Frederiksenová vyzvala NATO, aby nepodléhalo únavě z války na Ukrajině

Dánská premiérka Mette Frederiksenová během vystoupení v Kodani vyzvala členy NATO, aby nepodléhali únavě z války na Ukrajině, zatímco se napadená země brání ruské agresi. Zároveň vyzvala k rozšíření koalice, která Kyjevu poskytuje stíhačky F-16.

"Stateční Ukrajinci bojují na bojišti. Představují ty správné proti těm špatným, dobro proti zlu. Tato invaze je hrozbou pro ideje, na nichž je naše aliance postavena - svoboda, demokracie, právní stát," uvedla premiérka podle DW.

Podle Frederiksenové je třeba být s Kyjevem až do konce. "Nikdo z nás nemůže zmiňovat únavu válkou, zatímco Ukrajina pokračuje v boji. Nechte nás rozhodnout, že válečná únava se nedostaví v naší transatlantické komunitě," konstatovala. Ruský prezident Vladimir Putin podle ní podcenil NATO, když se domníval, že podpora Ukrajiny se omezí jen na slova.

"Ukrajinští vojáci bojují s našimi zbraněmi, tanky, raketami a brzy budou létat s našimi F-16," podotkla Frederiksenová a vyzvala k rozšíření koalice, která Kyjevu poskytuje stíhačky. Dánové započali svůj výcvik pro ukrajinské piloty už letos v srpnu.

F-16 je navržena k tomu, aby získala vzdušnou nadřazenost, což znamená, že je schopna ovládat vzdušný prostor nad bojištěm. To umožňuje zabraňovat nepřátelským letounům v přiblížení k vlastním vojskům nebo účinněji chránit vzdušný prostor vlastního území.

Může provádět útoky na pozemní cíle, včetně nepřátelských vojsk, infrastruktury a komunikačních zařízení. To je klíčové pro podporu vlastních pozemních jednotek. Díky svému elektronickému vybavení může letoun podnikat průzkumné mise a sbírat důležité informace o nepřátelských pozicích a aktivitách.

Rovněž zvládne účinně bojovat proti nepřátelským letounům a zasáhnout je různými typy střel. Znamená to, že nese rakety vzduch-vzduch, vzduch-země a vzduch-hladina. Jedná se o jednomístný letoun, což umožňuje pilotovi rychle reagovat na změny v bojové situaci.

Související

Mette Frederiksenová

Nejmladší premiérka v historii Dánska končí. Mette Frederiksenová podala demisi

Dánská politická scéna prochází zásadním obratem. Dosavadní premiérka Mette Frederiksenová oficiálně podala demisi do rukou krále Frederika, čímž formálně ukončila působení své tříčlenné koaliční vlády. Tento krok následoval bezprostředně po oznámení volebních výsledků, které jasně ukázaly, že stávající kabinet ztratil v parlamentu potřebnou většinu.
Mette Frederiksen

Útoky dokazují, že Putin nemá zájem o mír, tvrdí Frederiksenová. Sánchez je proti jadernému přezbrojování

Dánská premiérka Mette Frederiksenová na okraj mezinárodního setkání ostře zkritizovala současný postup Ruska na Ukrajině. Podle ní útoky na energetickou infrastrukturu v mrazech dosahujících minus 25 stupňů Celsia jasně dokazují, že Vladimir Putin nemá o skutečný mír zájem. Frederiksenová označila toto jednání za šílené a dodala, že takové kroky jsou pro Rusko typické a nelze očekávat, že by se jeho přístup v dohledné době změnil.

Více souvisejících

Mette Frederiksenová NATO F-16 válka na Ukrajině Ukrajina Vladimír Putin

Aktuálně se děje

včera

včera

Markéta Vondroušová

Tenistce Vondroušové hrozí velký problém. Může dostat až čtyřletý trest

Nedávno se představila v rámci kvalifikace Poháru Billie Jean Kingové proti Švýcarkám a jednalo se o jeden z mála jejích startů v tomto roce, protože se v předešlé době trápila se zraněním ramene. Už to tak tovypadalo, že vítězka Wimbledonu z roku 2023 Markéta Vondroušová se pomalu začne vracet do pravidelného zápasového kolotoče, jenže nyní přišla nečekaná rána. České reprezentantce hrozí až čtyři roky zákazu činnosti poté, co vyšlo najevo, že loni v prosinci neodevzdala dopingový vzorek komisařce tak, jak podle pravidel měla.

včera

Daně, ilustrační fotografie.

Daňová přiznání už jsou přijímána jen elektronicky. Čas máte do začátku května

Už ve středu 1. dubna 2026 uplynula základní lhůta pro podání přiznání k daním z příjmů. Nyní je možné podat daňové přiznání už jen elektronicky. Finanční správa zatím eviduje přes 1,6 milionu daňových přiznání. Podíl elektronických podání dosáhl více než 62 %, což potvrzuje pokračující trend digitalizace v oblasti správy daní. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Íránská delegace v Pákistánu

Mírová dohoda s USA je daleko, prozradil Teherán

Mír na Blízkém východě je daleko, zní z Teheránu k průběhu diplomatických jednání se Spojenými státy americkými, jejichž cílem je dosažení trvalé mírové dohody. Írán v sobotu opět uzavřel Hormuzský průliv v reakci na pokračující americkou námořní blokádu. 

Aktualizováno 18. dubna 2026 21:54

18. dubna 2026 20:17

18. dubna 2026 19:04

Rulíka nahradí silné trenérské duo. Moták a Gross začnou po mistrovství světa

Již je jasné, že po letošním mistrovství světa v hokeji nebude na lavičce národního A-týmu pokračovat realizační tým v čele s Radimem Rulíkem. Kouč, který v roce 2024 dokázal s reprezentací po letech vyhrát světový šampionát, jenž se tehdy navíc konal v Praze, minulý měsíc oznámil, že u reprezentace po MS pokračovat nehodlá. Od té doby tak prezident Českého svazu ledního hokeje (ČSLH) Alois Hadamczik hledal Rulíkova nástupce a nakonec je našel. Ve čtvrtek, kdy začala příprava na blížící se světový šampionát ve Švýcarsku, na tiskové konferenci potvrdil, že novými trenéry se od příští sezóny stanou Zdeněk Moták a Pavel Gross.

Zdroj: David Holub

Další zprávy