Evropské státy bojkotují Maďarsko. Nepošlou ministry na zasedání Rady EU

Švédsko spolu s několika dalšími členskými státy EU nevyšle své ministry na červencová neformální zasedání Rady Evropské unie, která bude předsedat Maďarsko. Tento krok má být protestem proti jednání maďarského premiéra Viktora Orbána s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, uvedla agentura Reuters.

K protestu Švédska se připojily i Finsko, Polsko a pobaltské státy - Estonsko, Lotyšsko a Litva. Tyto země budou na zasedáních zastupovat pouze státní úředníci. Podle vyjádření Stockholmu zvažují podobný postup i další členské státy EU.

Maďarsko převzalo rotující předsednictví Rady EU 1. července a bude ho vykonávat do konce roku. Orbán během prvních dní svého předsednictví navštívil Ukrajinu, Rusko a Čínu, přičemž tyto cesty označil za "mírové mise".

Orbánova návštěva Ruska, kde jednal s Putinem o válce na Ukrajině, pobouřila některé lídry EU, kteří varovali před ústupky vůči Moskvě a zdůrazňovali, že Orbán nejednal jménem celé Evropské unie. Předseda Evropské rady Charles Michel tuto cestu označil za politickou chybu.

"Kroky Maďarska během předsednictví v Radě EU jsou škodlivé a musí mít důsledky," prohlásila švédská ministryně pro evropské záležitosti Jessika Roswallová. Z tohoto důvodu se Švédsko a další země rozhodly neúčastnit se červencových neformálních setkání na politické úrovni.

Podle stanice BBC je Orbán jediným premiérem z hlav států a vlád zemí EU, který i po ruské invazi na Ukrajinu na jaře 2022 udržuje úzké vztahy s Kremlem. Maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó navštívil Rusko za poslední dva roky několikrát. 

Související

Více souvisejících

Maďarsko Viktor Orbán Švédsko

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 15 minutami

před 50 minutami

před 1 hodinou

Markéta Vondroušová

Česko bude mít o jednoho olympionika v Paříži méně. Vondroušová se her nezúčastní kvůli zranění

Do Paříže chtěla jet s ambicí minimálně vyrovnat či dokonce vylepšit stříbrnou medaili z posledních her v Tokiu. Nakonec ale pro tenistku Markétu Vondroušovou, loňskou wimbledonskou vítězku a vítězku Roland Garros z roku 2019, pokračuje ne zrovna vydařená letošní sezóna. Po nedávném vyřazení z Wimbledonu hned v 1. kole totiž krátce před plánovaným odletem do francouzské metropole uvedla, že se her nezúčastní kvůli zranění ruky.

před 1 hodinou

Osmasedmdesátiletý bývalý prezident byl po střelbě v Butleru v Pensylvánii sveden z pódia s krví rozmazanou po obličeji, zatímco střelec a kolemjdoucí byli zabiti a dva diváci kriticky zraněni (14. července 2024).

Atentát na Trumpa? Selhali jsme, přiznala šéfka Tajné služby

Za selhání Tajné služby USA v pondělí označila její šéfka Kimberly Cheatleová červencový atentát na exprezidenta Donalda Trumpa, který utrpěl lehké zranění, zatímco útočník byl zneškodněn. Podle Cheatleové došlo k největšímu operačnímu selhání USSS za poslední desetiletí. Informovala o tom CNN. 

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Joe Manchin

Manchin chce nahradit Bidena. Zvažuje kandidaturu za demokraty

Joe Manchin zvažuje opětovnou registraci za člena Demokratické strany a kandidaturu na prezidenta. Oznámila to v noci na neděli televize CNN s odvoláním na zdroje blízké tomuto v současnosti nezávislému senátorovi za stát Západní Virginie a jeho někdejšímu demokratickému guvernérovi.

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Bidenův odchod z kandidátky okomentovalo i Rusko. Opět mluví o válce

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v neděli v reakci prezidenta USA Joea Bidena neucházet se o znovuzvolení uvedl, že do voleb šéfa Bílého domu je ještě daleko a pro Moskvu je prioritou tvz. speciální vojenská operace, tedy válka na Ukrajině.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy