Podgorica - Uprchlíci se v posledních týdnech nesnaží dostat do EU jen přes Středozemní moře. Na takzvané balkánské trase je opět rušno, proud migrantů se na ní ale stočil jiným směrem. Černá Hora už zvažuje jako krajní opatření stavbu plotu na hranicích s Albánií.
Maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó v pondělí v této souvislosti v Podgorici černohorskému protějšku Srdjanu Darmanovičovi řekl, že Maďarsko je připraveno poskytnout potřebný materiál.
"V některých případech se situace v Řecku zdá být horší, než v roce 2015 (kdy vrcholila migrační krize)," uvedl Szijjártó podle agentury MTI. Poukázal na to, že tentokrát hlavní trasa ilegální migrace vede přes Albánii, Černou Horu a Bosnu a Hercegovinu.
Darmanović k tomu uvedl, že černohorská vláda je připravena svou zemi před nezákonným postupem migrantů chránit. Šéf pohraniční policie Vojislav Dragović nedávno potvrdil zvýšený počet migrantů, kteří letos nelegálně překročili černohorské hranice, nicméně situaci ještě nepovažuje za alarmující. Potvrdil také úvahy o vybudování bariéry s ostnatým drátem na hranici s Albánií, ale jak dodal, mělo by to být až krajní opatření.
Dragović si nicméně postěžoval, že ze sousedních zemí jediná Albánie odmítá respektovat readmisní dohodu a nepřijímá zpět migranty, kteří přešli z jejího území do Černé Hory. Na rozdíl od Srbska a Kosova, které tak činí.
Související
Nebezpečný predátor v dovolenkovém ráji Čechů. Úlovku se divil i rybář
Balkánské státy postihl masivní blackout. Nefungují semafory, MHD ani obchody, na silnicích je chaos
Černá Hora , albánie , Maďarsko
Aktuálně se děje
před 47 minutami
Tornádo na jihu Čech. Meteorologové se obracejí na svědky
před 1 hodinou
Soud rozhodoval o dalším cizinci. Policie ho viní z účasti na útoku v Pardubicích
před 3 hodinami
Na jihu Čech havaroval autobus s cizinci. Zraněných je přes deset lidí
před 4 hodinami
Policie má Útvar svaté Zdislavy. Církev ocenila práci kriminalistů z České Lípy
před 5 hodinami
Babiš přiznal, že Česko asi nedá dvě procenta na obranu. Spoléhá na Trumpa
před 6 hodinami
Rakušané potrestali mladíka, který chtěl útočit na koncertech Taylor Swift
před 7 hodinami
Je to alarmující. Tolik případů eboly za krátký čas ještě nebylo, tvrdí experti
před 7 hodinami
Nedělní bouřky mohou být i velmi silné, varovali meteorologové
před 8 hodinami
Benešova vila je nově v rukou Husitského muzea. Naplnila se závěť jeho manželky
před 9 hodinami
Tragické napadení mezi sousedy v Havířově. Žena útok nepřežila
před 10 hodinami
Příměstské vlakové linky v Praze čeká zásadní změna. Kvůli rekonstrukci nádraží
před 11 hodinami
Babiš nevyloučil Pavlovu účast na summitu NATO. Vláda rozhodne v červnu
před 11 hodinami
Nedělní bouřky mohou být ještě silnější, upozornili meteorologové
včera
Bývalému princi Andrewovi pomáhá nedůvěra svědkyň v britskou policii
včera
Senátoři navrhují na státní vyznamenání i slavné herce
včera
Policie stále vyšetřuje požár v Pardubicích. Zadržela dalšího cizince
včera
ČT poprvé reagovala na Babišova slova. Televize trvá na poplatcích
včera
Opustil nás doktor inženýr. Prezident Pavel reagoval na Hrabětovo úmrtí
včera
Rulík zhodnotil své poslední MS u národního týmu. Je rád za čtvrtfinále
včera
Trumpovo jméno má být odstraněno z názvu Kennedyho centra, rozhodl soud
Americký soud nařídil odstranění jména prezidenta Donalda Trumpa z názvu uměleckého centra Kennedy Center for the Performing Arts. Soud dospěl k závěru, že k přejmenování je nutný souhlas Kongresu. Informovala o tom BBC.
Zdroj: Lucie Podzimková