Dohoda Srbsko-Kosovo podepsána. Co je jejím obsahem? Reakce jsou rozporuplné

V pátek uzavřená dohoda o ekonomické normalizaci vztahů mezi Srbskem a Kosovem obsahuje především závazky ohledně infrastrukturních projektů. Její součástí je ale i ujednání o útlumu diplomatických aktivit, které vedou obě země proti sobě navzájem. Americký prezident Donald Trump označil dohodu za "historický" okamžik, srbský prezident za "mimořádný krok kupředu".

Aleksandr Vučič
doporučujeme

Po dvoudenních rozhovorech v Bílém domě, zprostředkovaných americkými představiteli, dospěli srbský prezident Aleksandar Vučić a kosovský premiér Avdullah Hoti k dohodě, která má podle nich přispět k tvorbě pracovních míst i k zahraničním investicím. Text dohody nyní zveřejnila místní média.

"Kosovo souhlasí, že na jeden rok přestane žádat o členství v mezinárodních organizacích. Srbsko souhlasí, že na rok upustí od své kampaně na odvolání uznání nezávislosti Kosova a nebude žádat další země, aby neuznávaly Kosovo," uvádí se v textu dohody, kterou obě balkánské země podepsaly každá zvlášť se Spojenými státy.

Většina bodů se nicméně týká infrastruktury. Signatáři souhlasili, že budou pokračovat v naplňování předchozích dohod o obnově leteckého a železničního spojení mezi Bělehradem a Prištinou, které podepsali na začátku tohoto roku. Budou rovněž prosazovat stavbu dálnic spojujících obě země. Nadto Srbsko a Kosovo učinily závazek, že si napříště budou uznávat vysokoškolské diplomy.

Podle profesora ekonomie z Univerzity v Bělehradě Ljubodraga Saviče je podepsaná dohoda v zásadě dobrá, bude ji však těžké naplnit. "Jsem pesimista. Stěží lze očekávat, že bude smlouva naplněna kvůli iracionálnímu chování prištinské vlády, kterou zajímá pouze uznání nezávislosti Kosova a tomu podřizuje vše," řekl Savić s tím, že i v minulosti byly mezi oběma zeměmi podepsány dohody, které nebyly dodržovány.

Kritické hlasy zaznívají i v Prištině. "Dohoda přiblížila Srbsko dovnitř Kosova, zatímco uznání Srbskem se nepřiblížilo," uvedlo opoziční hnutí Sebeurčení, které je momentálně nejsilnější politickou silou v kosovském parlamentu.

USA prosadily do dohody i některé body ze své zahraničně-politické agendy. Srbsko a Kosovo se zavázaly, že zabrání použití takových zařízení v telekomunikačních sítích páté generace (5G), které pocházejí od "nespolehlivých dodavatelů". Washington dlouhodobě naléhá na své spojence, aby z účasti na budování 5G sítí vyřadili čínskou firmu Huawei.

Obě balkánské země rovněž uznají libanonské radikální hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci. Hnutí je odvěkým nepřítelem Izraele, k němuž se vážou další body ujednání: Bělehrad přesune své velvyslanectví z Tel Avivu do Jeruzaléma, zatímco Priština a židovský stát navážou oficiální diplomatické styky. Trumpova administrativa uznala Jeruzalém za izraelské hlavní město v roce 2017 a vyzývá další státy, aby učinily totéž.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Odvážný a charismatický Navalnyj je přesný opak Putina, nelze ho umlčet…

26.01.2021 00:01 NÁZOR - Alexej Navalnyj je přesný opak Vladimira Putina, deklaruje editorial serveru The Observer.…

Británie chce kvůli mutacím zpřísnit pravidla karantény

25.01.2021 21:57 Kvůli riziku, že nové mutace koronaviru mohou odolávat vakcínám, by Británie mohla zpřísnit…

Demonstrace za Navalného mají novou podobu, tamní vláda se jich obává,…

25.01.2021 19:48 Sobotní protesty na podporu ruského opozičního předáka Alexeje Navalného, které se uskutečnily po…

Loni bylo přesídleno nejméně uprchlíků za skoro 20 let

25.01.2021 18:12 Méně než 1,6 procenta z 1,44 milionu lidí s uprchlickým statusem, kteří byli v loňském roce…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama