Dohoda Srbsko-Kosovo podepsána. Co je jejím obsahem? Reakce jsou rozporuplné

V pátek uzavřená dohoda o ekonomické normalizaci vztahů mezi Srbskem a Kosovem obsahuje především závazky ohledně infrastrukturních projektů. Její součástí je ale i ujednání o útlumu diplomatických aktivit, které vedou obě země proti sobě navzájem. Americký prezident Donald Trump označil dohodu za "historický" okamžik, srbský prezident za "mimořádný krok kupředu".

Po dvoudenních rozhovorech v Bílém domě, zprostředkovaných americkými představiteli, dospěli srbský prezident Aleksandar Vučić a kosovský premiér Avdullah Hoti k dohodě, která má podle nich přispět k tvorbě pracovních míst i k zahraničním investicím. Text dohody nyní zveřejnila místní média.

Exclusive: The White House agreement pic.twitter.com/7skVGNGobC

— Adriatik Kelmendi (@adriatikk) September 4, 2020

"Kosovo souhlasí, že na jeden rok přestane žádat o členství v mezinárodních organizacích. Srbsko souhlasí, že na rok upustí od své kampaně na odvolání uznání nezávislosti Kosova a nebude žádat další země, aby neuznávaly Kosovo," uvádí se v textu dohody, kterou obě balkánské země podepsaly každá zvlášť se Spojenými státy.

Substantial and productive meeting with U.S. Secretary of @StateDept @SecPompeo. We agreed to deepen our rels & I stressed Kosovo's readiness to continue the dialogue with Serbia which will lead to mutual recognition. Kosovo is blessed with friends and partners such as USA. ???? pic.twitter.com/k3akGzUrfL

— Avdullah Hoti (@Avdullah) September 5, 2020

Většina bodů se nicméně týká infrastruktury. Signatáři souhlasili, že budou pokračovat v naplňování předchozích dohod o obnově leteckého a železničního spojení mezi Bělehradem a Prištinou, které podepsali na začátku tohoto roku. Budou rovněž prosazovat stavbu dálnic spojujících obě země. Nadto Srbsko a Kosovo učinily závazek, že si napříště budou uznávat vysokoškolské diplomy.

Podle profesora ekonomie z Univerzity v Bělehradě Ljubodraga Saviče je podepsaná dohoda v zásadě dobrá, bude ji však těžké naplnit. "Jsem pesimista. Stěží lze očekávat, že bude smlouva naplněna kvůli iracionálnímu chování prištinské vlády, kterou zajímá pouze uznání nezávislosti Kosova a tomu podřizuje vše," řekl Savić s tím, že i v minulosti byly mezi oběma zeměmi podepsány dohody, které nebyly dodržovány.

Kritické hlasy zaznívají i v Prištině. "Dohoda přiblížila Srbsko dovnitř Kosova, zatímco uznání Srbskem se nepřiblížilo," uvedlo opoziční hnutí Sebeurčení, které je momentálně nejsilnější politickou silou v kosovském parlamentu.

USA prosadily do dohody i některé body ze své zahraničně-politické agendy. Srbsko a Kosovo se zavázaly, že zabrání použití takových zařízení v telekomunikačních sítích páté generace (5G), které pocházejí od "nespolehlivých dodavatelů". Washington dlouhodobě naléhá na své spojence, aby z účasti na budování 5G sítí vyřadili čínskou firmu Huawei.

Obě balkánské země rovněž uznají libanonské radikální hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci. Hnutí je odvěkým nepřítelem Izraele, k němuž se vážou další body ujednání: Bělehrad přesune své velvyslanectví z Tel Avivu do Jeruzaléma, zatímco Priština a židovský stát navážou oficiální diplomatické styky. Trumpova administrativa uznala Jeruzalém za izraelské hlavní město v roce 2017 a vyzývá další státy, aby učinily totéž.

Související

Srbský prezident popřel zprávy o hromadění armády podél své hranice s Kosovem

NATO posílá 600 britských vojáků do Kosova

Zálohy budou pomáhat jednotkám NATO KFOR v regionu po ozbrojených střetech minulý týden. Srbský prezident Vučič mezitím popřel, že by shromažďoval vojáky na hranici s Kosovem. Informuje DW s odvoláním na agentury AP a AFP.
Policie na severu Kosova obklíčila nejméně 30 ozbrojenců

Během útoku "zelených mužíčků" zemřeli čtyři lidé. Útočníky podle Kosova podporuje Srbsko

Během ozbrojených střetů v obci Banjska na severu Kosova zemřeli čtyři lidé, včetně jednoho kosovského policisty a tří útočníků. Uvedla to kosovská policie. Úřady později uvedly, že mají pod kontrolou areál kláštera pravoslavné církve, který byl předtím obsazen přibližně 30 ozbrojenci. Kosovští představitelé tvrdí, že útočníci jsou profesionálové podporovaní Srbskem, což však Srbsko popírá.

Více souvisejících

kosovo Srbsko Aleksandr Vučič (srbský prezident) Avdullah Hoti (Kosovo) Donald Trump USA (Spojené státy americké) Huawei

Aktuálně se děje

před 29 minutami

před 59 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Inspekce obvinila policisty, kteří před pražským barem napadli několik lidí

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) ve středu obvinila dvojici příslušníků policie, kteří v únoru v opilosti napadli několik osob před barem na pražském Smíchově. Policie v dubnu zprostila muže zapojeného do incidentu výkonu služby, už dříve označila jeho jednání za neakceptovatelné a neomluvitelné.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Helena Langšádlová

Ministryně Langšádlová se rozhodla podat demisi

Ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová (TOP 09) se rozhodla podat demisi, oznámila její strana ve čtvrtek ráno. Podrobnosti má končící členka Fialovy vlády poskytnout odpoledne. 

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Aktualizováno včera

Vláda schválila novelu zákona o zbraních, která reaguje na střelbu na FF UK

Vláda ve středu schválila novelu zákona o zbraních, která urychlí začátek platnosti dvou zásadních opatření obsažených v novém zákoně o zbraních. Jde o povinnost hlásit podezřelé transakce a větší pravomoci pro policii v otázce zajištění zbraní. Změny by mohly platit už od letošního července.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy