Tyran Lukašenko musí uvolnit místo legitimní prezidentce, zní z Washingtonu

NÁZOR - Do hledáčku běloruského režimu se dostali mimo jiné olympijská plavkyně, punkový zpěvák, novinářka a lékař, upozorňuje editorial serveru Washington Post. Prestižní americký deník připomíná, že Bělorusko také vydalo zatykač na vůdkyni tamní opozice, v exilu pobývající Svjatlanu Cichanouskou, kterou viní z terorismu.

Další zoufalý Lukašenkův pokus

Jde o další zoufalý pokus umlčet Cichanouskou a všechny, kdo bojují proti loňským  srpnovým prezidentských volbám, které zmanipuloval běloruský vládce Alexander Lukašenko, deklaruje washingtonský deník.

Předtím, než se stala vůdkyní opozice v exilu, kandidovala Cichanouská na prezidentku země, a to místo svého manžela, populárního běloruského youtubera, který byl loni v květnu zatčen za politický aktivismus proti Lukašenkovi, nastiňuje editorial. Dodává, že Cichanouská, matka svou dětí, se do té doby živila jako učitelka angličtiny a překladatelka.

Běloruský generální prokurátor Andrej Šved nedávno oznámil, že bylo zahájeno trestní stíhání Cichanouské, která se sporných volbách uchýlila do Litvy, poukazuje renomovaný server. Obvinění označuje za absurdní a hodnotí jej jako další kapitolu Lukašenkovy snahy rozdrtit všechny aktivisty, novináře, právníky a demonstranty, kteří odmítají přijmout loňské zmanipulované hlasování.

Trestnímu stíhání čelí například olympijská medailistka, plavkyně Alexandra Herasimenjová, konkrétně za své aktivity v čele Běloruské sportovní solidární nadace, která protesty podpořila, konstatuje americký deník. Doplňuje, že v březnu byl k 18 měsícům těžkých prací v trestanecké kolonii odsouzen Igor Bancer, zakladatel punk rockové kapely Mister X, který proti zmanipulovaným volbám protestoval tak, že se obnažil před policejním antonem ve městě Grodno, přičemž toto vystoupení nazval "ukazuju svou pr**l policii".

Pobouření vyvolalo také stíhání novinářky Kacjaryny Barysevičové a lékaře Arťoma Sorokina, uvádí Washington Post. Vysvětluje, že jejich případ se točí kolem smrti aktivisty Ramana Bandarenky, který byl loni v listopadu v Minsku k smrti umlácen, údajně neuniformovanými policisty.

Běloruské úřady sice tvrdí, že Bandarenka policisté nalezli opilého a již zbitého, ale lékařská dokumentace se dostala k Barysevičové, která pracovala pro nezávislé zpravodajství TUT.BY, nastiňuje prestižní deník. Konstatuje, že z materiálů vyplývá, že aktivista opilý nebyl, navíc se objevilo video pořízené v den jeho smrti, které zachycuje několik mužů honících Bandarenku, jehož nakonec naložili do dodávky.   

Barysevičová a Sorokin byli koncem loňského listopadu obviněni z "porušení lékařského tajemství se závažnými dopady", připomíná americký server. Podotýká, že Bandarenkova rodina před neveřejným soudem sice dosvědčila, že novinářce dala svolení údaje zveřejnit, avšak Barysevičové byl 2. března vyměřen trest šest měsíců vězení a pokuta, zatímco Sorokin obdržel dvouletou podmínku a pokutu.

Washington musí uplatnit autoritu

"To je jen několik z téměř tří set politických vězňů v dnešním Bělorusku, kde Lukašenko lpí na moci," píše renomovaný deník. Upozorňuje, že Spojené státy uvalily sankce na 109 běloruských činitelů, kteří se podílejí na represích, a vyslaly varování, že bez propuštění politických vězňů budou blokovat finanční transakce devíti významných běloruských společností, včetně těch petrochemických.

Lukašenko podle amerického serveru ale doufá, že jej z jeho problémů "vykoupí" ruský prezident Vladimir Putin. Ruští oligarchové ostatně dychtivě upínají svůj zrak na běloruské firmy těžící potaš, uvádí Washington Post.

Komenář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Americký Kongres loni schválil zákon umožňující uvalení sankcí na Rusko, bude-li pomáhat Lukašenkovým zásahům proti médiím a potlačování lidských práv v Bělorusku, poukazuje vlivný deník. Apeluje na administrativu prezidenta Joe Bidena, aby uplatnila svou autoritu, pokud běloruský vládce neustoupí.

"Tyran musí uvolnit místo legitimní prezidentce, učitelce angličtiny," uzavírá washingtonský server.       

Související

Bělorusko, Minsk

Bělorusko doporučilo svým občanům, aby necestovali do Ruska

Běloruské úřady oficiálně doporučily svým občanům, aby omezili cestování do Ruské federace, a to zejména do jejích příhraničních oblastí. Státní tajemník bezpečnostní rady Běloruska Alexandr Volfovič zdůraznil, že v současné situaci nelze lidem jedoucím do Ruska garantovat bezpečnost. Přestože hranice zůstávají otevřené a konečné rozhodnutí je na samotných občanech, ministerstvo upozorňuje, že v tamních regionech dochází ke každodenním pádům bezpilotních letounů a cestující tak vystavují sebe i své rodiny vážnému riziku.

Více souvisejících

Bělorusko Alexandr Lukašenko Svjatlana Cichanouská lidská práva

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Donald Trump a Den Nezávislosti (4. červenec)

Stovky letadel, největší ohňostroj v historii. Trump na dnešek slibuje mohutné oslavy Dne nezávislosti

Státy se v sobotu chystají na velkolepé oslavy 250. výročí vyhlášení nezávislosti, které vyvrcholí na washingtonské promenádě National Mall. Americký prezident Donald Trump slibuje velkolepé shromáždění, jehož součástí budou mimo jiné každohodinové přelety stovek vojenských letadel včetně nového prezidentského speciálu Air Force One. Celou akci má doprovodit největší ohňostroj v historii, během něhož organizátoři plánují odpálit přibližně 850 000 kusů pyrotechniky z deseti různých stanovišť, a zapsat se tak do Guinnessovy knihy rekordů.

před 2 hodinami

V durynské metropoli Erfurtu demonstrují tisíce odpůrců AfD

Do ulic Erfurtu vyšly tisíce extremistů, blokují vstup na sjezd AfD

V durynské metropoli Erfurtu nastal mimořádný stav spojený s konáním celostátního sjezdu politické strany AfD. Do ulic města dorazily tisíce odpůrců této formace, kteří zaplavili klíčové komunikace. Podle oficiálních údajů bezpečnostních složek se do dopoledních hodin shromáždilo přibližně 20 000 protestujících, přestože původní odhady organizátorů hovořily o možné účasti až 50 000 lidí. Policie musela kvůli napjaté situaci povolat rozsáhlé posily.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Zásah záchranářů po ruských útocích na Ukrajině

Proč byl nedávný útok na Kyjv tak zničující?

Ruský útok na Kyjev se stal třetím nejkrvavějším náletem na ukrajinské hlavní město od začátku války. Čtvrteční údery si vyžádaly nejméně 30 lidských životů. Výjimečně vysoká bilance obětí byla způsobena zejména tím, že si Moskva za cíle vybrala rezidenční čtvrti a nasadila kombinaci balistických střel, vyčkávací munice a dronů s proudovým pohonem. 

před 6 hodinami

Ruská armáda

Rusko shání vojáky kde se dá. Nově posílá na frontu mladé studenty

Ruská federace se při snaze kompenzovat narůstající ztráty na ukrajinské frontě začala masivně spoléhat na studenty vysokých, technických a odborných škol. Nová rozsáhlá kampaň, která se rozběhla na začátku letošního roku, se zaměřuje především na ty mladé lidi, kteří mají studijní problémy nebo uvažují o přerušení výuky.

před 7 hodinami

Letní počasí, ilustrační foto

Výhled počasí na další červencový týden. Teploty porostou

První červencový víkend nepřinese rekordně teplé počasí, jaké panovalo během posledních červnových volných dnů. Návrat tropů se neočekává ani v druhé polovině příštího týdne. Maxima ale dosáhnou třicítky, naznačuje výhled Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

včera

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary

Odstartoval filmový festival ve Varech. Hoffman si přišel pro Křišťálový glóbus

V Česku dnes začal jubilejní 60. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary. Hvězdy v čele s několika hollywoodskými hvězdami se představily na červeném koberci. Zlatým hřebem slavnostního ceremoniálu bylo udělení Křišťálového glóbu za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii americkému herci Dustinu Hoffmanovi. 

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Hvězdy posunuly své týmy do osmifinále MS. Mexiko dál těší domácí fanoušky

Po překvapeních v podobě vypadnutí Německa a Nizozemska z fotbalového mistrovství světa úterní hrací den další taková překvapení nenabídl. Další favorité šestnáctifinále své zápasy zvládli. Norsko dokázalo projít přes Pobřeží slonoviny 2:1 poté, co rozhodující trefu vstřelil do té doby nenápadný Erling Haaland. To Francouz Kylian Mbappé byl v zápase se Švédskem daleko viditelnější. Aby také ne, když se o postup Francie zasloužil dvěma přesnými trefami, kterými pomohl k výhře 3:0. Po Kanadě pokračuje dále i další ze spolupořadatelů šampionátu Mexiko. To si v souboji dvou zemí z amerického kontinentu poradilo s Ekvádorem 2:0. Nerozhodila ho tak ta skutečnost, že tento duel začal kvůli počasí s hodinovým zpožděním.

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

Další překvapení na fotbalovém MS. Už v šestnáctifinále skončili Němci a Nizozemci

V rámci druhého hracího dne úvodního kola vyřazovací fáze právě probíhajícího mistrovství světa ve fotbale došlo k dalším překvapivým výsledkům. Postarali se o to favorizovaní Němci a Nizozemci. Zatímco Německo ve svém šestnáctifinále nestačilo na Paraguay poté, co nezvládlo penaltový rozstřel, Nizozemsko taktéž na penalty nepřešlo přes Maroko. Brazílie naopak žádné překvapení nepřipustila, i když první poločas s Japonskem se nevyvíjel zrovna podle jejích představ. Díky výrazně zlepšenému výkonu ve druhé půli ale favorizovaní Jihoameričané otočili skóre z 0:1 na 2:1.

včera

včera

Hormuzský průliv

Co bude dál s Hormuzským průlivem? Alternativní trasa selhala, světu nezbývá než čekat

Plán na odklonění námořní dopravy do alternativního koridoru u ománského pobřeží, který měl plavidla ochránit před hrozbou min v Hormuzském průlivu, se ocitl pod drobnohledem po dvou nedávných útocích na lodě. Přestože se Írán a Omán dohodly, že zahájí rozhovory o správě této strategické úžiny, tyto incidenty jasně ukazují, jak složité je udržet bezpečnou plavbu v klíčové vodní cestě. Průliv tak nadále zůstává v čele geopolitického střetu mezi Teheránem a Washingtonem.

včera

včera

Donald Tusk

Rusko může zaútočit na Polsko už letos, píše britský a polský tisk. Situace je vážná, přiznal Tusk

Ruská federace možná plánuje útočné akce namířené proti Polsku. S tímto zjištěním původně přišel polský zpravodajský server Onet, přičemž jeho informace následně potvrdil a podrobněji rozebral prestižní britský deník The Telegraph. Podle dostupných informací západních rozvědek nelze vyloučit, že se Varšava stane dějištěm nepřátelských aktivit ze strany Moskvy.

včera

Ilustrační foto

Evropě hrozí další vlna extrémního počasí. Při té červnové umíraly tisíce lidí

Francie zaznamenala během posledního červnového týdne, kdy Evropu zasáhla rekordní vlna veder, nárůst o více než dva tisíce nadúmrtí. Meteorologové navíc varují, že kontinent v nejbližších dnech čeká další vlna extrémních teplot. Ministryně zdravotnictví Stéphanie Rist uvedla, že počet úmrtí v zemi stoupl v závěru června mezitýdenně o 29 procent, přičemž zřetelný nárůst úmrtnosti byl zaznamenán u osob starších 45 let.

včera

Vlny / tsunami

Jako 12 atomových bomb za vteřinu. Rychlost klimatických změn je ohromná, oceány jsou nejteplejší v historii

Světové oceány zaznamenaly v červnu rekordně nejvyšší teploty v historii měření, čímž překonaly i maxima z let 2023 až 2024. Průměrná teplota mořské hladiny v tropických a mírných oblastech se v současnosti pohybuje těsně pod hranicí 21 °C, přičemž před nástupem masivní industrializace kolem roku 1870 činila přibližně 19,6 °C. Tento nárůst představuje enormní množství akumulované energie, neboť oceány absorbují více než 90 procent dodatečného tepla zachyceného v atmosféře vlivem skleníkových plynů.

včera

Počasí opět zvýšilo riziko požárů. Hrozí především na Moravě

Tropické počasí sice v úvodu července v Česku nepanuje, přesto na některých místech opět hrozí požáry. Může za to sucho a vítr. Nebezpečí je největší v části Moravy, vyplývá z výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy