Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) pouhý den po jmenování nové vlády prezidentkou Zuzanou Čaputovou naznačil, jak se změní přístup Slovenska k pomoci Ukrajině. Bratislava už nehodlá poskytovat Kyjevu jakékoliv zbraně, zpochybňuje také protiruské sankce.
Podle TASR sice ze stanoviska parlamentního výboru pro evropské záležitosti vyplývá, že Slovensko bude podporovat Ukrajinu a bude jí poskytovat všestrannou pomoc, jenže nový premiér, který ho má dnes a zítra tlumočit na summitu EU v Bruselu, představil svůj pohled, jak má taková pomoc vypadat.
Podle Fica nemá zahrnovat dodávky zbraní. "Jako předseda vlády budu podporovat nulovou vojenskou pomoc Ukrajině," řekl s tím, že jeho vláda je připravena poskytovat humanitární pomoc.
Předseda Smeru na zasedání výboru deklaroval, že nepodpoří další balíček sankcí, dokud nebude disponovat analýzou dopadů na Slovensko. "Pokud mají být nějaké sankce, které nás mají poškozovat, jako nás poškozovala většiny sankcí, tak nevidím žádný důvod je podporovat," prohlásil.
Lídr opozičního Progresivního Slovenska a člen výboru Michal Šimečka je toho názoru, že všestranná pomoc zahrnuje i vojenskou pomoc. "Nejsem jazykovědec, ale neumím si představit, jak může někdo slovo všestranný vykládat jinak, než tak, že to zahrnuje všechny stránky a aspekty této věci," uvedl.
Ve stanovisku se mluví o tom, že klíčovým zájmem Slovenska je obnovení suverenity a teritoriální integrity Ukrajiny na veškerém mezinárodně uznávaném území. Fico má také tlumočit podporu ukrajinského mírového plánu.
Unijní summit začíná dnes, lídři členských zemí budou kromě situace na Ukrajině a Blízkém východě probírat migraci, hospodářství i zahraniční vztahy.
Související
Fico opět kritizuje Kyjev. Dodávky ropy na Slovensko se obnoví až v březnu
Fico se přidal na stranu Ruska, tvrdí SaS. Podala na něj trestní oznámení za vlastizradu
Robert Fico , Slovensko , Michal Šimečka , válka na Ukrajině , Ukrajina , Rusko , EU (Evropská unie) , Summit EU
Aktuálně se děje
včera
Pavel odcestoval do zahraničí. Do práce se vrátí po víkendu
včera
Ústavní soud posvětil snížení důchodů představitelům minulého režimu
včera
Orbán se pustil do Kyjeva a zmínil údajnou hrozbu pro maďarskou energetiku
včera
Napadená taxikářka ze Šumperka podlehla zraněním v nemocnici
včera
Českého lva letos doprovodí hudba skladatele Adriána Čermáka
včera
Babišova vláda se zabývala prevencí vzniku závislostí a zrušila několik orgánů
včera
Ukrajinci zaútočili na ruskou továrnu. Sedm lidí přišlo o život
včera
Fico opět kritizuje Kyjev. Dodávky ropy na Slovensko se obnoví až v březnu
včera
Japonsko odhalilo, kdy nasadí rakety na ostrově u Tchaj-wanu
včera
Policie chce vědět, co se na svahu stalo. Hledají se svědci tragédie v Harrachově
včera
Britská policie ukončila činnost v někdejším sídle bývalého prince Andrewa
včera
Jarní počasí začíná úřadovat. Meteorologové nastínili výhled na měsíc dopředu
včera
Tragédie v řadách policie. Potápěč se nevynořil při výcviku na Vysočině
včera
Norský expremiér se pokusil vzít si život. Uškodily mu Epstein Files
včera
Policejní manévry v Havířově. Muž, který střelbou zranil policistu, je po smrti
včera
Měl závratě a bolesti. Ministr Klempíř popsal pondělní nehodu
včera
Trump se chválil a vyjmenovával úspěchy. Írán označil za největšího sponzora teroru
včera
Počasí: Jaro přišlo do Česka. Teploty ještě tento týden vyrostou až na 17 stupňů
24. února 2026 21:07
Experti: Rusko bude schopno pokračovat v invazi po celý rok 2026. Hrozba pro Evropu narůstá
24. února 2026 19:42
Nemáte odvahu přiznat, že jste selhali. Žádná velmoc nemůže vyhrát válku proti realitě, vzkázal Macinka Lavrovovi
Český ministr zahraničí Petr Macinka vystoupil v úterý na půdě Valného shromáždění OSN v New Yorku s neobvykle přímočarým projevem. U příležitosti čtvrtého výročí ruské invaze na Ukrajinu odmítl opakovat diplomatické fráze a svůj apel adresoval přímo ruskému šéfovi diplomacie Sergeji Lavrovovi, i když ten v sále osobně přítomen nebyl.
Zdroj: Libor Novák