Fico chce, aby Slovensko bylo připravené na urovnání vztahů s Ruskem

Slovensko si nepřeje, aby ho členství v Evropské unii a NATO omezovalo v suverénních postojích, řekl premiér Robert Fico (Smer-SD) po setkáních s americkým a ruským velvyslancem na Slovensku. Bratislava by se podle Fica měla připravit na budoucí urovnání vztahů s Moskvou. 

"Prioritou zahraniční politiky, kterou chci realizovat, je ochrana a prosazování slovenských národně-státních zájmů, mezi které patří podpora mírových iniciativ, nikoliv války na Ukrajině," uvedl Fico na facebooku. Postoje Slovenska podle něj nemusí vždy být v souladu s politikou "jednoho jediného správného názoru prosazovaného v EU". 

Slovenský premiér konstatoval, že dosud nastavená strategie EU a USA pro válku na Ukrajině selhává. "Slovensko má stejně tak povinnost připravovat se na období po skončení války na Ukrajině a na standardizaci slovensko-ruských vztahů," dodal. 

Fico na listopadovém sněmu strany Smer-SD řekl, že válka na Ukrajině je zamrzlým konfliktem bez vojenského řešení. Zopakoval také výhrady k protiruským sankcím. "Kdo se odkloní od povinné rétoriky, která se šíří světem, je okamžitě označován za ruského trojského koně. Kdo je pro mír, je válečný štváč a ruský agent," řekl Fico podle Denníku N. Při přípravě jakýchkoliv sankcí proti Rusku hodlá požadovat analýzu dopadů. Sankce podle něj ztrácejí smysl, pokud Slovensko poškozují. 

Už předtím zopakoval, že odmítá státní vojenskou pomoc Ukrajině. "Uděláme všechno pro to, abychom Ukrajině pomohli humanitárně a civilně. Předpokládám, že jednou z takových věcí by mohlo být odminování," uvedl slovenský premiér. Představit si umí i zdravotnickou pomoc či opravu civilních objektů, podporu chce ale podmiňovat konkrétními kroky. 

Fico už na konci října navzdory stanovisku parlamentního výboru pro evropské záležitosti, které měl tlumočit na unijním summitu, řekl, že všestranná pomoc Ukrajině by neměla zahrnovat dodávky zbraní. "Jako předseda vlády budu podporovat nulovou vojenskou pomoc Ukrajině," prohlásil. 

Předseda Smeru také již tehdy deklaroval, že nepodpoří další balíček sankcí, dokud nebude disponovat analýzou dopadů na Slovensko. "Pokud mají být nějaké sankce, které nás mají poškozovat, jako nás poškozovala většiny sankcí, tak nevidím žádný důvod je podporovat," dodal. 

Související

Národní rada Slovenské republiky (Českou obdobou je Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky) Komentář

Rychlé změny v trestním zákoníku mohou na Slovensku vést k mafiánskému státu. Tentokrát doslova

Slovensko se nachází na pokraji nedemokracie. Urychlené schválení změn v trestním zákoníku může mít dalekosáhlé následky na samotný chod státu. Slovensko bylo po pádu komunismu vděčným cílem mafie a jiných organizovaných zločineckých skupin, nyní pro ně vládní koalice přichystala ještě lepší podmínky. Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová pochybuje o zákonnosti zrychleného legislativního procesu. Jeho schválení dokonce nahrává i několika poslancům, kteří jsou vyšetřováni právě v tuto chvíli. 

Více souvisejících

Robert Fico Slovensko Rusko EU (Evropská unie) USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

německý tank Leopard 2 A7 02

Německo chce darovat Česku další bojové tanky Leopard 2A4

Armáda ČR má možnost získat další bojové tanky Leopard 2A4 z Německa. V současnosti probíhají jednání o dalším daru Spolkové republiky Německo za českou pomoc Ukrajině. Konkrétně by ČR mohla darem získat dalších 14 bojových tanků a jeden vyprošťovací. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Daňové přiznání 2024: Přehled lhůt a dalších důležitých informací

V lednu doběhla lhůta na podání přiznání k dani z nemovitých věcí, ovšem na přiznání k dani z příjmů fyzických osob mají lidé ještě čas. Jaké jsou lhůty a jakými způsoby je možné tiskopis dodat úřadům? 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy