Vídeň/Berlín - Silné a mnohdy vytrvalé deště způsobují ve střední Evropě rozsáhlé záplavy. V Německu a Švýcarsku už kvůli povodním v posledních dnech zemřeli nebo jsou pohřešováni minimálně čtyři lidé. Z Rakouska je hlášen jeden mrtvý a dva pohřešovaní. Stovky lidí navíc musely opustit své domovy. V některých oblastech hrozí podobná stoletá voda jako v roce 2002. Dvě oběti si vyžádaly také záplavy v České republice.
Hasiči mají plné ruce práce i v Polsku, kde v posledních 24 hodinách zasahovali ve více než 500 případech, hlavně kvůli vyplaveným sklepům. Protipovodňové hráze zpevňují i v Dolním Slezsku, bezprostřední nebezpečí velkých záplav tam ale podle hasičů nehrozí.
Povodňová situace se vyhrotila na jihu Německa, kde řada měst podle agentury DPA vyhlásila poplach před katastrofou. Stoupající hladiny řek zaplavily další ulice v Bavorsku, Sasku a Bádensku-Württembersku. Poplach kvůli povodním vyhlásila například města Pasov, Rosenheim a Chemnitz (Saská Kamenice) či okres Lipsko.
Německá kancléřka Angela Merkelová slíbila nejvíce postiženým spolkovým zemím "plnou podporu". V případě potřeby je prý připravena také nasadit na pomoc armádu. Řada míst v Německu byla kvůli záplavám odříznuta od okolního světa. Úřady v Pasově předpokládají, že hladina Dunaje stoupne až na zhruba 11 metrů. Během stoleté vody v roce 2002 dosáhla 10,81 metru.
V Rakousku podle agentury Reuters zemřel jeden člověk při sesuvu bahna v obci St. Johann nedaleko Salcburku. "Situace se vyhrocuje," uvedl dolnorakouský zemský rada Stephan Pernkopf. Dodal, že na některých místech je třeba počítat se stoletou vodou. Ve všech oblastech kolem Dunaje je v Rakousku vyhlášena výstraha před záplavami.
Také na Slovensku podle serveru aktuality.sk hrozí okresům podél Dunaje záplavy. Slovenský hydrometeorologický ústav pro tyto okresy vydal výstrahu druhého stupně před povodněmi. Druhý stupeň podle úřadu upozorňuje na situaci, která může ohrozit lidskou činnost a způsobit škody na majetku.
Na Ukrajině sobotní bouře připravila o elektřinu stovky obcí. Do 133 vsí, převážně v okolí Kyjeva a Oděsy, se dodávky proudu během dneška ještě nepodařilo zcela obnovit.
Zatímco v Moskvě dnešní předpověď slibovala 26 stupňů Celsia, obyvatele sibiřského Kemerova zaskočilo sněžení a teploty pod nulou. "Sníh v červnu není v naší oblasti vůbec typický," tvrdí místní meteorologové. Nicméně topná sezona tam skončila teprve tento týden.
Související
Počasí se má uklidňovat. Povodňová hrozba vyvrcholí ještě dnes
Novinky o počasí. Meteorologové rozšířili varování před povodněmi
Aktuálně se děje
před 15 minutami
Írán to myslel vážně. Hormuzský průliv je opět uzavřený
před 1 hodinou
Chorý zná trest za plivnutí na soupeře. Nezahraje si jen jeden zápas
před 1 hodinou
Bude to historické. Trump se zasnil při představě jednání s čínským prezidentem
před 2 hodinami
Praha otevřela nový most přes řeku. Od víkendu slouží běžnému provozu
před 3 hodinami
Hormuzský průliv můžeme znovu uzavřít, varoval Írán
před 4 hodinami
Počasí: Teploty o víkendu překonají hranici 20 stupňů, překazit je mohou bouřky
včera
Nebudeme riskovat. Do otevřeného Hormuzského průlivu se lodě nehrnou, mají strach
včera
Žádná krize nehrozí. EU popřela tvrzení IEA o nedostatku leteckého paliva
včera
Vance vyjádřil hrdost nad tím, že USA přestaly darovat zbraně Ukrajině
včera
Delegace EU dorazila do Budapešti. Začalo jednání o restartu napjatých vztahů
včera
Írán už Hormuzský průliv nikdy nezavře, Izrael má zákaz bombardovat Libanon, řekl Trump. NATO vzkázal, ať se do toho neplete
včera
Otevření Hormuzského průlivu zahýbalo trhy. Cena ropy prudce klesá
včera
Hormuzský průliv je s okamžitou platností otevřen pro všechny lodě, oznámil Írán
včera
Za kolik o víkendu natankujete? Ministerstvo zveřejnilo ceny paliv
včera
Tejc oznámil, že kvůli bitcoinové kauze podá trestní oznámení
včera
Česko k zajištění bezpečnosti v Hormuzském průlivu nabídne svůj radar, oznámil Babiš
včera
Kushner a Witkoff jsou amatéři. Situaci v Íránu jen zhoršují, tvrdí zkušení diplomaté
včera
Britové berou ruské výhrůžky vážně. Čelíme hrozbě přímého ruského útoku, zní z vlády
včera
Ukrajina dosáhla historického milníku. Poprvé dobyla nepřátelské pozice jen pomocí robotů a dronů
včera
Procitli už i pravicoví populisté. Dejte od Trumpa ruce pryč, vzkázala Le Penová
Evropští pravicoví populisté, kteří v minulosti vzhlíželi k Donaldu Trumpovi jako ke svému ideovému vzoru, od něj v posledních týdnech dávají ruce pryč. Americký prezident se na starém kontinentu stal natolik kontroverzní postavou, že i jeho nejbližší spojenci ho nyní vnímají spíše jako politickou zátěž. Marine Le Penová, lídryně francouzského Národního sdružení, již svým spolustraníkům jasně vzkázala, že je nutné si od Trumpa udržovat odstup.
Zdroj: Libor Novák