Dohoda Srbsko-Kosovo podepsána. Co je jejím obsahem? Reakce jsou rozporuplné

V pátek uzavřená dohoda o ekonomické normalizaci vztahů mezi Srbskem a Kosovem obsahuje především závazky ohledně infrastrukturních projektů. Její součástí je ale i ujednání o útlumu diplomatických aktivit, které vedou obě země proti sobě navzájem. Americký prezident Donald Trump označil dohodu za "historický" okamžik, srbský prezident za "mimořádný krok kupředu".

Aleksandr Vučič
doporučujeme

Po dvoudenních rozhovorech v Bílém domě, zprostředkovaných americkými představiteli, dospěli srbský prezident Aleksandar Vučić a kosovský premiér Avdullah Hoti k dohodě, která má podle nich přispět k tvorbě pracovních míst i k zahraničním investicím. Text dohody nyní zveřejnila místní média.

"Kosovo souhlasí, že na jeden rok přestane žádat o členství v mezinárodních organizacích. Srbsko souhlasí, že na rok upustí od své kampaně na odvolání uznání nezávislosti Kosova a nebude žádat další země, aby neuznávaly Kosovo," uvádí se v textu dohody, kterou obě balkánské země podepsaly každá zvlášť se Spojenými státy.

Většina bodů se nicméně týká infrastruktury. Signatáři souhlasili, že budou pokračovat v naplňování předchozích dohod o obnově leteckého a železničního spojení mezi Bělehradem a Prištinou, které podepsali na začátku tohoto roku. Budou rovněž prosazovat stavbu dálnic spojujících obě země. Nadto Srbsko a Kosovo učinily závazek, že si napříště budou uznávat vysokoškolské diplomy.

Podle profesora ekonomie z Univerzity v Bělehradě Ljubodraga Saviče je podepsaná dohoda v zásadě dobrá, bude ji však těžké naplnit. "Jsem pesimista. Stěží lze očekávat, že bude smlouva naplněna kvůli iracionálnímu chování prištinské vlády, kterou zajímá pouze uznání nezávislosti Kosova a tomu podřizuje vše," řekl Savić s tím, že i v minulosti byly mezi oběma zeměmi podepsány dohody, které nebyly dodržovány.

Kritické hlasy zaznívají i v Prištině. "Dohoda přiblížila Srbsko dovnitř Kosova, zatímco uznání Srbskem se nepřiblížilo," uvedlo opoziční hnutí Sebeurčení, které je momentálně nejsilnější politickou silou v kosovském parlamentu.

USA prosadily do dohody i některé body ze své zahraničně-politické agendy. Srbsko a Kosovo se zavázaly, že zabrání použití takových zařízení v telekomunikačních sítích páté generace (5G), které pocházejí od "nespolehlivých dodavatelů". Washington dlouhodobě naléhá na své spojence, aby z účasti na budování 5G sítí vyřadili čínskou firmu Huawei.

Obě balkánské země rovněž uznají libanonské radikální hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci. Hnutí je odvěkým nepřítelem Izraele, k němuž se vážou další body ujednání: Bělehrad přesune své velvyslanectví z Tel Avivu do Jeruzaléma, zatímco Priština a židovský stát navážou oficiální diplomatické styky. Trumpova administrativa uznala Jeruzalém za izraelské hlavní město v roce 2017 a vyzývá další státy, aby učinily totéž.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vatikán v novém dokumentu brojí proti eutanazii, prý jde o "akt vraždy"

22.09.2020 15:30 Vatikán v nově vydaném dokumentu znovu ostře formuloval odmítavé stanovisko proti eutanazii a…

V Rusku přibylo dalších 6215 nakažených, výrazně vzrostl počet úmrtí na…

22.09.2020 14:46 Aktualizováno V Rusku v pondělí již čtvrtý den stoupal denní přírůstek případů nákazy koronavirem a je vyšší než…

Vyšetřovatel popřel slib seznámit Safronova s tím, co prý předal

22.09.2020 14:43 Vyšetřovatel ruské tajné služby FSB Alexandr Čaban nesplnil slib, že zadrženého bývalého novináře…

V Rusku zatkli vůdce náboženské sekty, peníze od věřících prý vymáhali…

22.09.2020 13:23 Ruské bezpečnostní síly dnes v Krasnojarském kraji na jihu Sibiře zatkly tři vůdce náboženské sekty…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama