. Pobaltí mu bránilo, letadlo zvolilo jinou trasu
Moskva , výstavy , Pražský Hrad , Miloš Zeman , Rusko , historie
Aktuálně se děje
před 8 minutami
Rusko má kapacity napadnout nejen Evropu. Rádo jich využije, když vycítí slabost
před 43 minutami
S Turkem ve vládě nemá problém pouze prezident, ukázal průzkum
před 1 hodinou
Merz na poslední chvíli mění plány. Nečekaně pojede kvůli Ukrajině do Bruselu
před 3 hodinami
Počasí o víkendu: V noci bude mrznout, přes den se citelně oteplí
včera
Pavel v úterý jmenuje Babiše premiérem
včera
Britský expert pro EZ: Globální potravinová bezpečnost bude stabilní, rizikem ale zůstává Putin
včera
Babiš oznámil, že se navždy vzdá Agrofertu
včera
New York Times podává žalobu na Pentagon a Hegsetha
včera
Letadlo se Zelenským pronásledovaly záhadné vojenské drony
včera
Je naprostá iluze věřit, že by Rusko mohlo na Ukrajině prohrát, prohlásil belgický premiér
Aktualizováno včera
Na Hrad dorazil Zůna, Šebestyán a Macinka. Jmenování Turka ministrem není pravděpodobné, řekl Pavel
včera
Macron tajně varoval evropské lídry: Existuje šance, že USA zradí Ukrajinu a Evropu
včera
Amerikou hýbe očkovací kauza: Po vakcíně zemřelo 10 dětí, tvrdí úřady. Důkazy ale nikdo nemá
včera
Král Karel III. pronesl vzácné prohlášení k Ukrajině. Odsoudil Rusko
včera
Zemřel světově proslulý kostýmní výtvarník Theodor Pištěk
včera
Co si myslí Evropané? Bojí se války a Trumpa vnímají jako nepřítele
včera
Eurovize čelí nejtěžšímu rozhodnutí v historii: Rozhodne, zda vyhodí Izrael
včera
Putin nezahálí. Po neúspěšném jednání o Ukrajině míří do Indie
včera
Cesta k míru na Ukrajině je nejistá, varuje Trump. Američtí vyslanci chystají setkání s kyjevským představitelem
včera
Proč rozhovory dosud nic nepřinesly? Putin na mír nespěchá, užívá si pocit, že se ho svět doprošuje
Ruský prezident Vladimir Putin se nejeví jako člověk, který by toužil po rychlé dohodě, spíše si užívá pocit, že je prosí o zvážení mírového návrhu. Pětihodinové setkání, které proběhlo mezi hlavou Kremlu a americkým vyslancem Donaldem Trumpem, jehož zástupcem byl zeť Jared Kushner, nepřineslo navenek žádné významné výsledky. Pro pochopení současné situace a konfliktu na Ukrajině je podle CNN užitečné podívat se na věc Putinovýma očima.
Zdroj: Libor Novák